Jak nosić maseczki, aby maksymalnie chroniły przed zakażeniem?

Jak nosić maseczki, aby zapewniały nam ochronę? Jest kilka zasad dotyczących maseczek jednorazowych i wielokrotnego użytku, których należy przestrzegać.

Dość ściemy. Posłuchaj lekarzy i razem z nami #ZałóżMaskę - chroń siebie i innych. Jeszcze niedawno lansowana zasada: maseczki są dla chorych, trafiła do lamusa. WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>

Jak nosić maseczki 

WHO w swoich pierwszych instrukcjach wskazywała, że noszenie maseczek powinno dotyczyć tylko osób, które:

Takie zalecenia śladem Światowej Organizacji Zdrowia lansowały również polskie organizacje zajmujące się zdrowiem. Niemniej jednak w miarę rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, stanowisko WHO uległo złagodzeniu. Wydaje się, że wpływ na to może mieć sytuacja w Azji, gdzie całkiem nieźle radzą sobie z opanowaniem pandemii, a społeczeństwo w przeważającej mierze korzysta z maseczek na twarz. 

Dlatego coraz więcej medycznych autorytetów, również w Polsce, zachęca do wkładania maseczek wszystkie osoby, które zmuszone są do przebywania w miejscach publicznych. Oprócz zachowywania ścisłej higieny, maski na twarzy mogą stanowić kolejną tamę przed wniknięciem wirusa do organizmu. Noszenie maseczki nie zwalnia ze stosowania się do innych zasad, mycia rąk i ograniczania wychodzenia z domu, ale to dodatkowe sposoby, które mogą pomóc w ograniczaniu rozprzetrzeniania się pandemii. 

Każda maska ma sens, bo zmniejsza ryzyko zakażenia, przyznaje coraz więcej specjalistówKażda maska ma sens, bo zmniejsza ryzyko zakażenia, przyznaje coraz więcej specjalistów Marta Kondrusik, gazeta.pl na podst. rys. doktora Sui Huanga z Institute for Systems Biology (ISB) w Seattle

Jednak aby tak się stało, należy się z nimi umiejętnie obchodzić: odpowiednio nosić, zakładać, zdejmować, a także utylizować lub dezynfekować. W innym przypadku maska nie tylko nas nie ochroni, ale może stać się potencjalnym źródłem zakażenia.

Jak zakładać maseczki na twarz?

Aby maseczka skutecznie chroniła, musi zostać spełnione kilka warunków. Zalecenia jak zakładać i użytkować maski wydała WHO.

 

Korzystanie z tego typu środków ochrony osobistej jest efektywne tylko przy maksymalnym zachowaniu higieny. Dlatego przed założeniem maseczki:

  1. Umyj dokładnie ręce z użyciem mydła i ciepłej wody lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu.
  2. Zakładając maseczkę na twarz zadbaj, aby dokładnie zakryła usta i nos. Cały jej obwód powinien szczelnie przylegać do twarzy, bez żadnych dziur.
  3. Podczas noszenia unikaj dotykania maseczki, jeśli jednak dojdzie do tego od razu umyj ręce.
  4. Po zdjęciu maseczki jednorazowej pod żadnym pozorem nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do szczelnie zamkniętego kosza. Maseczkę wielorazową spakuj do woreczka i umieść w zamkniętym pojemniku, gdzie będzie oczekiwać na dezynfekcję.
  5. Po zdjęciu maseczki dokładnie umyj ręce. 

Ile nosić maseczki maseczki jednorazowe a ile wielorazowe?

Problem dotyczący tego, jak długo można nosić maseczki na twarzy póki co nie ma wiarygodnego, jednoznacznego rozwiązania. Jak wiadomo maski bardzo szczelnie przylegają do twarzy, co powoduje, że dość szybko stają się mokre od pary wydobywającej się z ust. Takie środowisko: ciepłe i wilgotne, jest idealnym miejscem do wylęgania się różnego typu drobnoustrojów chorobotwórczych, dlatego w momencie kiedy czujemy, że noszona na twarzy ochrona jest przemoczona natychmiast powinniśmy ją zmienić na nową i dokładnie umyć po wszystkim ręce. W przypadku każdego człowieka czas, w którym maseczka stanie się nieprzydatna będzie nieco inny, ale można przyjąć, że może on trwać od kilkunastu minut do maksymalnie kilku godzin. Wpływ na to będzie mieć także materiał, z jakiego wykonana jest przesłona. Cienkie, jednorazowe maseczki chirurgiczne trzeba wymieniać nawet co 15-20 minut. Z kolei popularne maseczki domowej roboty, wykonane najczęściej z bawełny o dość gęstym splocie zdecydowanie wolniej chłoną wilgoć, stąd okres ich bezpiecznego użytkowania wydłuża się. 

Jak zdejmować zużyte maseczki jednorazowe?

Proces zdejmowania z twarzy zużytej maseczki jest niezwykle ważny. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i postępować według ustalonych reguł:

  1. Umyj dokładnie ręce z użyciem mydła i ciepłej wody lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu.
  2. Rękami zsuń gumkę założoną za uszy, która podtrzymuje maseczkę.
  3. Następnie nie dotykając zewnętrznej strony maski, która potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem, wyrzuć ją do kosza i szczelnie zamknij, po czym natychmiast umyj ręce lub użyj środka dezynfekującego, jeśli zmieniasz ją poza domem. 

Jak prać maseczki wielokrotnego użytku?

Podobnie zachowujemy się w przypadku maseczek wielorazowych. Po ostrożnym zdjęciu z twarzy, wkładamy do woreczka i przechowujemy w szczelnym pojemniku do momentu, kiedy będziemy ją prać. Pamiętajmy by podczas przekładania do pralki nie dotykać gołymi dłońmi jej powierzchni. Warto użyć do tego jednorazowych rękawiczek gumowych. 

Maseczki wielorazowe powinny być prane w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni Celsjusza, a najlepiej w temperaturze 90 stopni), najlepiej w programie do prania pościeli, który zakłada długi czas i wysoką temperaturę, używając proszku lub płynu do prania. Po wyschnięciu maseczkę należy wyprasować w jak najwyższej temperaturze, po wyprasowaniu jest gotowa do użycia.  

Więcej o: