Jak prać maseczki wielorazowe? Jak utylizować jednorazowe?

Sposób, w jaki zakładamy, nosimy i zdejmujemy maseczki, ma kluczowe znaczenie dla ochrony przed zakażeniem. Nie mniej ważne jest to, co robimy z nimi po zdjęciu. Podpowiadamy, jak prać maseczki wielorazowe i jak utylizować jednorazowe, by chronić się przed koronawirusem.

Dość ściemy. Posłuchaj lekarzy i razem z nami #ZałóżMaskę - chroń siebie i innych. Jeszcze niedawno lansowana zasada: maseczki są dla chorych, trafiła do lamusa. WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>

Jak nosić maseczki?

Coraz częściej na ulicach widać osoby, które noszą maseczki ochronne. Odejście od zaleceń, według których tylko chorzy i sprawujący nad nimi opiekę powinni osłaniać usta i nos, dzieje się na naszych oczach. WHO zaczyna łagodzić swoje stanowisko. Wpływ na to ma wiele czynników:

  • brak jednoznacznych badań, które mówiłyby o tym, że maseczki są nieskuteczne w obronie przez zakażeniem wirusowym;
  • horyzontalna transmisja wirusa - tak naprawdę nie wiemy, kto spośród osób, z którymi się stykamy, może nas zarazić, gdyż infekcja u wielu przebiega bezobjawowo;
  • stopniowe opanowywanie sytuacji w Azji, gdzie prócz izolacji społeczeństwo w przeważającej większości stosowało maseczki ochronne.

Te i wiele innych argumentów przemawiają za tym, aby stosować środki ochrony osobistej i zaostrzyć rygor higieniczny, zwłaszcza gdy zmuszeni jesteśmy do podejmowania kontaktów z innymi ludźmi.

Kiedy decydujemy się na stosowanie środków ochrony w postaci maski na twarz, ważne jest, aby w odpowiedni sposób dezynfekować lub utylizować zużyte przedmioty. Jest to niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Wykorzystana maseczka może być potencjalnym źródłem zakażenia. Dlatego zdejmując ją należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad:

  1. Nie dotykaj jej zewnętrznej strony, aby uniknąć kontaktu z zarazkami znajdującymi się na materiale, a następnie zdezynfekuj ręce.
  2. Zdjętej maski nie odkładaj na żadną powierzchnię użytkową typu blat, stół itp. Bezpośrednio po usunięciu wrzuć ją do szczelnie zamykanego kosza, o ile jest to maseczka jednorazowa.
  3. Worek, w którym znajdują się zużyte maseczki, szczelnie zamknij i wyrzuć (przynajmniej raz dziennie pozbywaj się takich odpadków z domu); korzystaj przy tym z rękawiczek jednorazowych, a później dokładnie umyj ręce.
  4. Maseczkę wielorazową zdejmij ostrożnie, z zachowaniem tych samych zasad co w przypadku jednorazówki, a  następnie umieść ją w woreczku. Worek z zawartością przechowuj w specjalnie przeznaczonym do tego zamykanym pojemniku, w wyznaczonym miejscu do czasu prania.

Co zrobić z maseczką jednorazową? Gdzie wyrzucać maseczki?

Gdzie powinny trafić zużyte maseczki? Sprawa nie jest do końca jasna, a wariantów jest kilka.

  • Jeśli jesteś osobą, która jest zdrowa i nie ma żadnych objawów z górnych dróg oddechowych, a środki ochronne stosujesz tylko w celu zabezpieczenia przed zakażeniem, wtedy zużyte produkty mogą trafić do pojemnika na frakcję zmieszaną.
  • Z kolei jeśli jesteś chory, kaszlesz, kichasz, to twoje wyeksploatowane maski traktowane są jako odpad medyczny i jako taki powinny być dostarczone do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie zostaną prawidłowo zutylizowane. Taki punkt znajdować powinien się w każdej gminie, ale w wielu gminach (np. w Warszawie) ich działalność została zawieszona. Niestety specustawa nie poruszyła wątku śmieci. GIS wydał natomiast komunikat w tej sprawie:
Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, odpady wytwarzane przez osoby przebywające na kwarantannie domowej z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19, ale przechodzących proces leczenia w domu (objętych jednocześnie kwarantanną), należy umieścić w dodatkowym worku (tj. w dwóch workach) i wyrzucić do śmietnika/altany śmietnikowej, gdzie gromadzone są odpady komunalne. Worek ten należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.

Zużyta maseczka nie powinna mieć kontaktu z żadnym przedmiotem czy powierzchnią użytkową, gdyż dowiedziono, że koronawirus może przetrwać na różnych nawierzchniach nawet do kilku dni. Ponieważ nie mamy stuprocentowej pewności, czy w danym momencie nie przenosimy wirusa dalej, po ostrożnym zdjęciu maseczki najlepiej byłoby umieścić ją w oddzielnym worku, a następnie ten worek umieścić w dodatkowym worku i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. 

Jak prać maseczki wielorazowe?

Ze względu na brak dostępności specjalistycznych, medycznych materiałów ochrony osobistej, które w tym trudnym czasie powinny przede wszystkim trafiać do szpitali i innych ośrodków, gdzie udzielana jest pomoc zakażonym, coraz częściej korzystamy z wykonywanych samodzielnie masek wielorazowych. Takie okrycia dla naszego nosa i ust również pozwalają stworzyć barierę dla wnikających drobnoustrojów. Konieczność posiadania tego typu środków ochronnych może trwać jeszcze kilka lub kilkanaście tygodni, maseczka wielorazowa jest zatem dobrym rozwiązaniem, które nie tylko chroni nas i innych, ale także środowisko naturalne. 

Aby maseczka wielorazowa była dla nas bezpieczna i skutecznie spełniała swoją rolę, musi być regularnie dezynfekowana.

  1. Zużycie maski oceniamy tak jak w przypadku jednorazówki - jeśli zaczyna być wilgotna, należy ją zmienić.
  2. Maskę wielorazową należy ostrożnie zdjąć (nie dotykając wierzchniej warstwy), włożyć do woreczka foliowego i szczelnie zamknąć.  Worek z zawartością przechowujemy do czasu prania.
  3. Przed przystąpieniem do prania maseczek wielorazowych należy założyć jednorazowe rękawiczki. Zawartość woreczka wsypujemy do bębna pralki, starając się nie dotykać jego zawartości; pralkę ustawiamy na minimum 60 stopni na 45 minut - w tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia zarazki. Właściwie będzie też użycie programu do prania bawełny. 
  4. Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie, tzn. nie w towarzystwie ubrań czy innych noszonych przez nas rzeczy.
  5. Po wyschnięciu należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury i przechowywać w czystym miejscu do czasu użycia. 

Maseczki wielorazowe można także dezynfekować używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu. W tym celu należy obficie spryskać powierzchnię maseczki środkiem i pozostawić do wyschnięcia, jednak jako bardziej skuteczne zaleca się pranie w wysokiej temperaturze. 

Jak uszyć własną maseczkę ochronną?Jak uszyć własną maseczkę ochronną? Marta Kondrusik/kobieta.gazeta.pl

Więcej o: