Koronawirus w Hiszpanii. Karetki przewożące zakażonych seniorów obrzucone kamieniami

We wtorek karetki przewożące 28 seniorów zakażonych koronawirusem do nowego domu opieki w mieście na południu Hiszpanii zostały obrzucone kamieniami. W stronę interweniujących policjantów rzucano materiałami wybuchowymi. - Mieszkańcy myśleli, że chorzy będą swobodnie chodzić po ulicach i zarażać innych - powiedział burmistrz miasteczka.

Jak podaje hiszpański portal ABS-CBN News za Agence France-Presse, we wtorek grupa młodych ludzi zaatakowała karetki przewożące 28 starszych pacjentów zakażonych koronawirusem. Grupa chciała zapobiec umieszczeniu seniorów w domu opieki w mieście La Linea de Concepcion w Andaluzji na południu Hiszpanii.

Protestujący próbowali zablokować drogę karetek, parkując samochód na środku drogi. Kiedy seniorzy przyjechali na miejsce, grupa mieszkańców zaczęła rzucać kamieniami i wykrzykiwać obelgi w kierunku ambulansów. W stronę policjantów, którzy interweniowali, poleciały materiały wybuchowe. Jeden z nich eksplodował, nikomu się jednak nic nie stało. Zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 32 i 25 lat.

Mieszkańcy myśleli, że chorzy będą swobodnie chodzić po ulicach i zarażać innych

- powiedział burmistrz miasteczka Juan Franco, jednocześnie potępiając zachowanie protestujących.

Seniorzy musieli zostać czasowo przeniesieni do La Linea, gdyż ich dom opieki w Alcala del Valle pod Malagą miał zostać zdezynfekowany. W ośrodku bowiem doszło do masowego zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły.

Epidemia koronawirusa w Hiszpanii

- Mamy 4089 ofiar śmiertelnych. 67 procent z nich to osoby powyżej 80. roku życia. 87 procent zmarłych to osoby powyżej 70. roku życia - przekazał w czwartek Fernando Simon, szef hiszpańskich służb ratunkowych. Hiszpania jest obecnie drugim na świecie krajem po Włoszech, jeśli chodzi o ofiary śmiertelne koronawirusa.

W Hiszpanii liczba stwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wynosi obecnie 56 197. Najwięcej nowych zakażeń oraz zgonów notuje się w Madrycie oraz Katalonii. 

Zobacz wideo Na Okęciu wylądował samolot z zakupionym w Chinach wyposażeniem ochronnym dla służb medycznych
Więcej o: