Koronawirus w Hiszpanii. Rząd kupił tysiące szybkich testów z Chin. Są praktycznie bezużyteczne

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia kupiło testy do wykrywania koronawirusa wyprodukowane w Chinach. Miały one szybko wykazywać ewentualne zakażenie i w pierwszej kolejności przekazane zostały lekarzom, którzy są na pierwszej linii walki z epidemią. Jak się okazało, są one bardzo mało przydatne.
Zobacz wideo Oklaski dla służby zdrowia w Hiszpanii

Jak podaje "El Mundo", pierwsze testy przekazane zostały personelowi medycznemu pracującemu w Madrycie, gdzie jest najwięcej zakażonych i ofiar śmiertelnych koronawirsa. Miały w krótkim czasie dać odpowiedź na to, czy dana osoba została zainfekowana SARS-CoV-2 czy też nie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie.  

Zobacz wideo Przed nami święta, majówka i wybory. Czy rozwój epidemii przyspieszy?

Hiszpania kupiła od Chin testy na koronawirusa, które słabo się sprawdzają 

Okazało się jednak, że zakupione przez rząd Hiszpanii szybkie testy na koronawirusa są praktycznie bezużyteczne. Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej po przebadaniu pierwszych próbek doszło do wniosku, że nie mogą być one wykorzystywane w diagnostyce. Okazało się, że czułość testów wynosi zaledwie 30 procent, podczas gdy ten wskaźnik powinien być na poziomie ponad 80 procent. Pacjenci, u których w dłużej trwających testach diagnostycznych PCR wychodzi pozytywny wynik na zakażenie koronawirusem, w szybkich testach otrzymują oni wynik negatywny. - Testy są nic nie warte. Mogą dawać bardzo dużo fałszywych wyników - alarmują hiszpańscy diagności. 

Chińska ambasada w Hiszpanii broni się przed zarzutami, zaznaczając, że rząd kupił testy od firmy Shenzhen Bioeasy Biotechnology, która nie otrzymała jeszcze licencji na produkcję takich produktów. "Ministerstwo ds. Handlu Chin przekazało Hiszpanii listę firm posiadających licencje handlowe. Na niej nie było firmy, u której dokonano zakupu" - napisała w komunikacie ambasada Chin. 

Dyrektor ds. koordynacji walki z koronawirusem przy Ministerstwie Zdrowia Fernando Simon zapewnił, że rząd zwróci testy, które zostały kupione w Chinach. Sprawa dotyczy 9 000 szybkich testów, które według resortu zdrowia w rzeczywistości nie odpowiadają temu, co podano w certyfikatach jakości produktu. Ogółem do Hiszpanii ma trafić 640 tys. szybkich testów z Chin, jednak nie podano, z jakich firm będą dostarczone. - Hiszpania pozyskała kilku dostawców i ma różne kanały zaopatrzenia - zapewniał na konferencji Fernando Simon.

Aktualnie liczba zakażonych koronawirusem w Hiszpanii wynosi już 57 786 osób. Liczba ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 wzrosła w ostatnim czasie do 4 365. 

Więcej o:
Komentarze (154)
Koronawirus w Hiszpanii. Rząd kupił szybkie testy w Chinach. Są praktycznie bezużyteczne
Zaloguj się
 • wissenwertes

  Oceniono 15 razy 11

  To nie jest tak, że wszystko co z Chin jest tandetą. Ale wszystko co jest tandetą jest z Chin.

 • janrobin2015

  Oceniono 25 razy 11

  Wszystkie tzw. szybkie testy (immunologiczne) są w tym momencie o kant du... Czy to chińskie czy inne. Sa po prostu niedopracowane a poza tym przeciwciała których pojawienie sie bada ten test pojawiają się w organizmie w ciągu kilka dni (nawet do 5-7) po zakazeniu. W tym czasie ten człowiek dalej rozpyla wirusa. Nawet 80% skuteczności (jak mierzonej bo to jest trochę bezsensowny parametr) nic nie daje. Nawet testy ciążowe będące na rynku od lat dają fałszywe wyniki.

 • mlehc

  Oceniono 12 razy 6

  Ci co chcieli szybkich testów dla wszystkich, niemający żadnej wiedzy medycznej, zwłaszcza diagnostycznej i epidemiologicznej, nieodróżniający respiratora od inspiratora, mają teraz odpowiedź.
  Jeszcze raz została obnażona ich arogancja, ignorancja i niekompetencja.

 • darektal

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli ma się głowę tam gdzie trzeba to testy można robić i w Polsce, dlaczego tylko Chińczycy mogą? Dalej chcecie być uzależnieni od jednego państwa? Czy to ma znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego? Nie? Jak chodziło o gaz to nawet z Ameryki się bierze, no bezpieczeństwo. A cała reszta? Co w Polsce się tak naprawdę produkuje na światowym poziomie? Kartofle i jabłka?

 • spyderman2

  Oceniono 11 razy 5

  z chinami po zarazie trzeba zrobić porzadek. oni wypuścili wirusa i trzeba stamtąd przenieść fabryki z powrotem aby nie byc uzaleznionym

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 25 razy 5

  Kupić coś taniego w Chinach i oczekiwać, że będzie działać, to jak liczyć, że kasjerka odda te dwa grosze, co ich nie ma jak widać i pyta, czy może być winna do następnych zakupów.

 • ptr0

  Oceniono 4 razy 4

  Czy to te same testy co nam dali w ilości 100 tysięcy?

 • twojeprawda

  Oceniono 5 razy 3

  kiedys tam kupilem baterie do nokii. Tak samo dzialala jak te testy

 • fantomass

  Oceniono 5 razy 3

  no i chinole jeszcze zarobią na tym wirusie, i finansowo i wizerunkowo - w dłuższej perspektywie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX