Naukowcy z Wielkiej Brytanii testują ibuprofen w leczeniu COVID-19

Trwają badania kliniczne sprawdzające czy ibuprofen jest w stanie złagodzić przebieg COVID-19. Pacjenci dostają go w postaci lipidowej kapsułki, a nie w formie tradycyjnej tabletki przeciwbólowej.

Czy ibuprofen może pomóc przy ciężkim przebiegu COVID-19? Badania trwają

BBC News informuje o rozpoczęciu w londyńskich szpitalach badań klinicznych mających ocenić przydatność ibuprofenu w leczeniu zaburzeń oddechowych w ciężkim przebiegu COVID-19. Ten lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym może okazać się, zdaniem naukowców, tanią alternatywą w leczeniu ciężko chorych osób zakażonych koronawirusem. Mają nadzieję, że udowodnią iż leczenie ibuprofenem zapobiega pogarszaniu się stanu płuc u hospitalizowanych pacjentów, dzięki czemu nie będzie konieczności podłączania ich do respiratorów lub skróci czas sztucznej wentylacji.

Badanie któremu nadano nazwę "LIBERATE" rozpoczęło się pod koniec maja. Połowa pacjentów uczestniczących w eksperymencie otrzymuje ibuprofen w specjalnej postaci. Jest to tzw. "lipidowy ibuprofen", kapsułka w której aktywny związek rozpuszczony jest w tłuszczu. Dzięki temu jest nieco bezpieczniejszy dla organizmu. Ibuprofen w tej postaci przechodzi bowiem do jelita cienkiego i dopiero tam jest wchłaniany co pozwala chronić żołądek przed uszkodzeniem.

Poza ibuprofenem chorzy otrzymują standardową opiekę medyczną. Grupa kontrolna leczona jest według zwykłych procedur.

W ramach badania klinicznego chorym podaje się trzy dawki leku. Następnie naukowcy porównają efekty leczenia w obu grupach, wpływ podanych dawek leku na czas niezbędnej wentylacji płuc, długość pobytu pacjentów na oddziale intensywnej terapii oraz długość hospitalizacji ogólnej oraz zestawiają wskaźniki śmiertelności.

Do badań nie zakwalifikowano osób z nadwrażliwością na ibuprofen, z krwawieniami z przewodu pokarmowego, problemami z wątrobą lub nerkami i sercem, ze względu na możliwe skutki uboczne leku.

Do rozpoczęcia badań klinicznych skłoniły naukowców pozytywne wyniki testów na zwierzętach.

Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu

Kontrowersje wokół ibuprofenu

Po tym jak w połowie marca Francuzi ogłosili, że ibuprofen oraz inne niesteroidowe preparaty przeciwzapalne mogą u chorych z łagodną postacią COVID-19 zaostrzać objawy i nasilać zapalenie, zaczęto ostrożniej zalecać ten lek. Ale zastrzeżenia nie zostały potwierdzone. Zarówno amerykańska Agencja Żywności i Leków (FED) jak i Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) potwierdziły, że ibuprofen jest bezpieczny gdy używamy go mając takie objawy koronawirusa, jak gorączka i inne grypopodobne dolegliwości.

Badania są prowadzone wspólnie przez King’s College London oraz Guy’s & St. Thomas’ Hospital. Informacje o badaniu znajdują się w serwisie ClinicalTrials.gov.

Źródła: BBC.com, ClinicalTrials.gov, .

Więcej o: