USA: szpital pokazuje uszkodzenie płuc u pacjenta zakażonego koronawirusem [WIDEO]

Szpital w Waszyngtonie opublikował nagranie pokazujące w technologii 3D, jak wyglądają płuca pacjenta zakażonego koronawirusem. Widać na nim, że u mężczyzny, który wcześniej był leczony na nadciśnienie, wystąpiły duże uszkodzenia.

Ordynator chirurgii w szpitalu uniwersyteckim George'a Washingtona w Stanach Zjednoczonych dr Keith Mortman w rozmowie z CNN powiedział, że kilka dni wcześniej 59-letni pacjent nie miał żadnych objawów choroby. Teraz jego wyniki potwierdziły zakażenie koronawirusem. Przebieg infekcji jest tak szybki, że płuca pacjenta przestały prawidłowo funkcjonować. Wcześniej mężczyzna leczony był tylko na nadciśnienie. Obecnie jego stan jest krytyczny, musiał też zostać podłączony do respiratora.

 

- To nie jest 70-letni czy 80-letni pacjent z cukrzycą, czy chorobą autoimmunologiczną, gdzie można byłoby się spodziewać takich wyników. Poza wysokim ciśnieniem krwi pacjent nie miał żadnych istotnych problemów medycznych. Za tydzień te wyniki mogą być jeszcze gorsze, a proces zapalny może postępować dalej - powiedział doktor Mortman. Ordynator wyjaśnił też, co widać na nagraniu udostępnionym przez szpital.

Koronawirus. "Chcemy, żeby ludzie zobaczyli i zrozumieli, z czym mają do czynienia"

Obszary w płucach zaznaczone na żółto to zainfekowane regiony, które dotknięte są także stanem zapalnym. Ze skanów wynika, że obszar zaatakowany przez wirusa, a więc regiony, w których pojawiły się uszkodzenia, są zlokalizowane w dużych obszarach płuc. To pokazuje, że infekcja szybko i agresywnie atakuje organizm nawet zdrowych pacjentów. - U pacjentów zaczyna dochodzić do postępującej niewydolności oddechowej. Jak pokazujemy na nagraniu, uszkodzenie płuc jest szybkie i dotyka ogromnego obszaru. Niestety po zainfekowaniu takiego obszaru płuc pacjentowi zajmuje bardzo dużo czasu, by całkowicie wyzdrowieć. U około 2-4 proc. pacjentów zakażonych COVID-19 uszkodzenia będą nieodwracalne - mówi dalej lekarz.

- Wirus dostaje się do błon śluzowych organizmu, a następnie trafia do płuc. Organizm próbuje się bronić przed zakażeniem, co objawia się stanem zapalnym. Żółty obszar na nagraniu oznacza zarówno obszary zainfekowane koronawirusem, jak i objęte stanem zapalnym. To z kolei objawia się dusznościami i niedotlenieniem krwi. Pacjenci często opisują to jako problem ze złapaniem oddechu lub poczuciem, że nie oddychają pełną piersią - wyjaśnia dalej dr Mortman.

- Chcemy, żeby ludzie zobaczyli i zrozumieli, z czym mają do czynienia. Ludzie muszą brać tę sytuację na poważnie - mówi dalej lekarz, apelując, by stosować się do zaleceń dotyczących izolacji i zachowania dystansu społecznego. Nagranie powstało dzięki technice obrazowania CT (z wykorzystaniem tomografii komputerowej). Powstały w ten sposób modele 3D wykorzystywane są przez lekarzy do planowania operacji czy też w diagnostyce chorób nowotworowych. Wcześniej skany płuc młodych ludzi zakażonych koronawirusem opublikował szpital w Belgii. 

Więcej o:
Komentarze (60)
USA: szpital pokazuje uszkodzenie płuc u pacjenta zakażonego koronawirusem [WIDEO]
Zaloguj się
 • tetradrachma

  Oceniono 30 razy 20

  Na WIRUSA tylko …..WYBORY !!!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 12

  szkoda że dla porównania nie mamy np CTskanu "zwykłego zapalenia płuc" bo to co widać ... obszary w kolorze niebieski i żółtym...
  w każdym bądź razie, u nas prezes wraz Macierewiczem twierdza coś zupełnie innego, pierwszy chce nas zaciągnąć do wyborów a drugi masowo do kościołów

 • baby1

  Oceniono 11 razy 7

  I na tym polega młodzi idioci problem z koronawirusem. Jak się zarazicie, to pewnie nie umrzecie od razu jak osoby w podeszłym wieku, ale wirus może wam zrobić takie spustoszenia w płucach jak temu facetowi.

 • szabepio

  Oceniono 5 razy 5

  Wszyscy się poduszą. Jak nie teraz to przy kolejnej infekcji, anginie itp. Świat bedzie składał się z inwalidów. Nawet dla 20 latka wejście na drugie piętro bedzie trudne albo wręcz niemożliwe...

 • gazetatodno

  Oceniono 13 razy 5

  oj tam oj tam, prezes mówi że nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia wyborów!!!!!!!!!!!!!!!!

 • widal

  Oceniono 12 razy 4

  Do wiadomości niektórych rozumnych inaczej, zrosty po infekcji przestają pełnić rolę płuc. Jeżeli infekcja obejmie 60% płuc to właśnie tyle płuc nie będziesz miał i będziesz dusił się do końca życia. Problem oczywisty dla każdego, z wyjątkiem sympatyków i wyrobników PiS.

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 1 raz 1

  Pan dziennikarz zapomnial dodac ze dotyczy to procenta zakazonyxh. Ale po co to pisac, media zyja przeciez z sensacji.

 • beristein

  Oceniono 5 razy 1

  Aly my to kur#@ bierzemy na powaznie. Szkoda ze rzad nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX