Ozonowanie, czyli sposób na skuteczną dezynfekcję w dobie koronawirusa

Ozonowanie to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji, nawet w przypadku dużych powierzchni. W ostatnich czasach proces ozonowania jest często stosowany w różnych miejscach ze względu na pandemię koronawirusa.

Dezynfekcja ozonem: właściwości aseptyczne ozonu

Dezynfekcja ozonem stała się w niektórych miejscach codziennością. Gaz ten jest odmianą tlenu, składającą się z trzech atomów. Zwany jest też inaczej tritlenem lub potocznie aktywnym tlenem. Ozon posiada udowodnione właściwości aseptyczne, ale także uznawany jest za substancję toksyczną. U ludzi objawami podrażnienia ozonem jest kaszel, drapanie w gardle, senność oraz bóle i zawroty głowy. Przy wyższym stężeniu gazu w powietrzu mogą występować skoki ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna, a nawet śmiertelny w skutkach obrzęk płuc.

W normalnych warunkach ozon jest gazem o niebieskawej barwie, niepalnym, o charakterystycznym zapachu, który można odczuć w powietrzu po burzy. Wykorzystywany jest:

  • do spółki z chlorem do wyjaławiania wody przeznaczonej do spożycia
  • do dezynfekcji pomieszczeń, szczególnie w szpitalach
  • do czyszczenia klimatyzacji samochodowej.

Naturalnie ozon występuje w atmosferze. Tworzy warstwę chroniącą ziemię przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez słońce. 

Zobacz też: Czyszczenie i dezynfekcja to nie to samo. Jak skutecznie usuwać wirusy i bakterie?

Na czym polega ozonowanie i w jakim celu się je wykonuje?

Na czym polega proces ozonowania? Ozon jest bardzo efektywnym utleniaczem, stąd też często wykorzystywany jest do odkażania pomieszczeń szpitalnych i nie tylko. Cząsteczka ozonu, która napotyka na swojej drodze zanieczyszczenie w szybki sposób wchodzi z nią w reakcję, powodując jej utlenienie. Po zastosowaniu gaz ulega rozkładowi do cząstek zwykłego tlenu, dzięki czemu nie pozostają po nim żadne przykre skutki uboczne, a tym samym jest on przyjazny dla środowiska. Ozon otrzymuje się poprzez wyładowania elektryczne w specjalnych urządzeniach, tzw. ozonatorach lub generatorach ozonu, które są zasilane tlenem z butli lub powietrzem.

Ozonowanie wykorzystywane jest w wielu różnych sytuacjach. Poddaje mu się np.:

  • wody głębinowe w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu, a także nadmiaru związków żelaza i manganu
  • wody w basenach, termach i innych tego typu obiektach, w celu dezynfekcji, gdyż znacznie lepiej radzi sobie z usuwaniem bakterii niż stosowany dotąd w tym celu chlor
  • produkty spożywcze, w celu pozbawienia ich szkodliwych bakterii, przy jednoczesnym zachowaniu ich wszelkich właściwości zdrowotnych
  • pacjentów posiadających trudne w gojeniu rany czy owrzodzenia, które pod wpływem ozonu zostają oczyszczone i szybciej mogą się zabliźnić. 

Czy ozonowanie jest skuteczne przeciwko koronawirusowi? Czy ozon zabija inne wirusy?

Badacze dowiedli, że odpowiednie zastosowanie ozonu może prowadzić do usunięcia drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego też ozonowanie z powodzeniem wykorzystywane jest jako metoda dezynfekcji w placówkach medycznych. Podobnie jest w przypadku koronawirusa. Czy ozonowanie jest również skuteczne przeciwko innym wirusom? Działanie utleniające ozonu pozwala skutecznie uszkodzić cząstki różnych wirusów i bakterii i zapobiega ich namnażaniu. 

Zobacz wideo Jak wygląda dezynfekcja miejsc publicznych?

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie jest jak najbardziej bezpieczną procedurą pod warunkiem, że zachowamy wszelkie obowiązujące zasady. Pomieszczenie poddane ozonowaniu powinno być puste. Duże stężenie ozonu w powietrzu może wywołać niepożądane reakcje organizmu. Po przeprowadzeniu dezynfekcji wystarczy jednak kilka chwil, aby aktywny tlen rozpadł się na cząsteczki zwykłego tlenu, a tym samym nie stanowił żadnego zagrożenia dla ludzi.

Jak skutecznie ozonować pomieszczenia i dezynfekować przedmioty?

Aby ozonowanie pomieszczenia przyniosło oczekiwany efekt skutecznej dezynfekcji, należy je przeprowadzić z zachowaniem podstawowych zasad:

  • dezynfekcję w pomieszczeniach należy przeprowadzać przy wilgotności powyżej 70 proc. - pozwala to zwiększyć efektywność ozonu
  • należy zastosować do tego wysokie stężenie substancji (powyżej 50g/m3)
  • procedura powinna trwać nie krócej niż godzinę. 

Jak skutecznie zdezynfekować przedmioty? Do dezynfekcji mniejszych rzeczy przeznaczone są specjalne chusteczki nasączone substancją (płynem dezynfekującym), która ma za zadanie pozbycie się wirusów oraz bakterii. W pomieszczeniach do powierzchni płaskich można także stosować wszelkie ogólnodostępne płyny dezynfekujące.

Ozonowanie: ile kosztuje przeprowadzenie zabiegu?

Ile kosztuje aktualnie ozonowanie? Proces ten nie jest nowością jeżeli chodzi o dezynfekcję. Jednak z uwagi na występującą na świecie pandemię koronawirusa, cena usług związanych z oczyszczaniem pomieszczeń z użyciem aktywnego tlenu poszybowała w górę. Koszt zazwyczaj uzależniony jest od powierzchni pomieszczenia, które chcemy poddać procesowi ozonowania. Średnio mówi się, że za 40-metrowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić około 250-300 złotych. 

Zobacz też: Są powody do obaw, ale panika to żadna strategia. Jak żyć z epidemią w Polsce? To może ci się przydać

Więcej o: