Dezynfekcja ozonem stała się w niektórych miejscach codziennością. Gaz ten jest odmianą tlenu, składającą się z trzech atomów. Zwany jest też inaczej tritlenem lub potocznie aktywnym tlenem. Ozon posiada udowodnione właściwości aseptyczne, ale także uznawany jest za substancję toksyczną. U ludzi objawami podrażnienia ozonem jest kaszel, drapanie w gardle, senność oraz bóle i zawroty głowy. Przy wyższym stężeniu gazu w powietrzu mogą występować skoki ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna, a nawet śmiertelny w skutkach obrzęk płuc.
W normalnych warunkach ozon jest gazem o niebieskawej barwie, niepalnym, o charakterystycznym zapachu, który można odczuć w powietrzu po burzy. Wykorzystywany jest:
Naturalnie ozon występuje w atmosferze. Tworzy warstwę chroniącą ziemię przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez słońce.
Zobacz też: Czyszczenie i dezynfekcja to nie to samo. Jak skutecznie usuwać wirusy i bakterie?
Na czym polega proces ozonowania? Ozon jest bardzo efektywnym utleniaczem, stąd też często wykorzystywany jest do odkażania pomieszczeń szpitalnych i nie tylko. Cząsteczka ozonu, która napotyka na swojej drodze zanieczyszczenie w szybki sposób wchodzi z nią w reakcję, powodując jej utlenienie. Po zastosowaniu gaz ulega rozkładowi do cząstek zwykłego tlenu, dzięki czemu nie pozostają po nim żadne przykre skutki uboczne, a tym samym jest on przyjazny dla środowiska. Ozon otrzymuje się poprzez wyładowania elektryczne w specjalnych urządzeniach, tzw. ozonatorach lub generatorach ozonu, które są zasilane tlenem z butli lub powietrzem.
Ozonowanie wykorzystywane jest w wielu różnych sytuacjach. Poddaje mu się np.:
Badacze dowiedli, że odpowiednie zastosowanie ozonu może prowadzić do usunięcia drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego też ozonowanie z powodzeniem wykorzystywane jest jako metoda dezynfekcji w placówkach medycznych. Podobnie jest w przypadku koronawirusa. Czy ozonowanie jest również skuteczne przeciwko innym wirusom? Działanie utleniające ozonu pozwala skutecznie uszkodzić cząstki różnych wirusów i bakterii i zapobiega ich namnażaniu.
Ozonowanie jest jak najbardziej bezpieczną procedurą pod warunkiem, że zachowamy wszelkie obowiązujące zasady. Pomieszczenie poddane ozonowaniu powinno być puste. Duże stężenie ozonu w powietrzu może wywołać niepożądane reakcje organizmu. Po przeprowadzeniu dezynfekcji wystarczy jednak kilka chwil, aby aktywny tlen rozpadł się na cząsteczki zwykłego tlenu, a tym samym nie stanowił żadnego zagrożenia dla ludzi.
Aby ozonowanie pomieszczenia przyniosło oczekiwany efekt skutecznej dezynfekcji, należy je przeprowadzić z zachowaniem podstawowych zasad:
Jak skutecznie zdezynfekować przedmioty? Do dezynfekcji mniejszych rzeczy przeznaczone są specjalne chusteczki nasączone substancją (płynem dezynfekującym), która ma za zadanie pozbycie się wirusów oraz bakterii. W pomieszczeniach do powierzchni płaskich można także stosować wszelkie ogólnodostępne płyny dezynfekujące.
Ile kosztuje aktualnie ozonowanie? Proces ten nie jest nowością jeżeli chodzi o dezynfekcję. Jednak z uwagi na występującą na świecie pandemię koronawirusa, cena usług związanych z oczyszczaniem pomieszczeń z użyciem aktywnego tlenu poszybowała w górę. Koszt zazwyczaj uzależniony jest od powierzchni pomieszczenia, które chcemy poddać procesowi ozonowania. Średnio mówi się, że za 40-metrowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić około 250-300 złotych.
Zobacz też: Są powody do obaw, ale panika to żadna strategia. Jak żyć z epidemią w Polsce? To może ci się przydać