Jak nosić maseczki, aby maksymalnie chroniły przed zakażeniem?

Jak nosić maseczki, aby zapewniały nam ochronę? Jest kilka zasad dotyczących maseczek jednorazowych i wielokrotnego użytku, których należy przestrzegać.

Dość ściemy. Posłuchaj lekarzy i razem z nami #ZałóżMaskę - chroń siebie i innych. Jeszcze niedawno lansowana zasada: maseczki są dla chorych, trafiła do lamusa. WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>

Jak nosić maseczki 

WHO w swoich pierwszych instrukcjach wskazywała, że noszenie maseczek powinno dotyczyć tylko osób, które:

Takie zalecenia śladem Światowej Organizacji Zdrowia lansowały również polskie organizacje zajmujące się zdrowiem. Niemniej jednak w miarę rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, stanowisko WHO uległo złagodzeniu. Wydaje się, że wpływ na to może mieć sytuacja w Azji, gdzie całkiem nieźle radzą sobie z opanowaniem pandemii, a społeczeństwo w przeważającej mierze korzysta z maseczek na twarz. 

Dlatego coraz więcej medycznych autorytetów, również w Polsce, zachęca do wkładania maseczek wszystkie osoby, które zmuszone są do przebywania w miejscach publicznych. Oprócz zachowywania ścisłej higieny, maski na twarzy mogą stanowić kolejną tamę przed wniknięciem wirusa do organizmu. Noszenie maseczki nie zwalnia ze stosowania się do innych zasad, mycia rąk i ograniczania wychodzenia z domu, ale to dodatkowe sposoby, które mogą pomóc w ograniczaniu rozprzetrzeniania się pandemii. 

Każda maska ma sens, bo zmniejsza ryzyko zakażenia, przyznaje coraz więcej specjalistówKażda maska ma sens, bo zmniejsza ryzyko zakażenia, przyznaje coraz więcej specjalistów Marta Kondrusik, gazeta.pl na podst. rys. doktora Sui Huanga z Institute for Systems Biology (ISB) w Seattle

Jednak aby tak się stało, należy się z nimi umiejętnie obchodzić: odpowiednio nosić, zakładać, zdejmować, a także utylizować lub dezynfekować. W innym przypadku maska nie tylko nas nie ochroni, ale może stać się potencjalnym źródłem zakażenia.

Jak zakładać maseczki na twarz?

Aby maseczka skutecznie chroniła, musi zostać spełnione kilka warunków. Zalecenia jak zakładać i użytkować maski wydała WHO.

 

Korzystanie z tego typu środków ochrony osobistej jest efektywne tylko przy maksymalnym zachowaniu higieny. Dlatego przed założeniem maseczki:

 1. Umyj dokładnie ręce z użyciem mydła i ciepłej wody lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu.
 2. Zakładając maseczkę na twarz zadbaj, aby dokładnie zakryła usta i nos. Cały jej obwód powinien szczelnie przylegać do twarzy, bez żadnych dziur.
 3. Podczas noszenia unikaj dotykania maseczki, jeśli jednak dojdzie do tego od razu umyj ręce.
 4. Po zdjęciu maseczki jednorazowej pod żadnym pozorem nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do szczelnie zamkniętego kosza. Maseczkę wielorazową spakuj do woreczka i umieść w zamkniętym pojemniku, gdzie będzie oczekiwać na dezynfekcję.
 5. Po zdjęciu maseczki dokładnie umyj ręce. 

Ile nosić maseczki maseczki jednorazowe a ile wielorazowe?

Problem dotyczący tego, jak długo można nosić maseczki na twarzy póki co nie ma wiarygodnego, jednoznacznego rozwiązania. Jak wiadomo maski bardzo szczelnie przylegają do twarzy, co powoduje, że dość szybko stają się mokre od pary wydobywającej się z ust. Takie środowisko: ciepłe i wilgotne, jest idealnym miejscem do wylęgania się różnego typu drobnoustrojów chorobotwórczych, dlatego w momencie kiedy czujemy, że noszona na twarzy ochrona jest przemoczona natychmiast powinniśmy ją zmienić na nową i dokładnie umyć po wszystkim ręce. W przypadku każdego człowieka czas, w którym maseczka stanie się nieprzydatna będzie nieco inny, ale można przyjąć, że może on trwać od kilkunastu minut do maksymalnie kilku godzin. Wpływ na to będzie mieć także materiał, z jakiego wykonana jest przesłona. Cienkie, jednorazowe maseczki chirurgiczne trzeba wymieniać nawet co 15-20 minut. Z kolei popularne maseczki domowej roboty, wykonane najczęściej z bawełny o dość gęstym splocie zdecydowanie wolniej chłoną wilgoć, stąd okres ich bezpiecznego użytkowania wydłuża się. 

Jak zdejmować zużyte maseczki jednorazowe?

Proces zdejmowania z twarzy zużytej maseczki jest niezwykle ważny. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i postępować według ustalonych reguł:

 1. Umyj dokładnie ręce z użyciem mydła i ciepłej wody lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu.
 2. Rękami zsuń gumkę założoną za uszy, która podtrzymuje maseczkę.
 3. Następnie nie dotykając zewnętrznej strony maski, która potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem, wyrzuć ją do kosza i szczelnie zamknij, po czym natychmiast umyj ręce lub użyj środka dezynfekującego, jeśli zmieniasz ją poza domem. 

Jak prać maseczki wielokrotnego użytku?

Podobnie zachowujemy się w przypadku maseczek wielorazowych. Po ostrożnym zdjęciu z twarzy, wkładamy do woreczka i przechowujemy w szczelnym pojemniku do momentu, kiedy będziemy ją prać. Pamiętajmy by podczas przekładania do pralki nie dotykać gołymi dłońmi jej powierzchni. Warto użyć do tego jednorazowych rękawiczek gumowych. 

Maseczki wielorazowe powinny być prane w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni Celsjusza, a najlepiej w temperaturze 90 stopni), najlepiej w programie do prania pościeli, który zakłada długi czas i wysoką temperaturę, używając proszku lub płynu do prania. Po wyschnięciu maseczkę należy wyprasować w jak najwyższej temperaturze, po wyprasowaniu jest gotowa do użycia.  

Więcej o:
Komentarze (83)
Jak nosić maseczki, aby maksymalnie chroniły przed zakażeniem?
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 44 razy 36

  O sposób używania maseczek najlepiej zapytać buca cymańskiego z PiS'u. W sumie już skoro napisałem, że buc to nie musiałem dodawać, że z PiS'u ale jakoś nie mogłem się powstrzymać ;-) Ten to dopiero ma jazdy skoro z maską na czole paradował. A jakiemuś lekarzowi czy ratownikowi mogła się ona przydać...

 • pogromca_faktow

  Oceniono 24 razy 22

  Czy może mi ktoś wytłumaczyć bo nie rozumiem (i pytam poważnie) - mycie rąk przez 30 sekund mydłem wystarcza w temperaturze maks. 55*C, żeby zdezynfekować ręce a maseczki trzeba prać w proszku przez długi czas w temperaturze 90*C. O co w tym chodzi?

 • fjf

  Oceniono 16 razy 16

  Ja również czegoś nie kumam - po co prać w temperaturze 90 st, skoro można natychmiast po zdjęciu wyprać ręcznie w gorącej wodzie z mydłem i wyprasować gorącym żelazkiem. Skąd wy bierzecie tych "ekspertów"?

 • zgr-edo

  Oceniono 23 razy 15

  Byłem w aptece i chciałem sobie kupiś taka maseczkę, to mnie wyśmiano, że od dawna nie kupię tego produktu a nawet zwykłego spirytusu salicylowego. Taka instrukcja może tylko wk..., za chwilę będziecie podawać instrukcję szycia masek. Rząd zamiast kupowania bezwartościwego węgla od upadających polskich kopalń, powinien na wypadek ' W' zabezpieczyć magazyny w niezbędne środki sanitarne. Niestety wydali pieniążki i nie było za co kupić tego co teraz na gwałt ściąga się z Chin.

 • tom-pek

  Oceniono 22 razy 12

  jakie ku....a maseczki? Kaczor sponsorował nierobów teraz kraj się zawalił ,ci co pracowali i utrzymywali ten motłoch teraz jest w czarnej du....e ,nieroby i zasiłkowcy mają się cały czas dobrze

 • uva

  Oceniono 16 razy 10

  Gdzie kupię maseczki z prawdziwego zdarzenia? Na portalach aukcyjnych jedynie atrapy maseczek nie mające nic wspólnego z prawdziwą filtracją, szytych chałupniczo na tony z czego popadnie.

 • tapioka49

  Oceniono 13 razy 9

  Omijajcie dużym łukiem Nowogrodzką , gniazdo pandemii PiSwirusa !!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 13 razy 9

  Brak maski bardziej naraża każdego, niż nieumyta ręka, jeżeli nie będziesz dłubał w nosie, albo palcem (wiadomo którym) drapał się w oko.
  No i wystarczy nosić ją na "akcję" np. w czasie zakupów.
  Na powietrzu z dala od innych mija się z celem jej noszenie, bo zaczynamy wdychać własne bakterie po godzinie czy podobnym czasie. A prawdopodobieństwo zarażenia się od wiatru?
  Prędzej pewnie wygra się w totka. Fakt, że zawsze jakieś jest i maska nas na " 101% " nie ochroni, ale prawdopodobieństwo zmniejszy. (W życiu przecież nie ma nic pewnego, poza kilkoma przypadkami, a taka fizyka kwantowa to wyłącznie prawdopodobieństwo.)
  Noś więc maskę, bo gros zarażeń jest przez oddech (drogą kropelkową).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX