Wraz z wiekiem mamy coraz mniej mikroRNA, a to te cząsteczki są ważne przy zwalczaniu koronawirusa

Liczba cząsteczek mikroRNA zmniejsza się wraz z wiekiem, a także przy przewlekłych chorobach. Spada w ten sposób szansa na skuteczną walkę z koronawirusem. To dlatego najstarsi pacjenci z COVID-19 cierpią najbardziej - twierdzą badacze.

MikroRNA - co to takiego i w jaki sposób działa?

MikroRNA (miRNA) są to krótkie, jednoniciowe cząsteczki kwasu rybonukleinowego złożone średnio z 20-25 nukleotydów. Człowiek ma prawdopodobnie 1917 sekwencji kodujących mikroRNA.

Dr Sadanand Fulzele, współautor badania, tak tłumaczy rolę odgrywaną przez te cząsteczki:

MikroRNA zajmuje się, między innymi, kontrolowaniem ekspresji niektórych genów, a także staje na linii frontu, gdy atakują nas wirusy. Chwyta bowiem i wycina materiał RNA patogenów.

- Wiek nie służy żywotności mikroRNA, ubywa go z każdym rokiem. Liczba aktywnych w walce cząsteczek zmniejsza się, zmniejszając tym samym naszą zdolność do reagowania na wirusy - tłumaczy dr Carlos M. Isales, drugi autor badania. Naukowcy uważają, że to brak odpowiedniej liczby mikroRNA jest kluczowy w odpowiedzi organizmu na atak nowego koronawirusa.

Badacze przyjrzeli się sekwencji RNA dwóch koronawirusów: SARS oraz SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za COVID-19 oraz sekwencji mikroRNA, które wydawało się atakować wirusa. Analizie komputerowej poddali próbki pochodzące od pacjentów z 17 krajów, zgromadzone w międzynarodowych bankach danych. Próbowali dopasować mikroRNA do wrażliwych miejsc w RNA wirusów i znaleźli setki mikroRNA, ukierunkowanych na genomy obu koronawirusów.

Jednocześnie doszli do przekonania, że mikroRNA, celujące w koronawirusa, są powiązane z ponad 72 procesami biologicznymi, w tym z odpowiedzią immunologiczną. Wiele z tych procesów ulega rozregulowaniu lub zmniejsza się wraz z wiekiem, stając się powodem pojawienia się takich chorób jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe itp. 

Teraz naukowcy przystępują do badań na zwierzętach laboratoryjnych i hodowlanych, aby potwierdzić komputerowe analizy na realnym materiale genetycznym.

Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów

Braki mikroRNA mogą wyjaśnić, dlaczego starsi ludzie ciężej chorują na COVID-19

- Najbardziej uderzającą cechą COVID-19 jest zwiększona śmiertelność wśród starszych osób - czytamy w artykule. - Naszym zdaniem istnieje kluczowy zestaw mikroRNA przystosowanych walki z koronawirusem, a ich niedobór powoduje większą podatność na koronawirusa u osób starszych - mówią autorzy badania.

Widzimy ogólny spadek mikroRNA, ale kluczem jest konkretny podzbiór. Pytanie brzmi, jak możemy to wykorzystać.

Badacze uważają, że prawdopodobnie można stworzyć "koktajl" złożony z takich kluczowych dla danej choroby, w tym wypadku dla COVID-19, syntetycznych mikroRNA i podawać pacjentom, aby w ten sposób wesprzeć walkę organizmu z patogenem. Przyszłe badania mają także ustalić, które konkretne mikroRNA ma największe znaczenie w walce z koronawirusem.

Badania prowadzono w Kolegium Medycznym Uniwersytetu Augusta. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Aging and Disease".

Źródło: MedicalXPress.com, Aging and Disease

Więcej o: