Zdarza się, że wirusy układu oddechowego atakują także mózg. Grypa, odra oraz wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus), czyli syncytialny wirus oddechowy, potrafią zainfekować układ nerwowy lub mózg i spowodować zaburzenia neurologiczne. Koronawirus powodujący zwykle łagodne przeziębienie, określany jako HCoV-OC43, bywa odpowiedzialny za zapalenie mózgu. Inne koronawirusy, takie jak SARS i MERS poznano także od tej strony.
Niestety, istnieje też niebezpieczeństwo, że nowy koronawirus przeniknie do mózgu albo zainfekuje ośrodkowy układ nerwowy. Istnieją badania wskazujące, że ponad jedna trzeba pacjentów z COVID-19 ma objawy neurologiczne. Badania opublikowane w JAMA Neurology przeprowadzono na terenie jednego ze szpitali w Wuhan. Wśród 214 obserwowanych pacjentów z chorobą koronawirusową, objawy neurologiczne miało 36,4 proc. i występowały one częściej u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 (45,5 proc.).
Z kolei czasopismo New England Journal of Medicine donosi, że u pacjentów zdiagnozowanych na terenie Włoch opisano symptomy zespołu Guillain–Barrégo. Jest to schorzenie neurologiczne, w którym na skutek nieprawidłowej pracy układu immunologicznego dochodzi do ataku na własne komórki nerwowe. Choroba powoduje postępujące osłabienie mięśni, aż do kompletnego paraliżu.
4 marca sekwencjonowanie genów potwierdziło obecność SARS-CoV-2 w płynie mózgowo-rdzeniowym u 56-letniego pacjenta przebywającego w szpitalu w Pekinie. U mężczyzny zdiagnozowano wirusowe zapalenie mózgu, a ośrodkowy układ nerwowy chorego był zainfekowany przez SARS-CoV-2. "Pokazuje to, że koronawirus może bezpośrednio zaatakować układ nerwowy pacjentów, a nie tylko uszkadzać go poprzez silną odpowiedź immunologiczną na infekcję. To pierwszy dowód, że SARS-CoV-2 bezpośrednio zainfekował układ nerwowy" - napisali naukowcy na łamach Travel Medicine and Infectious Disease.
W czasopismach medycznych pojawiają się opisy zapalenia mózgu lub udaru mózgu u chorych z COVID-19. Wśród objawów neurologicznych, obserwowanych u pacjentów, część jest na szczęście, mniej groźna. Są to głównie bóle i zawroty głowy. Cięższe objawy natomiast to utrata węchu i smaku, osłabienie mięśni, udar mózgu, drgawki i omamy. Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 towarzyszą takie symptomy neurologiczne jak dezorientacja, zaburzenia koncentracji i zaburzenia ruchowe, utrzymujące się nawet po wyzdrowieniu - czytamy na stronie NEJM.org.
- Nowy koronawirus może spowodować zaburzenia neurologicznie na dwa sposoby - pisze Jeremy Rossman z University of Kent. Albo poprzez "bezpośrednie zakażenie mózgu albo też w wyniku silnej aktywacji układu immunologicznego". Koronawirus ma możliwość "doczepienia się" do komórek nerwowych ponieważ te posiadają na powierzchni receptory ACE2, wykorzystywane przez SARS-CoV-2 do wnikania do wnętrza komórek. ACE2 znajdziemy też w komórkach wyściełających naczynia krwionośne. Takie zakażone komórki nabłonka mogą ułatwić wirusowi przejście bariery krew-mózg - uważa naukowiec.
Natomiast zaburzenia typu zespół Guillain–Barrégo, bóle głowy, a także inne symptomy neurologiczne, są wynikiem silnej odpowiedzi immunologicznej organizmu na atak koronawirusa.
Najnowszą wiedzą na temat neurologicznych objawów zgłaszanych przy COVID-19, na łamach "The Conversation" podzielił się Jeremy Rossman - wykładowca wirusologii i prezes organizacji non profit Research-Aid Networks, University of Kent.
Źródło: ScienceAlert.com,The Conversation,