Dane zostały dostarczone przez mało znaną firmę analityczną Surgisphere. Dwa poważane czasopisma medyczne opublikowały właśnie komunikaty, w których informują o zastrzeżeniach co do artykułów, które zostały opublikowane na ich łamach i były oparte na kwestionowanych danych.
W artykule w "New England Journal of Medicine" (NEJM) naukowcy piszą, że przyjmowanie niektórych leków obniżających ciśnienie krwi, w tym inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE), nie wydaje się zwiększać ryzyka śmierci pacjentów z COVID-19, jak obawiali się niektórzy badacze. W tym retrospektywnym badaniu wykorzystano dane pochodzące z bazy, która obejmowała elektroniczną dokumentację medyczną ze 169 szpitali na trzech kontynentach. Co więcej kilka innych badań analizujących zupełnie inne grupy pacjentów z COVID-19, potwierdziło powyższe wnioski. Niemniej jednak zastrzeżenia co do jakości bazy danych Surgisphere stoją u źródła wątpliwości, które wyrażają naukowcy. Firma, która udostępniła bazę do użytku badaczy została poproszona o dostarczenie dowodów, że dane są wiarygodne.
Drugi kontrowersyjny artykuł to głośne, opublikowane w "The Lancet" badanie dowodzące, że zażywanie chlorochiny i hydroksychlorochiny przez chorych na COVID-19 jest nie tylko nieskuteczne, ale i groźne dla ich życia.
Artykuły opublikowane zostały przez dwa bardzo prestiżowe czasopisma medyczne, co wprowadziło świat naukowy w spore zakłopotanie.
Sam lek od jakiegoś czasu wzbudzał już kontrowersje, szczególnie, gdy prezydent USA Donald Trump przyznał się do jego zażywania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po artykule w "The Lancet" tymczasowo postanowiła przerwać testy kliniczne i podawanie hydroksychlorochiny chorym na COVID-19, do czasu sprawdzenia wyników.
Publikacja w "The Lancet" oparta była na bazie danych medycznych obejmujących 96 000 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w setkach szpitali, a autorami są lekarze z dwóch szpitali w Bostonie. - "Nie byliśmy w stanie potwierdzić korzyści z zastosowania hydroksychlorochiny lub chlorochiny zarówno w monoterapii, jak i z użyciem makrolidu (antybiotyk). Każdy z tych schematów leczenia wiązał się ze zmniejszeniem przeżywalności w szpitalu i zwiększoną częstością arytmii komorowych, gdy był stosowany w leczeniu COVID-19" - napisali autorzy badania.
- "Firma Surgisphere, dostawca danych szpitalnych, została poddana miażdżącej krytyce. Zdumienie budzi liczba zaangażowanych pacjentów oraz szczegóły demograficzne i przepisywane dawki, które wydają się nieprawdopodobne" - podaje czasopismo "Science".
Ostatecznie 5 czerwca autorzy wycofali swój artykuł z "The Lancet" po tym, jak nie udało im się uzyskać od dostawcy danych, firmy Surgisphere, dowodów na prawdziwość ich bazy. Także czasopismo "The New England Journal of Medicine" powiadomiło dzisiaj o wycofaniu publikacji.
Źródła: The Lancet, NEJM,MedicalXpres.com, Science