Kluczem do utraty wagi poprzez ćwiczenia jest wykonywanie ich o tej samej porze dnia

Wydaje ci się, że ćwiczysz naprawdę sporo, a efektów jakby nie widać? Może kluczem do sukcesu jest nie tyle ilość ćwiczeń, ile systematyczność, a dokładniej rzecz biorąc - stała pora dnia, którą przeznaczasz na trening. Taką radę mają dla nas eksperci, którzy bliżej przyjrzeli się problemowi.

Najważniejszy jest harmonogram

Badanie z 2019 roku, przeprowadzone przez Brown Alpert Medical School (USA) pokazało, że tak naprawdę nieważne, czy biegasz o świcie, czy o zmierzchu, ważne jest że robisz to o tej samej porze każdego dnia. "To spójność jest kluczowa, jeżeli chcesz stracić nieco na wadze" - napisali autorzy badania.

Aby ćwiczenia przyniosły efekt, muszą być odpowiednio intensywne, trwać co najmniej 10 minut, podczas których puls wyraźnie się nam podnosi, a najlepiej aby aktywność fizyczna nie była mniejsza niż 2,5 godziny na tydzień. Najlepsze są ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu - przekonują eksperci.

Ankieta dotycząca aktywności fizycznej, przeprowadzona przez badaczy z Brown Alpert Medical School, zwróciła uwagę na silny związek pomiędzy umiarkowanym do intensywnego poziomem ćwiczeń o tej samej porze dnia, a ilością czasu spędzonego na ćwiczeniach. Eksperci zauważyli bowiem, że jeżeli ćwiczymy regularnie wytwarza się u nas nawyk, który "zmusza" nas niejako to przestrzegania reżimu ćwiczeń. A to jest klucz do sukcesu.

Najlepiej bowiem, abyśmy za dużo nie myśleli o samym ćwiczeniu, ale wykonywali go automatycznie. Wtedy nie mamy tendencji do skracania czasu, poświęcanego na ćwiczenia, bo go niemal nie zauważamy - uważają badacze.

- Sekret polega zatem na powiązaniu ćwiczeń z pewną automatycznością działania. Nie tracimy wtedy energii na motywowanie się do działania, tylko - po prostu - działamy. Innymi słowy ćwiczenia muszą być codzienną rutyną, a nie impulsem.

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?

Źródła: ScienceAlert.com,

Więcej o: