Remdesivir. Nowe badanie potwierdza skuteczność leku w zwalczaniu COVID-19

Badania laboratoryjne potwierdziły, że remdesivir silnie hamuje namnażanie się SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach płucnych. Zwalczył także zakażenie koronawirusem u myszy. To kolejne badania dające nadzieję na skuteczny lek na COVID-19.

Zespół naukowców z Vanderbilt University Medical Center (VUMC), University of North Carolina (Uniwersytet Północnej Karoliny w Chapel Hill) oraz Gilead Sciences ogłosił wyniki laboratoryjnych badań nad zastosowaniem remdesiviru w zwalczaniu nowego koronawirusa. Lek przeciwwirusowy silnie hamował zakażenie, a także poprawiał funkcję płuc u chorych na COVID-19 myszy. Wykazał także zdolność do hamowania replikacji SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach płucnych hodowanych w laboratorium.

Remdesivir to lek opracowany przez firmę bioetechnologiczną Gilead Sciences przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C oraz syncytialnemu wirusowi oddechowemu. Został także przetestowany w leczeniu zakażeń wirusem Ebola, ale tutaj okazał się zawodny. W testach laboratoryjnych remdesivir wykazuje zabójcze działanie na kilka wirusów, w tym filowirusy, pneumowirusy, paramyksowirusy oraz niektóre koronawirusy. Przez kilka lat testowany był jako lek na zakażenia korowirusami SARS i MERS.

Remdesivir jest analogiem adenozyny - to naturalny organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwzapalnym. Zasada działania remdesiviru polega na włączeniu się do łańcucha RNA wirusa i zablokowaniu procesu jego namnażania się.

Po pojawieniu się SARS-CoV-2 remdesivir zaczęto eksperymentalnie podawać ciężko chorym pacjentom oraz zainicjowano kilka badań klinicznych, między innymi w ramach tzw. Solidarity Trial. Jest to międzynarodowe badanie kliniczne pod auspicjami WHO, mające na celu znalezienie skutecznego lekarstwa na COVID-19.

W kwietniu otrzymano pierwsze wyniki badań sugerujące, że lek może skracać czas trwania choroby u ludzi. Teraz z kolei naukowcy wykazali skuteczność remdesiviru w zwalczaniu COVID-19 u zwierząt podczas badań laboratoryjnych.

Badacze z VUMC testują remdesivir w warunkach laboratoryjnych już od sześciu lat. To oni, jako pierwsi, wykazali szerokie antywirusowe działanie tego leku. Obecne badanie, którego wyniki opublikowało czasopismo "Cell Reports" pokazało, że remdesivir hamuje aktywność SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach płucnych oraz może blokować namnażanie się wirusa w organizmie myszy.

Zobacz wideo Miliony wirusów krążą nad naszymi głowami

Badania kliniczne nad remdesivirem trwają

Czekamy nadal na wyniki prowadzonych obecnie na świecie badań klinicznych na ludziach, które mają pokazać, w którym stadium choroby lek jest najskuteczniejszy oraz w jakich dawkach. Naukowcy próbują także łączyć remdesivir z innymi lekami, aby zwiększyć jego skuteczność.

Badacze z VUMC zajmują się ponadto innymi substancjami o szerokim spektrum działania. Uważają, że powinniśmy się przygotowywać na kolejne patogeny, które mogą wyjść ze świata zwierząt.

- Już dzisiaj trzeba pracować nad nowymi lekami czy szczepionkami, aby kolejne epidemie nie zastały nas nieprzygotowanymi. Remdesivir jest skuteczny w walce z całym szeregiem wirusów, w tym tych pochodzących od nietoperzy - przekonują autorzy artykułu. - Chcielibyśmy, aby remdesivir i inne przeciwwirusowe leki okazały się przydatne zarówno teraz, jak i w przyszłości - napisali.

Źródła: MedicalXpress.com, Cell Reports, Vanderbilt University Medical Center

Więcej o: