WHO o zakazach przemieszczania się: To kupowanie czasu, musimy zaatakować koronawirusa

Szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział, że koronawirusa należy traktować jako "wroga publicznego nr 1" oraz zacząć atakować go poprzez wykrywanie i leczenie zakażonych pacjentów. Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, by nie lekceważyć zakazów przemieszczania się i nie rezygnować zbyt wcześnie z izolacji.
Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy [Źródło: RUPTLY/x-news]

Światowa Organizacja Zdrowia podczas środowej konferencji prasowej zaapelowała, by czas, który kraje zyskały na ograniczeniu w przemieszczaniu się ludzi, wykorzystać na wykrywanie i atakowanie koronawirusa. - Proszenie ludzi, by zostawali w domach i ograniczali przemieszczanie się jest kupowaniem czasu i zmniejsza presję na opiece zdrowotnej. Ale same te działania nie wystarczą by ugasić epidemię - powiedział szef WHO.

WHO apeluje o zaatakowanie koronawirusa: Te działania nie wystarczą by ugasić epidemię

WHO wezwała kraje, które zastosowały zakazy i blokady, by wykorzystały ten czas, który "kupiły" ograniczając liczbę przemieszczających się ludzi, a tym samo ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń. Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że trzeba teraz zaatakować koronawirusa. Na czym ma to polegać? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca więcej szkoleń dla pracowników służby zdrowia oraz wdrożenie systemu, który usprawni wykrywanie zakażonych osób. Należy też przyspieszyć i zwiększyć liczbę wykonywanych testów.

- Znajdowanie, izolowanie, testowanie, leczenie i śledzenie wyników pacjentów, to nie tylko najlepsze i najszybsze wyjście z ekstremalnych ograniczeń społecznych i ekonomicznych, ale także najlepszy sposób, aby zapobiec kolejnym zachorowaniom - przekonuje Tedros Adhanom Ghebreyesus cytowany przez CNBC.

Według dziennikarzy U.S.News szef WHO odniósł się także do decyzji Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych chce, by Amerykanie wrócili do pracy jeszcze przed Wielkanocą. - Rozumiemy, że kraje chcą ocenić, kiedy i jak będą mogły złagodzić środki ostrożności i zakazy. Wydaje mi się jednak, że ostatnią rzeczą jakie te kraje chcą, to otworzyć szkoły i firmy, tylko po to, by niedługo zamknąć je znowu z powodu kolejnej fali zakażeń - mówił szef WHO.

Więcej o:
Komentarze (24)
WHO o zakazach przemieszczania się: To kupowanie czasu, musimy zaatakować koronawirusa
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 11 razy 11

  W swietle tego, co mowi WHO to organizowanie wyborow chyba nie jest najlepszym z pomyslow, no chyba, ze ma jakis ukryty cel ale przeciez taka ekipa liderow, doskonalych organizatorow i swiatlych politykow jaka rzadzi teraz w Polsce nie ma ukrytych celow, bo wszystko jest uczciwe i przejrzyste, prawda?

 • kac

  Oceniono 10 razy 6

  "wykrywanie [...] zakażonych pacjentów". Czy do mumii na Nowogrodzkiej, to dotarło?!

 • zetpaw

  Oceniono 10 razy 4

  Tylko szturm modlitewny i bicie w dzwony, takiego ataku wirus się nie spodziewa.
  W Krakowie jak zagrzmiał Zygmunt od razu się uspokoiło.

 • popeye

  Oceniono 6 razy 2

  Popełniamy straszne błędy w zarządzaniu epidemią:
  1. Nie ma ani jednego kraju w którym udało się wygasić epidemię bez obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. W Chinach są udokumentowane przypadki zarażenia w autobusie osób siedzących kilka rzędów dalej (ponad 3,5 odległości).
  2. Rekwirowanie sprowadzanego sprzętu ochrony powoduje, że zamarł import prywatny. Skarb Państwa na razie nie płaci za rekwirowany towar, rynek jest na skraju utraty płynności finansowej, więc nikt już nie importuje. W Chinach jest coraz większa podaż, ale nic z tego do nas nie dociera.
  3. Agencja Rezerw Materiałowych, zajmująca się do tej pory głównie skupem węgla nie ma kompetencji by samodzielnie uruchomić import na dużą skalę. Z dużymi dostawcami nic nie wskóra bo oni realizują kontrakty w ramach przetargów/zamówień UE lub USA a tysięcy zamówień od małych podmiotów nie ogarnie. W ten sposób jesteśmy zablokowani a Rodacy niepotrzebnie umierają.
  4. Przejęcia urządzeń do testów zakupionych przez Grodzisk Mazowiecki również było fatalnym błędem. Teraz żaden samorząd już nie będzie próbował nic takiego kupić. Ponownie - trudno jest teraz znaleźć dostawcę oferującego w przetargu dużą ilość takich urządzeń więc ARM nic nie wskóra, podczas gdy samorządy mogłyby znajdować pojedyncze sztuki i zwiększać potencjał testów.

 • 86jacekw

  Oceniono 6 razy 2

  Oczywiście, że to kupowanie czasu. Ale my musimy najpierw wygrać wybory, żeby móc - jak to ujął szef WHO - zaatakować wirusa. Plan jest, determinacja też... Musimy jednak mieć pełnię władzy i odpowiedzialności by wygrać tę bitwę. Z innym prezydentem przegramy!

 • dustie

  Oceniono 1 raz 1

  Sorry ale wygląda to teraz tak, jakby koleś na tle ścianki gadał i mówił ludziom co mają robić, podczas gdy lekarze i pielęgniarki we Włoszech i Hiszpanii zapierniczają na 200% możliwości. A co WHO robiło przez ostatnie lata po epidemii SARS, po Eboli? Czy zbudowało zasady reagowania w przypadku zagrożenia epidemiologicznego, system ostrzegania, wskazania i rekomendacje, nakazało budowę szpitali zakaźnych, kontrolowało wdrażanie rozwiązań przez państwa na całym świecie? Chyba nie, skoro teraz mamy taką sytuację. Jeszcze w lutym mówili, że nie ma żadnej pandemii...

 • izk-3

  Oceniono 1 raz 1

  ten pan winien natychmiast podać się do dymisji - najpierw zlekceważył zjawisko "myć ręce" - teraz gra na izolację - więc do czego jest WHO?? czy to towarzystwo dobrych i intratnych stanowisk - czy instytucja racjonalnie i pragmatycznie zwalczająca zagrożenia światowe w aspekcie zdrowia?? czemu ebola, zika ..... to się udało opanować bo na stanowiskach byli fachowcy - teraz nie tylko w rządach stado nieodpowiedzialnych baranów ale i w takich organizacjach dyletanci ....

 • izk-3

  0

  to gdzie jest??? komentarz krytykujący Hindusa na stanowisku ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX