Koronawirus w Belgii: zakażenie nie będzie leczone u najsłabszych

Belgijskie Stowarzyszenie Gerontologii i Geriatrii wydało nowe wytyczne dla ośrodków opieki dla osób starszych. Zgodnie z nowymi zaleceniami opiekunowie nie powinni wysyłać do szpitali starszych z podejrzeniem zakażenia, jeśli są przekonani, że taka osoba nie przeżyje leczenia i choroby.

Jak podaje belgijska VRT News stowarzyszenie apeluje, by wyraźnie schorowanych pensjonariuszy domów opieki, którzy zostali lub mogli zostać zakażeni koronawirusem, nie wysyłać do szpitala. Dotyczy to tylko tych osób, które mają małe szanse na przeżycie zakażenia SARS-CoV-2. Takie działanie ma uchronić szpitale przed przeludnieniem oraz ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa.

Koronawirus w Belgii. "Bardziej humanitarne jest pozwolić im umrzeć w znanym i przyjaznym im środowisku"

- Korzystając z doświadczenia Włoch wiemy, że starsi i bardzo osłabieni innymi chorobami ludzie, umierają z powodu zakażenia koronawirusem, nawet jeśli udzieli się im pomocy - powiedział geriatra Nele Van Den Noortgate ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie w północno-zachodniej części Belgii. Stowarzyszenie Gerontologii i Geriatrii uważa, że zabieranie takich osób do szpitala i poddanie ich intensywnej terapii jest w ich przypadku niehumanitarne, ponieważ nie prowadzi do ich wyzdrowienia, a może być tylko przyczyną jeszcze większego bólu.

- Chodzi nam o zapewnienie dobrej opieki, którą i tak mieli zagwarantowaną przed wybuchem epidemii koronawirusa. Do osób, które są u kresu życia, niepotrzebnie wysyłane są karetki, a pacjenci często umierają podczas transportu. Bardziej humanitarne jest pozwolić im umrzeć w znanym i przyjaznym im środowisku - dodał lekarz. - W domach opieki są otoczeni ludźmi, których znają. Mogą odwiedzić ich rodziny, nie umrą samotnie na oddziale zakaźnym - mówi dalej Nele Van Den Noortgate.

Zobacz wideo Koronawirus rozlał się po świecie, a Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping? [OKO NA ŚWIAT]

Wytyczne geriatrów opierają się na tak zwanej Skali Podatności Klinicznej, która nie klasyfikuje pacjentów na podstawie wieku, ale ich potrzeby opieki oraz liczby chorób, które uniemożliwiają im samodzielne funkcjonowanie. Istnieje dziewięć kategorii, od tych "bardzo sprawny" (1), przez "lekko osłabionych" (5) do "śmiertelnie chorych" (9). Do domów opieki w Belgii trafiają pacjenci trzech ostatnich kategorii, czyli osoby całkowicie zależne od opiekunów.

- Pracownicy tych ośrodków najlepiej wiedzą, jak zająć się pacjentami geriatrycznymi. Musimy zadbać, aby otrzymali wystarczającą ilość materiałów ochronnych, które zapobiegną ewentualnemu zakażeniu. Rząd kraju już nad tym pracuje - powiedział lekarz. Z drugiej strony pulmonolog Geert Verleden z Uniwersytetu w Leuven powiedział, że w belgijskich szpitalach zaczynają działać wytyczne, by najbardziej osłabieni koronawirusem pacjenci, nie byli dopuszczani do leczenia na OIOM-ach. - Ta zasada działa we wszystkich szpitalach od zeszłego tygodnia. Każdy pacjent, który do nas przychodzi, jest segregowany ze względu na stan zdrowia. Osoby, które mają gorsze rokowania i tak będą przez nas leczone, tak jak do tej pory. Ale pierwszeństwo w leczeniu pod respiratorem będą miały osoby, które będą w stanie przeżyć taką terapię - mówi Verleden podkreślając, że takie decyzje podejmują grupy lekarzy.

Więcej o:
Komentarze (350)
Koronawirus w Belgii: zakażenie nie będzie leczone u najsłabszych
Zaloguj się
 • ja20034

  Oceniono 199 razy 139

  Zadziwia mnie, że się tak bardzo bulwersujecie na podejście belgijskie, a jednocześnie nie rusza Was podejście polskie. Mamy najmniej lekarzy w UE, władz łże na temat statystyk zarażeń, nie wlicza wszystkich śmierci. Nie mamy nawet maseczek, bo się piśki bawiły w świętego Mikołaja, zamiast zadbać o nasze bezpieczeństwo. Ale Wy uważacie się za lepszych tylko dlatego, że po cichu robicie to samo co Belgowie. Tylko nie macie jaj, żeby to otwarcie przyznać.

 • popeye

  Oceniono 86 razy 56

  Popełniamy straszne błędy w zarządzaniu epidemią:
  1. Nie ma ani jednego kraju w którym udało się wygasić epidemię bez obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. W Chinach są udokumentowane przypadki zarażenia w autobusie osób siedzących kilka rzędów dalej (ponad 3,5 odległości).
  2. Rekwirowanie sprowadzanego sprzętu ochrony powoduje, że zamarł import prywatny. Skarb Państwa na razie nie płaci za rekwirowany towar, rynek jest na skraju utraty płynności finansowej, więc nikt już nie importuje. W Chinach jest coraz większa podaż, ale nic z tego do nas nie dociera.
  3. Agencja Rezerw Materiałowych, zajmująca się do tej pory głównie skupem węgla nie ma kompetencji by samodzielnie uruchomić import na dużą skalę. Z dużymi dostawcami nic nie wskóra bo oni realizują kontrakty w ramach przetargów/zamówień UE lub USA a tysięcy zamówień od małych podmiotów nie ogarnie. W ten sposób jesteśmy zablokowani a Rodacy niepotrzebnie umierają.
  4. Przejęcia urządzeń do testów zakupionych przez Grodzisk Mazowiecki również było fatalnym błędem. Teraz żaden samorząd już nie będzie próbował nic takiego kupić. Ponownie - trudno jest teraz znaleźć dostawcę oferującego w przetargu dużą ilość takich urządzeń więc ARM nic nie wskóra, podczas gdy samorządy mogłyby znajdować pojedyncze sztuki i zwiększać potencjał testów.

 • kaszpir2

  Oceniono 72 razy 48

  Zycie to nie bajka ...

  Respiratorów i lekarzy jest ograniczona ilość i w żadnym nawet najbogatszym kraju na świecie nie ma szansy aby każdego wyleczyć.
  Gdybyście dostali wybór , czy leczymy bardzo starego schorowanego dziadka którego szansa na przeżycie jest minimalna czy np. dziecko które ma dużo większą szansę na przeżycie i długie życie to ciekawy jestem jaki byłby wybór ...

  Taka jest prawda , nie ma szansy nigdzie każdego wyleczyć ..
  Ten sam problem jest z ludźmi chorymi na bardzo rzadkie choroby których nie da się do końca wyleczyć a koszty leczenia są gigantyczne i np. koszt leczenia takiego jednego pacjenta jest równy kosztom wyleczenie np. 10000 pacjentów ...

 • lubat

  Oceniono 61 razy 35

  Wbrew pozorom jest to bardzo humanitarne podejście, bo utrzymywanie na siłę przy życiu bardzo ciężko chorych ludzi może być nieznośną torturą. Przypominam tu z "Trylogii" obrazki tortur schwytanych wrogów, gdzie powtarzano frazę "tylko żeby za szybko nie umarł".
  Wszystkim, którzy się strasznie oburzają postępowaniem Belgów, radzę od czasu do czasu odwiedzić bardzo starych i schorowanych ludzi w domach opieki. Najczęściej modlą się o szybką śmierć.

 • nnn.1

  Oceniono 52 razy 34

  Pojawia się i pojawi zapewne dużo obelg pod adresem Belgów. Bardzo szkoda, że tak mało pisało się i mówiło o domach opieki w Polsce, w których sytuacja nigdy nie była najlepsza, a pod rządami PiSu znalazły się w ogóle w pogardzie. Pieniędzy zaczęło brakować na wszystko, bo władza miała inne priorytety, m.in. 500+. Geriatria pod rządami PiSu przestała w Polsce istnieć. Nie ma nikt moralnego prawa do oceniania tego, co w sytuacji, kiedy nie można wszystkim pomóc, dokonuja wyborów. U nas wybory były dokonywane przez rząd w czasach, kiedy wirusa nie było.

 • ciotka2015

  Oceniono 25 razy 25

  Tak samo jest w Wielkiej Brytanii od dawna. Tylko przekazywane ukrytymi słowy. Może czas nazwać rzeczy po imieniu.

 • aietes

  Oceniono 34 razy 24

  największe ku.wy na forum oburzone. Sprzedałeś ch własną matkę. Pracuje jako wolontariusz na SOR bez maski i skafandra, ponieważ sasin dał 270 mln górnikom.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 25 razy 23

  W PL takie decyzje komu dać a komu nie, kogo podłączyć a kogo nie itd podejmują lekarze w szpitalach i to w normalnym czasie a nie w epidemii bo brakuje wszystkiego. Jednocześnie nasi pisowscy specjaliści od chrześcijańskich wartości codziennie walczą przed kamerami o nienarodzone życie i rozdają lekką rączką darmochę na kupowanie głosów ciemnego ludu i na propagandę, aby ten ciemny lud dalej ogłupiać. To właśnie Polska jest dzika a nie Belgia

 • koziorozka

  Oceniono 35 razy 23

  na co dzień wolimy nie myśleć, ale tak działają medycy w większości krajów. To się nazywa triaż - pl.wikipedia.org/wiki/Tria%C5%BC
  Ale to działanie naszego rządu do niego na pewno nie należy -
  www.rp.pl/Handel/200329834-Polski-rzad-poprosil-Alibabe-by-nie-sprzedawala-maseczek-do-Polski.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX