COVID-19 wywołuje poważne uszkodzenia mózgu - nowe badania

Koronawirus atakuje nie tylko płuca, jak pokazały badania prowadzone w jednym z londyńskich szpitali. Może także uszkodzić mózg oraz wywołać inne zaburzenia neurologiczne, nawet po zwalczeniu zakażenia. To może być wyzwanie na lata - niepokoją się neurolodzy.

COVID-19 może śmiertelnie uszkodzić mózg

Okazuje się, że część objawów u chorych na COVID-19 może wynikać z uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego, niezależnie od mniejszych lub większych trudności oddechowych. Koronawirus niszczy nie tylko płuca, ale potrafi także zaatakować układ nerwowy. Wyniki najnowszych badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie "Brain".

COVID-19 wpływa też na mózg w sposób, którego nie obserwuje się w przypadku innych wirusów

- mówi reporterowi dziennika "The Guardian" Michael Zandi z University College London, jeden z autorów publikacji.

Już wielokrotnie naukowcy znajdowali dowody na to, że koronawirus nie oszczędza ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu. Teraz doszukano się kolejnych zaburzeń, które nie dotyczyły tylko najciężej chorych na COVID-19. Niektóre objawy pojawiły się już po zakończeniu szpitalnego leczenia. Naukowcy doszli zatem do wniosku, że nawet gdy objawy płucne są niewielkie i wydaje się, że przejdziemy COVID-19 w miarę łagodnie, choroba może objawić się w nowej postaci - ciężkiego uszkodzenia układu nerwowego.

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?

Zaobserwowane objawy

Obserwacje prowadzone były przez naukowców z University College London w szpitalu National Hospital w Londynie. W badanej grupie znalazło się 43 pacjentów w wieku od 16 do 85 lat.

Wśród objawów neurologicznych stwierdzono: encefalopatie z majaczeniem lub psychozą, zapalne zespoły OUN (ośrodkowego układu nerwowego), w tym zapalenie mózgu, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, martwicę, zapalenie rdzenia oraz izolowane zapalenie rdzenia.

Jedna z pacjentek po powrocie do domu zaczęła mieć niecodzienne objawy, takie jak halucynacje wzrokowe i słuchowe, u innego pacjenta zdiagnozowano tzw. zespół Capgrasa. Jest to zaburzenie psychiczne polegające na przekonaniu, że najbliżsi nam ludzie zostali zastąpieni przez sobowtóry.

Duża grupa pacjentów cierpiała też na ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, określane mianem ADEM. Ten rodzaj zapalenia zdarza się głównie dzieciom po infekcjach takich jak świnka lub odra. - Uderzające jest częste występowanie ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia, szczególnie przy zmianach krwotocznych - piszą naukowcy w artykule w "Brain".

U niektórych pacjentów objawy zespołu Guillaina-Barrego (nasilające się osłabienie lub porażenie mięśni) pojawiły się dopiero po wypisaniu ze szpitala, mniej więcej po trzech tygodniach od wystąpienia objawów COVID-19. To nasunęło naukowcom myśl, że różnorodne zaburzenia neurologiczne i neuropsychiatryczne mogą stać się poważnym problemem nawet wtedy, gdy koronawirusowa epidemia się skończy.

Zaburzenia neurologiczne, w tym udar mózgu, mogą się zdarzyć w każdym wieku

O ile ciężkie objawy oddechowe dotyczą przede wszystkim starszych lub schorowanych pacjentów, to zaburzenia neurologiczne przy COVID-19 nie wydają się zależeć od wieku pacjenta - zauważają naukowcy. Udar niedokrwienny mózgu zdarzył się nawet u 27-letniej kobiety z łagodnymi objawami COVID-19.

Dostępne są także inne badania (jeszcze nie zrecenzowane i udostępnione na razie na serwerze medrxiv.org), wykonane w Chinach, a także w Nowym Jorku, dokumentujące przypadki udaru mózgu u stosunkowo młodych pacjentów z COVID-19.

Skutki COVID-19 mogą trwać latami

Naukowcy uważają, że po pandemii czekać nas będą długoterminowe neurologiczne i neuropsychologiczne konsekwencje, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Miliony ludzi, którzy przechorowali COVID-19, mogą dotknąć zaburzenia poznawcze i inne, związane z uszkodzeniem mózgu. Niektóre osoby mogą potrzebować rehabilitacji nie tylko fizycznej, ale i rehabilitacji mózgu - stwierdzili eksperci w wypowiedzi dla "Guardiana".

Źródła: Brain, ScienceAlert.com, The Guardian, Business Insider

Więcej o: