Niektóre środki czystości mogą zabijać koronawirusa. Co wiemy o tym, jak długo wirus może przetrwać w naszym otoczeniu?

Otwórz okno i wywietrz dobrze mieszkanie, myj ręce wodą z mydłem, używaj środka dezynfekującego zawierającego 70 proc. etanolu oraz korzystaj z wybielacza z podchlorynem sodu (związek o zapachu chloru) do czyszczenia powierzchni - to rady specjalistów na walkę z koronawirusem w naszym domu.

Dzięki badaniom, opublikowanym na łamach The Journal Hospital Infection, wiemy, że koronawirus może przetrwać na powierzchni przedmiotów w sprzyjających warunkach nawet do dziewięciu dni. Szansa na dłuższe przetrwanie koronawirusa zależy od powierzchni, na której osiadła zakażona ślina. Najdłużej wirus utrzymywał się na stali nierdzewnej oraz na plastiku i szkle. Najkrócej był w stanie przetrwać na papierze i tekturze. W powietrzu wykasłane kropelki śliny czy śluzu mogą unosić się do kilku godzin. Ślady koronawirusa znajdowano także w kale zakażonych osób. To wszystko oznacza, że zarówno mycie rąk, jak i dbałość o czystość otoczenia, ma teraz podstawowe znaczenie.

Czy zwykłe środki czystości poradzą sobie z koronawirusem?

- Tak, woda i mydło to dobry wybór - pisze Lena Ciric na łamach The Conversation. Detergenty, znajdujące się w mydle niszczą powłokę wirusa, usuwają go ze skóry, a reszty dokonuje woda. Warunkiem jest częste mycie rąk, a także mycie produktów spożywczych po przyniesieniu ze sklepu.

Wybielacz - kolejny produkt czystości, który znajdziemy w niejednym domu, zawiera składnik aktywny pod nazwą podchloryn sodu (środek używany na przykład do dezynfekcji wody w basenach). To bardzo skuteczny "zabójca" wirusów. Wybielacz niszczy białka, znajdujące się na powierzchni wirusa oraz nić RNA, czyli kwas rybonukleinowy, gdzie koronawirus przechowuje swoją informację genetyczną. Pozostaw wybielacz na czyszczonej powierzchni na 10-15 minut, a następnie wytrzyj czystą szmatką. Uważaj tylko, aby wybielacz był dostosowany do rodzaju czyszczonej powierzchni, ponieważ na niektóre działa niszcząco - radzi autorka.

Chirurgiczne środki do odkażania zawierają głównie etanol - to idealny środek odkażający. Niszczy białko oraz RNA wirusa w ciągu 30 sekund. Gdy zwilżymy szmatkę spirytusem i przetrzemy powierzchnię stołu czy klamki, alkohol zabije wirusy, a następnie wyparuje, dlatego nie musimy się martwić o wycieranie takiej powierzchni.

Zobacz wideo Na Okęciu wylądował samolot z zakupionym w Chinach wyposażeniem ochronnym dla służb medycznych

Gotowe nawilżane ściereczki zwykle nasączone są środkiem antyseptycznym (takim jak chlorek benzalkoniowy) i dobrze usuwają bakterie z czyszczonej powierzchni. Chusteczki zbierają zarazki i pozostawiają jednocześnie na czyszczonej powierzchni warstewkę środka, który niszczy patogeny, a dokładniej ich warstewkę tłuszczową. Z tego powodu uważa się, że środki antyseptyczne raczej nie działają na nowego koronawirusa, który nie ma na powierzchni zbyt wielu cząsteczek takiego tłuszczu.

Środki do dezynfekcji rąk, aby były skuteczne, muszą zawierać etanol i to w stężeniu takim, jak w chirurgicznych środkach do dezynfekcji, czyli wynoszącym ponad 70 procent - pisze autorka artykułu. Tylko wtedy rzeczywiście zabiją koronawirusa.

Otwórz okna, przewietrz dobrze mieszkanie

Gdy przebywasz z chorą osobą, która przecież ciągle kaszle, a więc rozsiewa wirusy, musisz zadbać o dobrą cyrkulację powietrza. Otwórz okna i pozwól, aby ulotniły się tysiące małych kropelek, rozpylonych w powietrzu.

Rad udzieliła Lena Ciric zajmująca się inżynierią środowiska na Univeristy College London.

Źródło: The Conversation, The Journal of Hospital Infection, The New England Journal of Medicine

Więcej o:
Komentarze (54)
Niektóre środki czystości mogą zabijać koronawirusa. Co wiemy o tym, jak długo wirus może przetrwać w naszym otoczeniu?
Zaloguj się
 • sluchacz_2_sort

  Oceniono 48 razy 38

  Kurcze, Gazeto, ludzie NIE maja w domu proparatów na bazie Alkoholu, wiec przestań wypisywać takie rzeczy! Napisz o tym co ludzie maja w mieszkachniach!
  Napisz o tym co fakt jest i czy to działa!
  - plyn do WC działa?; inne
  - Ajax?
  - srodek do czyszczenia łazienek?
  - plyn do mycia naczyn?
  itp
  Qwa przeciez nikt w domu nie ma podchlorynu sodu czy stezonego nadtlenku wodoru itp!!!

 • andmas

  Oceniono 34 razy 22

  Mycie rąk to ważny element w walce z koronowirusem ,ale najważniejszym elementem są maski i rękawice i ubrania ochronne , których nie ma . Pis potrafi tylko dyscyplinować społeczeństwo ,niestety myślenie i przewidywanie to ich przerasta . Jeżeli dojdzie do scenariusza włoskiego to będzie tylko ich wina .

 • beaviso

  Oceniono 33 razy 17

  Pić po 100 ml spirytusu z domieszką 30 ml wody (jeśli czysty nie wchodzi) i kąpać się w domestosie. Może niektórzy to przeżyją. Taką prewencyjną kurację, znaczy.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 13 razy 11

  Koronawirus ma lipidową otoczkę/błonkę dlatego "jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa." (GIS) "Alkohole podobnie jak inne związki nie jonowe uszkadzają błonę lipidową poprzez zaburzenie uporządkowania białek i lipidów. Wirus staje się tworem odartym z ubranka ochronnego co szkodzi mu śmiertelnie. Alkohole mogące niszczyć błonę lipidową to: metanol, etanol, izopropanol, propanol, butanol.Ze względu na toksyczność w sytuacji kontaktu ze skórą dłoni odrzucamy metanol, propanol, butanol."(dr Leszek Borkowski).
  I to by było tyle w temacie tezy autorki nt "koronawirusa, który nie ma na powierzchni zbyt wielu cząsteczek takiego tłuszczu." (Anna Kurek)

 • kukwas45

  Oceniono 11 razy 5

  Nie denerwujcie ludzi takimi artykułami-mnie konczy się płyn zrobiony z spirytusu i aloesu i gdzie mam kupić spirytus lub płyn do dezynfekcji?Miasteczko 30 tys mieszkancow na stacjach Orlenu wywieszka,ze brak.I czytam artykuł jak wyzej-cholera !

 • katimos

  Oceniono 6 razy 4

  Ja dezynfekuje np.klamki, odzież i inne powierzchnie suszarką do włosów wł. na drugi bieg (wys.temp)

 • janadamf

  Oceniono 11 razy 3

  W Stanach niedawno, przetestowano ponownie cruise ship, 17 dni po zejsciu z niego zakazonych pasazerow i okazalo sie, ze koronawirus w dalszym ciagu byl aktywny. Wykryto go nawet w kabinach pasazerow, ktorzy nie byli zakazeni w momencie zejdsciu ze statku.

 • duda2016

  Oceniono 13 razy 3

  Pani Anna Kurek - ktos Pania powinien do prokuratury podac za to jedno zdanie "Z tego powodu uważa się, że środki antyseptyczne raczej nie działają na nowego koronawirusa, który nie ma na powierzchni zbyt wielu cząsteczek takiego tłuszczu." Moze jednak zmieni pani tematyke na mniej skomplikowana albo poszuka specjalistow od tematu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX