Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Madison (UW) sprawdzili w warunkach laboratoryjnych, czy koty są podatne na zakażenie koronawirusem, podobnie jak to obserwowano na przykład u fretek. Podano zwierzętom wirusa SARS-CoV-2, pobranego od chorego człowieka. Po upływie zaledwie jednej doby znaleziono potwierdzenie, że u kotów dochodzi do zakażenia, a do trzech dni u wszystkich obserwowanych zwierząt znaleziono materiał genetyczny wirusa w próbkach pobranych z kanałów nosowych.
Aby sprawdzić czy dojdzie do transmisji wirusa między kotami, do klatki z zakażonymi zwierzetami wpuszczono zdrowe. Po kilku dniach zdrowe koty zachorowały. Koronawirusa w wymazie znosa znajdowano u zwierzaków do sześciu dni, natomiast nie znaleziono śladów patogena w wymazach z odbytnicy.
Dobra wiadomość jest taka, że żaden kot nie wykazywał objawów choroby, ani też dla żadnego zwierzęcia zakażenie nie było śmiertelne. Ale ten eksperyment pokazuje, że koty mogą się od nas zakazić, gdy chorujemy na COVID-19, a także zakażać się między sobą. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Chin, badając koty i fretki.
Prof. Peter Halfmann z Uniwersytetu Wisconsin uważa, że osoby z objawami COVID-19 powinny unikać kontaktu z kotami, aby ich nie zakazić. W czasie pandemii warto też pilnować, aby zwierzęta pozostawały w domu i nie narażały się na kontakt z innymi osobami niż domownicy, czy też z innymi zwierzętami.
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (World Organization for Animal Health) oraz Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) przypominają że to ludzie pozostają największym źródłem zakażenia dla innych ludzi.
Nie ma dowodów na to, aby koty łatwo przenosiły wirusa na innych ludzi i nie ma udokumentowanych przypadków zachorowań na COVID-19 w wyniku kontaktu z kotami.
Mamy natomiast potwierdzone przypadki "w drugą stronę", czyli zakażenia się zwierząt po kontakcie z zainfekowanym człowiekiem. Nawet tych w zoo, jak dowodzi przykład z Bronxu, gdzie u kilku drapieżników nowego koronawirusa znaleziono w wymazach z nosa. Potwierdzono także przypadki lekkich objawów ze strony układu oddechowego u kilku kotów, przebywających z chorymi osobami w domu w czasie kwarantanny.
Koty nadal mają większe szanse na zakażenie się COVID-19 od ciebie niż od innego kota
- mówi Keith Poulsen, zarządzający Weterynaryjnym Laboratorium Diagnostycznym w UW. Nie zauważono, aby większe populacje kotów, na przykład w schroniskach, były w ogóle zakażone.
- Jeżeli twój zwierzak mieszka z tobą i nie ma kontaktu z osobami chorymi na COVID-19, możesz bezpiecznie głaskać go i przytulać - pisze Ruthanne Chun z UW. A w przypadku, gdy sam jesteś zakażony, ogranicz interakcje ze swoimi zwierzakami, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa. Pamiętajmy też aby na wypadek kawarantanny zgromadzić dwutygodniowe zapasy żywności także dla zwierząt. Należy odpowiednio przygotować się do opieki nad naszymi pupilami na wypadek izolacji lub choroby - przypomina ekspertka.
Wyniki zostały opublikowane w "New England Journal of Medicine". Badanie nad zaraźliwością kotów i fretek natomiast wykonano w Chińskiej Akademii Nauk, a wyniki opublikował magazyn "Science".
Źródła: MedicalXPress.com, New England Journal of Medicine, Science