Blokada Wuhan zostanie częściowo zniesiona 8 kwietnia - zapowiedziały chińskie władze

Angielskie media, powołując się na chińskie władze, podają że miasto Wuhan, które od połowy stycznia było odcięte od świata z powodu epidemii koronawirusa, zostanie częściowo otwarte 8 kwietnia. Miasto będą mogły opuścić osoby, które uznane zostaną za zdrowe. Chińczycy korzystają ze specjalnej aplikacji na telefonie, która wskazuje status danej osoby. W przypadku nie stwierdzenia u niej koronawirusa na ekranie widnieje zielony znak.

Zakaz wyjazdu z prowincji Hubei (z wyjątkiem miasta Wuhan) został zniesiony w ostatnią środę (19 marca). Po południu do Pekinu przybyła pociągiem pierwsza grupa ponad 800 osób, którym pozwolono wyjechać. Według danych, opublikowanych przez chińską agencję, w Hubei nadal przebywa ponad 20 000 nauczycieli i studentów ze szkół i uniwersytetów w stolicy. Ci, którzy mają stałe miejsce zamieszkania w Pekinie, mogą ubiegać się o prawo powrotu do domów.

Do Pekinu powracają także członkowie zespołów medycznych, którzy byli wydelegowani do pracy w Hubei.

W Wuhan, czyli w epicentrum koronawirusa, w ostatnim czasie zgłoszono tylko jeden przypadek zakażenia, po pięciu dniach bez zachorowań. W ostatnią środę nie zgłoszono żadnego przypadku. Chińscy urzędnicy ds. zdrowia potwierdzili, że nie liczą osób, które nie są hospitalizowane lub nie wykazują żadnych objawów choroby - pisze BBC. Takie osoby są poddawane 14-dniowej kwarantannie.

Chińskie władze podają, że nowe zachorowania na COVID-19 w zdecydowanej większości dotyczą osób powracających z zagranicy. To tzw. "druga fala" infekcji, która dotyka także inne kraje, w tym Koreę Południową i Singapur. W tych państwach, mimo niewątpliwych sukcesów w walce z koronawirusem, nadal pojawiają się nowi chorzy. W Korei Południowej, według danych z 25 marca, dostępnych na stronie WHO, łącznie potwierdzone laboratoryjnie nowe przypadki COVID-19 dotyczą 100 osób. Chiny zgłosiły 101 nowych zachorowań, a Singapur - 51. Jednak w tych krajach liczba nowych zakażeń zdaje się codziennie spadać.

Zobacz wideo Koronawirus rozlał się po świecie, a Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping? [OKO NA ŚWIAT]

Chińska agencja Xinhuanet pokazuje zdjęcia lotnicze wykonane 25 marca wzdłuż drogi nad jeziorem Ezhou w prowicji Hubei, gdzie zniesiono ograniczenia w ruchu drogowym i pozwolono ludziom wyjść z domów. Jak piszą Chińczycy, życie codzienne w Wuhan także stopniowo wraca do normalności.

Jak wygląda sytuacja w innych azjatyckich krajach?

Japonia zgłosiła 65 nowych zachorowań (1193 od początku epidemii), Filipiny 90 (552), Wietnam 11 (134), a Tajlandia (934) i Indonezja (562) po 107 nowych przypadków COVID-19. W Indiach w ostatnim czasie zachorowało 128 osób, a zakażonych jest 562. Trudna sytuacja panuje w Iranie, który odnotował 1762 zachorowania (24 811 chorych). W Pakistanie jest 991 zakażonych, przy czy nowych jest 104. Arabia Saudyjska zgłosiła od początku epidemii 767 potwierdzonych zakażeń, przy czym 205 nowych.

Aktualny zasięg epidemii można sprawdzić na tej mapie.

Źródło: BBC News, WHO, Xinhuanet

Więcej o: