Czy koronawirus atakuje też układ nerwowy? Co trzeci pacjent zgłasza objawy neurologiczne - pokazują badania

Wiele wskazuje na to, że koronawirus nie oszczędza także ośrodkowego układu nerwowego i mózgu. Do przebycia bariery krew-mózg mogą mu służyć receptory w komórkach nabłonka naczyń krwionośnych. Niektóre objawy neurologiczne przy COVID-19 mogą być także spowodowane silną odpowiedzią układu immunologicznego.

Zdarza się, że wirusy układu oddechowego atakują także mózg. Grypa, odra oraz wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus), czyli syncytialny wirus oddechowy, potrafią zainfekować układ nerwowy lub mózg i spowodować zaburzenia neurologiczne. Koronawirus powodujący zwykle łagodne przeziębienie, określany jako HCoV-OC43, bywa odpowiedzialny za zapalenie mózgu. Inne koronawirusy, takie jak SARS i MERS poznano także od tej strony.

Niestety, istnieje też niebezpieczeństwo, że nowy koronawirus przeniknie do mózgu albo zainfekuje ośrodkowy układ nerwowy. Istnieją badania wskazujące, że ponad jedna trzeba pacjentów z COVID-19 ma objawy neurologiczne. Badania opublikowane w JAMA Neurology przeprowadzono na terenie jednego ze szpitali w Wuhan. Wśród 214 obserwowanych pacjentów z chorobą koronawirusową, objawy neurologiczne miało 36,4 proc. i występowały one częściej u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 (45,5 proc.).

Z kolei czasopismo New England Journal of Medicine donosi, że u pacjentów zdiagnozowanych na terenie Włoch opisano symptomy zespołu Guillain–Barrégo. Jest to schorzenie neurologiczne, w którym na skutek nieprawidłowej pracy układu immunologicznego dochodzi do ataku na własne komórki nerwowe. Choroba powoduje postępujące osłabienie mięśni, aż do kompletnego paraliżu.

4 marca sekwencjonowanie genów potwierdziło obecność SARS-CoV-2 w płynie mózgowo-rdzeniowym u 56-letniego pacjenta przebywającego w szpitalu w Pekinie. U mężczyzny zdiagnozowano wirusowe zapalenie mózgu, a ośrodkowy układ nerwowy chorego był zainfekowany przez SARS-CoV-2. "Pokazuje to, że koronawirus może bezpośrednio zaatakować układ nerwowy pacjentów, a nie tylko uszkadzać go poprzez silną odpowiedź immunologiczną na infekcję. To pierwszy dowód, że SARS-CoV-2 bezpośrednio zainfekował układ nerwowy" - napisali naukowcy na łamach Travel Medicine and Infectious Disease.

W czasopismach medycznych pojawiają się opisy zapalenia mózgu lub udaru mózgu u chorych z COVID-19. Wśród objawów neurologicznych, obserwowanych u pacjentów, część jest na szczęście, mniej groźna. Są to głównie bóle i zawroty głowy. Cięższe objawy natomiast to utrata węchu i smaku, osłabienie mięśni, udar mózgu, drgawki i omamy. Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 towarzyszą takie symptomy neurologiczne jak dezorientacja, zaburzenia koncentracji i zaburzenia ruchowe, utrzymujące się nawet po wyzdrowieniu - czytamy na stronie NEJM.org.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?

W jaki sposób koronawirus atakuje mózg?

- Nowy koronawirus może spowodować zaburzenia neurologicznie na dwa sposoby - pisze Jeremy Rossman z University of Kent. Albo poprzez "bezpośrednie zakażenie mózgu albo też w wyniku silnej aktywacji układu immunologicznego". Koronawirus ma możliwość "doczepienia się" do komórek nerwowych ponieważ te posiadają na powierzchni receptory ACE2, wykorzystywane przez SARS-CoV-2 do wnikania do wnętrza komórek. ACE2 znajdziemy też w komórkach wyściełających naczynia krwionośne. Takie zakażone komórki nabłonka mogą ułatwić wirusowi przejście bariery krew-mózg - uważa naukowiec.

Natomiast zaburzenia typu zespół Guillain–Barrégo, bóle głowy, a także inne symptomy neurologiczne, są wynikiem silnej odpowiedzi immunologicznej organizmu na atak koronawirusa.

Najnowszą wiedzą na temat neurologicznych objawów zgłaszanych przy COVID-19, na łamach "The Conversation" podzielił się Jeremy Rossman - wykładowca wirusologii i prezes organizacji non profit Research-Aid Networks, University of Kent.

Źródło: ScienceAlert.com,The Conversation

Więcej o: