Koronawirus poradnik. Jak bezpiecznie robić zakupy? Ministerstwo Zdrowia przygotowało odpowiedź

Robienie zakupów w sklepie jest jedną z codziennych czynności, z których w czasie pandemii koronawirusa zrezygnować raczej nie możemy. Jak więc bezpiecznie robić zakupy? Na to pytanie odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

W czasie izolacji zakupy można zrobić przez internet, ale terminy dostawy są niekiedy tak odległe, że wizyty w sklepie może nie dać się, uniknąć. Jako że na zakupy chodzimy niemal wszyscy, sklepy stają się miejscem, w którym ryzyko zakażenia jest dość wysokie, szczególnie że spędzamy w nich sporo czasu. Placówki handlowe starają się wprowadzić odpowiednie środki bezpieczeństwa, ale więcej w tej kwestii zależy od nas samych. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało poradnik, jak bezpieczenie robić zakupy

Zobacz wideo Polska lekarz z Hiszpanii:

Jak bezpiecznie robić zakupy? Poradnik Ministerstwa Zdrowia

Najważniejsze porady resort zaprezentował w formie grafiki.

Pełną listę porad można znaleźć natomiast na stronie pacjent.gov.pl, gdzie ministerstwo przypomina m.in., iż koronawirusem nie można zakazić się przez żywność oraz że zamawianie jedzenia w dostawie lub na wynos jest bezpieczenie. To samo dotyczy wody z kranu. Oto pozostałe ważne zalecenia:

  • Staraj się unikać dotykania czegokolwiek bez potrzeby. W miejscach publicznych nie dotykaj okolic oczu, ust i nosa, a po powrocie do domu od razu umyj ręce.
  • Pamiętaj, że ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej brudne. Jeśli nie możesz wstukiwać liczb kostką palca (mniejsza szansa, że w ten sposób dotkniesz twarzy brudną częścią ręki), to warto mieć ze sobą płyn antybakteryjny i po wyjściu ze sklepu go użyć.
  • Pamiętaj, że ludzie najczęściej dotykają w sklepach np. uchwytów szaf chłodniczych. Jeśli ich dotykasz, użyj płynu antybakteryjnego.
  • Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze umyjesz kurczaka na obiad, pamiętaj, że gotowanie i pieczenie (60 st. C przez 30 min.) zabija wirusy na mięsie czy innych produktach surowych.
  • Staraj się jednak tak zaplanować zakupy, by wychodzić do sklepu jak najrzadziej. #zostańwdomu to najskuteczniejszy sposób na powstrzymanie rozszerzania się koronawirusa.
Więcej o: