Finlandia - Helsinki i region Uusimaa zostaną odcięte od świata z powodu koronawirusa

Region Uusimaa wraz z Helsinkami zostaną odcięta od świata. Najbardziej zaludniony region Finlandii w ten sposób chce walczyć z epidemią koronawirusa.

Jak podaje "Helsinki Times" fiński rząd postanowił zakazać wszelkich niepotrzebnych podróży z i do regionu Uusimaa, w którego skład wchodzą między innymi miasta Espoo, Vantaa oraz stolica kraju - Helsinki. - Region ten musi zostać jak najszybciej odcięty od reszty kraju - zapowiedziała premier Sanna Marin.

Zobacz wideo Na Okęciu wylądował samolot z zakupionym w Chinach wyposażeniem ochronnym dla służb medycznych

Podczas wieczornej konferencji prasowej w środę 25 marca fiński rząd przekazał, że region, który zamieszkuje prawie 1,7 milionów ludzi, zostanie wkrótce poddany kwarantannie. Przez trzy tygodnie ograniczony zostanie ruch z i do tego obszaru. Mieszkańcy regionu dodatkowo mają unikać kontaktów społecznych. Ograniczenia te mają na celu zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakaz przemieszczania się zacznie obowiązywać od piątku 27 marca i potrwa do 13 kwietnia.

Finlandia: trzytygodniowa kwarantanna dla najbardziej zaludnionego regionu. Helsinki zostają odcięte od świata

Ograniczenia nie muszą przestrzegać osoby, które muszą opuścić region ze względu na obowiązki służbowe, osoby które podróżują ze względu na śmierć członka rodziny oraz dzieci, które muszą mieć umożliwione kontakty z rodzicem, który na co dzień z nim nie mieszka. Odizolowanie regionu nie ograniczy przepływu towarów, nie będzie więc problemów z dostawami żywności. Minister spraw wewnętrznych kraju Maria Ohisalo powiedziała, że policja będzie sprawdzała, czy mieszkańcy stosują się do zakazów. Funkcjonariusze mogą prosić o uzasadnienie opuszczenia domu oraz nakładać grzywny.

Dodatkowo w tym tygodniu rząd przestawił decyzję o zamknięciu restauracji i barów. Na razie zalecenie to nie zostało zaakceptowanie przez Komitet Konstytucyjny, który chce, by rząd najpierw przedstawił zasady wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy z tego powodu utracą dochody. Premier Sanna Marin zaapelowała jednak, aby mieszkańcy w trosce o swoje własne zdrowie, zrezygnowali z wyjść do pubów czy klubów. W Finlandii przyjęty został stan wyjątkowy, na mocy którego zamknięte zostały granice kraju. Zamknięto także szkoły z wyjątkiem przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych, by umożliwić rodzicom pracę. Dodatkowo zamknięte zostały placówki kulturalne, sportowe i wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, tylko dwa szpitale w regionie Uusimaa zgłosiły prawie dwie trzecie ze wszystkich przypadków zakażeń koronawirusem w Finlandii. Rząd apeluje o stosowanie się do zaleceń izolacji, ograniczenie wychodzenia z domu i przechodzenia na pracę zdalną. Jak dotąd testy potwierdziły 880 osób zakażonych koronawirusem w Finlandii. Z powodu COVID-19 zmarły tam już trzy osoby.

Więcej o:
Komentarze (34)
Finlandia - Helsinki i region Uusimaa zostaną odcięte od świata z powodu koronawirusa
Zaloguj się
 • udet1124

  Oceniono 16 razy 14

  Podejście FIńskie:
  1. stan wyjątkowy,
  2. pomyślmy o odszkodowaniach,
  3. po przemyśleniu działajmy.

 • jael53

  Oceniono 10 razy 8

  Ponad 800 zdiagnozowanych zakażonych i 3 ofiary śmiertelne. To sporo daje do myślenia.

 • saksalainen

  Oceniono 7 razy 7

  Oglądałem tę konferencję, powiedzieli że Uusimaa (region do którego należą Helsinki) ma w porównaniu z resztą kraju stosunkowo młodą ludność i bardzo dobrą infrastrukturę medyczną, dlatego lepiej poradzi sobie z epidemią.

  Prawie wszystkie przypadki zakażenia koronawirusem w Finlandii dotyczą Uusimaa, poza kilkoma w Laponii, gdzie przywieźli je chińscy turyści.

 • 11krzych

  Oceniono 22 razy 6

  Trzy języki +native, wykształcenie wyższe, zna życie bo zaczynała karierę od pracownika fizycznego a nie prosto po studiach w politykę. Młoda 35 lat, więc sprawny umysł i energia do pracy.
  A u nas Beata z obory była premierem i szczerze mówiąc nie odróżniałem jej od Beaty z magla. Obie dwa języki : wolski i darcie ryja.

 • jan700

  Oceniono 11 razy 5

  Oby nie namnożyły się myszy i inne gryzonie, gdy po epidemii trafią na wysypiska niepotrzebne już zapasy..

 • zed123

  Oceniono 15 razy 3

  "[...]zapowiedziała premier Sanna Marin."
  Jak śmieliście napisać o tej Pani per "premier"??? W czym jest gorsza od premierki Nowej Zelandii Jacindy Ardern?

  Sami się pogubiliście w tym Waszym szaleństwie, pismaki.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  5,3 mln ludzi ale aż 1400 km granicy. I to granicy między państwem jednym z najuczciwszych z najbardziej zlodziejskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX