Dość ściemy. Posłuchaj lekarzy i razem z nami #ZałóżMaskę - chroń siebie i innych. Jeszcze niedawno lansowana zasada: maseczki są dla chorych, trafiła do lamusa. WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>
Coraz częściej na ulicach widać osoby, które noszą maseczki ochronne. Odejście od zaleceń, według których tylko chorzy i sprawujący nad nimi opiekę powinni osłaniać usta i nos, dzieje się na naszych oczach. WHO zaczyna łagodzić swoje stanowisko. Wpływ na to ma wiele czynników:
Te i wiele innych argumentów przemawiają za tym, aby stosować środki ochrony osobistej i zaostrzyć rygor higieniczny, zwłaszcza gdy zmuszeni jesteśmy do podejmowania kontaktów z innymi ludźmi.
Kiedy decydujemy się na stosowanie środków ochrony w postaci maski na twarz, ważne jest, aby w odpowiedni sposób dezynfekować lub utylizować zużyte przedmioty. Jest to niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Wykorzystana maseczka może być potencjalnym źródłem zakażenia. Dlatego zdejmując ją należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad:
Gdzie powinny trafić zużyte maseczki? Sprawa nie jest do końca jasna, a wariantów jest kilka.
Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, odpady wytwarzane przez osoby przebywające na kwarantannie domowej z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19, ale przechodzących proces leczenia w domu (objętych jednocześnie kwarantanną), należy umieścić w dodatkowym worku (tj. w dwóch workach) i wyrzucić do śmietnika/altany śmietnikowej, gdzie gromadzone są odpady komunalne. Worek ten należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.
Zużyta maseczka nie powinna mieć kontaktu z żadnym przedmiotem czy powierzchnią użytkową, gdyż dowiedziono, że koronawirus może przetrwać na różnych nawierzchniach nawet do kilku dni. Ponieważ nie mamy stuprocentowej pewności, czy w danym momencie nie przenosimy wirusa dalej, po ostrożnym zdjęciu maseczki najlepiej byłoby umieścić ją w oddzielnym worku, a następnie ten worek umieścić w dodatkowym worku i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
Ze względu na brak dostępności specjalistycznych, medycznych materiałów ochrony osobistej, które w tym trudnym czasie powinny przede wszystkim trafiać do szpitali i innych ośrodków, gdzie udzielana jest pomoc zakażonym, coraz częściej korzystamy z wykonywanych samodzielnie masek wielorazowych. Takie okrycia dla naszego nosa i ust również pozwalają stworzyć barierę dla wnikających drobnoustrojów. Konieczność posiadania tego typu środków ochronnych może trwać jeszcze kilka lub kilkanaście tygodni, maseczka wielorazowa jest zatem dobrym rozwiązaniem, które nie tylko chroni nas i innych, ale także środowisko naturalne.
Aby maseczka wielorazowa była dla nas bezpieczna i skutecznie spełniała swoją rolę, musi być regularnie dezynfekowana.
Maseczki wielorazowe można także dezynfekować używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu. W tym celu należy obficie spryskać powierzchnię maseczki środkiem i pozostawić do wyschnięcia, jednak jako bardziej skuteczne zaleca się pranie w wysokiej temperaturze.
Jak uszyć własną maseczkę ochronną? Marta Kondrusik/kobieta.gazeta.pl