"Brakujące ogniwo" w łańcuchu SARS-CoV-2? - badania wskazują na łuskowce

Analizy genomu wirusów znalezionych u łuskowców pokazały, że istnieją co najmniej dwie linie koronawirusa zwierzęcego. Przynajmniej jedna z nich wykazuje duże podobieństwo do SARS-CoV-2. Badania opublikowane przez "Nature Research" nie przesądzają jeszcze sprawy, ale jeżeli łuskowce są "gospodarzami pośrednimi", to tym bardziej należy walczyć z ich nielegalną sprzedażą na tzw. mokrych rynkach w Azji.

Czasopismo "Nature", które udostępniło najnowsze wyniki badań nad prawdopodobnym pochodzeniem koronawirusa zastrzega, że jest to wersja jeszcze przed oficjalną recenzją. Jednak redakcja udostępnia je czytelnikom z nadzieją, że ustalenia naukowców okażą się pomocne i spowodują energiczne działania eliminujące handel dzikimi zwierzętami.

Wiele wskazuje na to, że wirus SARS-CoV-2 pojawił się najpierw w kolonii nietoperzy Rhinolophus affinis w prowincji Yunnan w Chinach, niedaleko granicy z Birmą (obecna nazwa kraju to Mjanma). Znaleziono niezwykłe podobieństwo pomiędzy genomem SARS-CoV-2, a genomem wirusów wyizolowanymi od nietoperzy. Jednak Wuhan, gdzie po raz pierwszy zdiagnozowano ludzi zakażonych przez nieznanego wcześniej wirusa, jest oddalone od kolonii nietoperzy o ponad 1000 kilometrów. Jak zatem dotarł tak daleko? 

Pojawienie się nowego koronawirusa zostało powiązane z tzw. mokrym rynkiem w Wuhan, czyli z miejscem, gdzie handluje się, między innymi, dzikimi zwierzętami z przeznaczeniem na żywność. I chociaż za pierwotny rezerwuar nowego koronawirusa uważa się dość zgodnie nietoperze, to jednak nadal nie wiadomo, jakie zwierzę odegrało rolę gospodarza pośredniego.

Istnieje wiele teorii na ten temat. Najnowsze odkrycia wydają się wskazywać na łuskowce, ale należy pamiętać, że nie przesądzają jeszcze sprawy - podkreślają autorzy badań. Analizą genomu wirusów wyizolowanych z ciał pangolin malajskich (łac. Manis javanica, inne nazwy to łuskowiec jawajski, pangolin jawajski) zajęli się wspólnie naukowcy z Hongkongu oraz Chin.

Łuskowiec - jedno z najczęściej przemycanych zwierząt na świecie

Na stronie WWF (World Wide Fund For Nature) możemy przeczytać, że łuskowce należą do gatunku zagrożonego wyginięciem z powodu masowych nielegalnych polowań na to zwierzę na terenie Chin, Indonezji i innych krajów w tym regionie. Są bowiem bardzo cenione w chińskiej, i nie tylko, kuchni, a także w tradycyjnej medycynie chińskiej. Zjada się ich mięso, język, skórę. Łuski zaś uważane są w Chinach za lek oraz wykorzystywane jako surowiec do produkcji narkotyku. Zawierają uzależniającą substancję o nazwie tramadol HCI, która ma działanie przeciwbólowe i uzależniające (zalicza się do grupy opioidów) oraz jest środkiem wiążącym substancje psychotropowe.

Na globalnym czarnym rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na mięso oraz łuski tych zwierząt. W samych Chinach, jak czytamy na stronie WWF, konsumuje się około 100–135 tys.kg mięsa rocznie. Handel łuskowcami rozpoczął się na dużą skalę w latach 90. XX wieku. Przemyca się je do Chin głównie z Indonezji. Przemytnicy wiozący ciała zabitych zwierząt lub żywe okazy przemieszczają się bardzo szybko i stale zmieniają trasy przerzutu.

Zobacz wideo Czy w szpitalach brakuje niezbędnego sprzętu?

U łuskowców znaleziono koronawirusy pokrewne SARS-CoV-2

Naukowcy z Chin i Hongkongu przeanalizowali genomy wirusów wyizolowanych z tkanek 18 zwierząt, skonfiskowanych przez Urząd Celny w Guangxi w 2017 roku i na początku 2018 roku.

W sześciu próbkach (na 43) znaleźli RNA koronawirusa podobnego do SARS-CoV-2 w kilku kluczowych fragmentach. Tkanki pochodziły z pięciu różnych zwierząt. Porównanie budowy genetycznej tamtych wirusów z SARS-CoV-2 pokazały ich bliskie pokrewieństwo.

Kolejna partia tkanek zwierząt, którą zdobyli naukowcy, pochodziła od łuskowców odebranych przemytnikom w 2018 roku. Badacze znaleźli koronawirusa zbliżonego budową do SARS-CoV-2 u trzech zwierząt na 12 przebadanych. Ponadto udało się im się zbadać łuskę, wymazy skórne i różne niezidentyfikowane tkanki zwierząt, będących w posiadaniu Urzędu Celnego w Kantonie. Te tkanki pochodziły z operacji przeciwko przemytnikom przeprowadzonym na początku 2019 roku.

Ostatecznie naukowcy ustalili, że genomy koronawirusów zwierzęcych są w 85,5- 92,4 procentach zgodne z genomem SARS-CoV-2, atakującym ludzi i reprezentują dwie linie pokrewnego wirusa. Jedna z linii wykazuje wyjątkowo duże podobieństwo w domenie wiążącej receptor, czyli w kluczowym miejscu, w którym koronawirus przyczepia się do komórki człowieka.

Chociaż nie jest to jeszcze przesądzający dowód, że łuskowce są owym poszukiwanym "ogniwem pośrednim", to jednak wyniki badań budzą niepokój. Łuskowce trafiały na "mokre rynki" w całych Chinach, nie tylko w Wuhan. Nadal kwitnie też nielegalny handel dzikimi zwierzętami w tym regionie świata.

Autorami badania są m.in. Tommy Tsan-Yuk Lam, Yi-Gang Tong z The University of Hong Kong oraz Beijing z University of Chemical Technology w Pekinie.

Źródło: Nature, WWF, ScienceAlert.com

Więcej o:
Komentarze (122)
"Brakujące ogniwo" w łańcuchu SARS-CoV-2? - badania wskazują na łuskowce
Zaloguj się
 • martha.wise

  Oceniono 84 razy 70

  15 LAT.
  15 lat po epidemii SARS w 2003/4 roku nie wprowadzili regulacji WHO, nie zamknęki ich mokrych targów - wylęgarni wirusów i miejsca pastwienia się nad zwierzętami.

  Mam pytanie jak 5 mln mieszkańców Wuham uciekających przed kwarantanną z miasta nie rozniosło epidemii po Chinach a kilkuset bogatych Chińczyków rozwlekło to po całym świecie?
  Może byśmy zaprzestali tak bliskiej kooperacji z państwem kłamstwa i opresji?

 • pachikun

  Oceniono 40 razy 40

  w Chinach podobnie jak i na calym swiecie bestialsko zabija sie zwierzeta i torturuje sie je przykladem sa niedzwiedzie, ktore sa trzymane zywcem w niewielkich klatakach tak by nie mogly sie poruszac i na zywca pobiera sie z ich woreczkow zolciowych zolc. kliknijcie w bear bile farming to przekonacie sie jakie to jest bestialstwo. Wietnam zakaz juz takich farm CHRL nie. od lat walczy z tym znana organizacja Animals Asia, ktora ratuje niedziwedzie z takiego piekla, leczy je i umieszcza w specjalnych parkach. Ta epidemia jak wszelkie nieszczescia sa dzielem chciwych pozbawionych empatii humanoidow, ktorzy poza niszczeniem, wykorzystywanie i zabijaniem nie maja innych celow - wszystko po to by zaspokoic swoje smierdzace EGO.

 • frankyy

  Oceniono 36 razy 34

  czyli kasa, kasa i jeszcze raz kasa...
  Chciwość zniszczy ludzkość.

 • mppmpp

  Oceniono 46 razy 28

  Zemsta łuskowca. Tylko dlaczego na tych, którzy go nie jedzą. Chińczyków nękać. To barbarzyńcy.

 • tomcio55

  Oceniono 32 razy 20

  Kiedyś wspaniała cywilizacja a obecnie barbarzyński szkodzący całej ludzkości kraj

 • autonomy

  Oceniono 18 razy 14

  Wyrżnęli w pień gatunek dzika, bo niby miał ASF, a łuskowiec się odwdzięczył koronawirusem.
  Przyroda wyregulowała się sama.

 • kresedebarg

  Oceniono 18 razy 14

  Tak sobie wyobraziłem nasze targowiska z dzikim zwierzętami, łosie, jelenie , lisy itd..

 • h_albicilla

  Oceniono 28 razy 14

  Ludzkość powinna przejść na weganizm i nie zbliżać się do dzikich zwierząt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX