Firma farmaceutyczna gotowa do masowej produkcji szczepionki na COVID-19, choć badania jeszcze trwają

Firma farmaceutyczna AstraZeneca przygotowuje się do wyprodukowania dwóch miliardów szczepionki, która jest jeszcze w fazie opracowywania. Szczepionka określana kryptonimem AZD1222 powstaje na Uniwersytecie w Oksfordzie. Nadal trwają badania mające potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki. Obecnie testuje ją, według deklaracji firmy, około 10 000 ochotników.

Jedna firma ma zapewnić dwa miliardy dawek szczepionki

AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny z siedzibą w Londynie. Firma ogłosiła, że w wyniku zawarcia szeregu umów, w tym dwóch obejmujących organizacje zdrowotne związane z Fundacją Billa i Melindy Gatesów, zobowiązała się do wyprodukowania 2 mld dawek szczepionki, nad którą pracuje wraz z Uniwersytetem w Oksfordzie.

AstraZeneca zawarła także umowę licencyjną z Serum Institute of India (SII), największym na świecie producentem szczepionek, na produkcję miliarda dawek z przeznaczeniem na rynek krajów o niskim i średnim dochodzie. Umowa zawiera zobowiązanie do zapewnienia 400 milionów dawek szczepionki do końca tego roku.

Organizacje zdrowotne, CEPI oraz Gavi the Vaccine Alliance, wesprą firmę kwotą 750 mld dolarów i pomogą znaleźć zakłady produkcyjne zdolne wytworzyć 300 milionów dawek szczepionki jeszcze w tym roku. Chodzi o zapewnienie dostępu do szczepionek mniej zasobnym krajom w ramach dostaw bez zysku. AstraZeneca rozpoczęła już przygotowania i budowę łańcucha dostaw. Ponadto firma zobowiązała się do dostarczenia 300 milionów dawek szczepionki do USA i 100 mln dla Wielkiej Brytanii. 

CEPI chciałaby, aby pierwsze szczepionki były dystrybuowane wśród osób, które najbardziej tego potrzebują, a zatem wśród pracowników służby zdrowia i osób z grup ryzyka, do których należą ludzie starsi i osoby z chorobami podstawowymi, takimi jak nadciśnienie i cukrzyca. Pierwsze szczepionki miałyby być dystrybuowane już we wrześniu.

Czy jednak szczepionka rzeczywiście powstanie? Trwają testy II/III fazy

Jest prawdopodobieństwo, że szczepionka nie zadziała, badania jeszcze trwają. Ale pierwsze wyniki są obiecujące. - Jeśli chodzi o to, czy jest szansa że szczepionka zadziała, to jesteśmy pełni optymizmu, widząc dotychczasowe wyniki. Ale oczywiście nie możemy być pewni - stwierdził Pascal Soriot, dyrektor generalny AstraZeneca. - Jeśli jednak ta szczepionka okaże się dobra, zyskamy na czasie. Firma będzie gotowa z produkcją niemal z dnia na dzień. Ale rozsądnie jest stawiać na dwie, trzy różne technologie, nie tylko na naszą. Spodziewamy się, że niebawem powstaną też inne szczepionki na COVID-19 - dodaje Soriot.

Potencjalna szczepionka oparta jest o wektor adenowirusowy szympansa (zawiera nie replikujące się wirusy), który jest nośnikiem genów kodujących antygeny przeciw nowemu koronawirusowi.

Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu

CEPI jest fundacją zajmującą się zbieraniem funduszy od organizacji publicznych i prywatnych darczyńców, które przeznaczane są na prace nad szczepionkami przeciw chorobom zakaźnym. Jednym ze sponsorów jest Bill & Melinda Gates Foundation.

Gavi the Vaccine Alliance natomiast to publiczno-prywatne globalne partnerstwo zdrowotne, którego celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w biednych krajach. Do tego stowarzyszenia należą m.in. rządy krajów rozwijających się, WHO, UNICEF, Bank Światowy, agencje badawcze, prywatni darczyńcy, w tym Bill & Melinda Gates Foundation.

Źródła: AstraZeneca.com, CEPI, GAVI, The Guardian

Więcej o: