"Kto nie nosi, ten roznosi" czy wciąż "maseczki są dla chorych"? Awantura o maski przybiera na sile

Wbrew oficjalnym zaleceniom WHO, władz i wielu epidemiologów, coraz częściej uznane autorytety, z rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na czele, apelują: noście maseczki na twarz. To zwrot o 180 stopni od obowiązującego jeszcze niedawno w Polsce przekazu: maseczki to głupota i brak społecznej odpowiedzialności. Skąd ta zmiana?

Kiedy z polskich aptek zaczęły znikać maseczki jednorazowe, a szpitale alarmować, że szybko zabraknie ich dla personelu medycznego, przyłączyliśmy się do apelu, by zrezygnować z "niepotrzebnych zakupów". Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie zaleca noszenie maseczek jednorazowych tylko osobom chorym (kaszlącym, kichającym) lub opiekującym się zakażonymi SARS-Cov-2. Takie samo jest stanowisko Państwowego Zakładu Higieny i większości specjalistów w naszym kraju.

Opierając się na obowiązujących informacjach, pokazywaliśmy, dlaczego maseczki nie działają (maleńkie cząsteczki swobodnie przenikają przez materiał) i udostępnialiśmy rady ekspertów, jak należy postępować, by maksymalnie ograniczać ryzyko zakażenia siebie i innych. Wśród zaleceń dla ludzi zdrowych maseczek nie było.

Zobacz wideo

Przykład idzie z Azji

A jednak coś się zmieniło. Temat stał się gorący i kontrowersyjny, a różnice w rozwiązaniach oraz zaleceniach nie rysują się już w jasny sposób (Azja nosi, Europa - nie). Nawet Niemcy czy Brytyjczycy, wciąż generalnie spójni ze stanowiskiem WHO, już się nie śmieją z Chińczyków czy Koreańczyków, którzy twierdzą, że maski niewątpliwie zwalniają szerzenie się epidemii. Mówią raczej o "braku jednoznacznych dowodów" i zagrożeniu, że osoby noszące maski, nadmiernie uspokojone, zlekceważą działania najskuteczniejsze, czyli mycie rąk i ograniczanie kontaktów międzyludzkich. Tymczasem Czesi i Słowacy zdecydowali się wprowadzić bezwzględny obowiązek noszenia maseczek przez każdego obywatela w przestrzeni publicznej. Niestety, dopiero czas pokaże, czy to uzasadniona decyzja.

Więcej na ten temat:

Czechy - maseczka dla każdego (obowiązkowo)

Kilka dni temu do dyskusji włączyli się badacze z Oxfordu, Uniwersytetu Nowojorskiego i wydziału lekarskiego Uniwersytetu w Hongkongu. We wspólnym raporcie, opublikowanym w "The Lancet", apelują:

Nadszedł czas, aby rządy i agencje zdrowia publicznego wydały racjonalne zalecenia dotyczące właściwego stosowania masek na twarz, w celu uzupełnienia ich zaleceń dotyczących innych środków zapobiegawczych, takich jak higiena rąk. WHO obecnie zaleca, aby ludzie nosili maski na twarz, jeśli mają objawy oddechowe lub opiekują się kimś z objawami. Być może racjonalne byłoby również zalecenie, aby osoby przebywające w kwarantannie nosiły maski na twarz, jeśli z jakiegokolwiek powodu muszą wyjść z domu, aby zapobiec potencjalnej bezobjawowej lub przedobjawowej transmisji. 

Ponadto naukowcy sugerują, że osoby z grupy ryzyka (starsze, z chorobami przewlekłymi), powinny nosić maski, jeśli to tylko możliwe. Uważają, że powszechne stosowanie maseczek należy rozważyć, jeśli tylko pozwolą na to dostawy. Zachęcają także do pilnych badań:

 • pozwalających określić, jaki czas noszenia maseczek jest optymalny/bezpieczny,
 • nad środkami przedłużającymi żywotność masek jednorazowych,
 • nad maseczkami wielokrotnego użytku.

Nie można wciąż udawać, że tematu nie ma. Dają temu świadectwo także polscy lekarze.

Lekarze apelują

Aktualnie tak naprawdę już nie wiadomo, kto jest zakażony, a kto nie... Stąd jak najwięcej osób powinno nosić maski - nawet home made (ręcznej roboty - red.), bo chirurgicznych na pewno tyle nie mamy...

- pisze na swoim facebookowym profilu prof. Mirosław Wielgoś, kierownik kliniki w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka, rektor WUM  i zamieszcza zdjęcie, które dobitnie dowodzi, że sam się do tych zaleceń stosuje.

Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zaleca maseczki i sam daje przykład na Facebooku,Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zaleca maseczki i sam daje przykład na Facebooku, zrzut ekranu z Facebooka, data dostępu 24.03.20

Pod petycją do Ministerstwa Zdrowia dr Magdaleny Łasińskiej - Kowary, specjalistki anestezjologii i intensywnej terapii, podpisały się już tysiące osób. Pani doktor wnosi, by urzędnicy zmienili zalecenia dotyczące maseczek i przestali rozpowszechniać szkodliwe, jej zdaniem, grafiki.

Przykłady można mnożyć.

Ale dlaczego?

Zwolennicy zasłaniania nosa i twarzy argumentują, że zalecenia higieniczne, dotyczące wirusa SARS-Cov-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19, powstawały, gdy nasza wiedza o zagrożeniu była inna. Zmieniła się też sytuacja epidemiczna Polski.

Oto najczęstsze argumenty zwolenników maseczek:

 • Zalecenie, by maski nosili tylko chorzy, wydaje się nie mieć większego sensu, skoro wszystko wskazuje na to, że większość osób zakażonych może infekcję przejść bezobjawowo lub mieć skąpe objawy, które łatwo pomylić z innymi chorobami grypopodobnymi. Co ważne - możliwe jest zakażenie od osoby, u której objawy jeszcze nie wystąpiły, a nawet, że zakaźność właśnie wtedy jest największa. Czyli, jeśli kryterium dla masek jest choroba, a każdy może być chory (w rozumieniu roznoszący infekcję), każdy powinien ją mieć.
 • Otworki w masce są tak duże, że wirus i tak się przedostaje? To po co w ogóle ją nosić? Otwory są na wylot, więc działa to w dwie strony. Po co więc maska komukolwiek? Zwykła maska nie jest w pełni szczelna i nie o to chodzi.
 • Maski nie dają pełnej ochrony, ale jakąś z pewnością. Według różnych szacunków mogą obniżać ryzyko zakażenia nawet o 30-80 proc lub przynajmniej zwalniać tempo rozprzestrzeniania się wirusa. Fakt, w oparciu o symulacje i nie do końca jasne szacunki, głównie z Azji. Rzecz w tym, że na argument  -"to nie działa", także nie ma twardych dowodów.
 • WHO nie popierało masek dla każdego, bo świat ich po prostu nie ma i takie zalecenia to tylko niełatwy, konieczny kompromis. Teraz apeluje o trwałe zwiększenie produkcji materiałów ochronnych i większe zapasy. Jeśli powstaną, może zmienią się zalecenia.
 • Oczywiście, że izolacja i mycie rąk to najlepsze rozwiązanie. Maska jest uzupełnieniem ochrony dla tych, którzy wyjść muszą - z psem, do sklepu, do apteki, do pracy.
 • Maseczka częściowo chroni przed nieświadomym przeniesieniem wirusa z dłoni w okolice ust, nosa, zwłaszcza wtedy, gdy rąk umyć nie możemy lub zapominamy o zagrożeniu. Być może wirus na różnych powierzchniach może przetrwać nawet kilka dni (więcej na ten temat).
 • Nikt nie chce na tym zarobić, ani destabilizować sytuacji. Oczywiście, że najlepsze byłyby maseczki jednorazowe, ale te są potrzebne najbardziej w szpitalach. Trudno określić precyzyjnie, jaką ochronę daje maseczka wielorazowa, domowa. Warto byłoby to starannie zbadać, ale, niestety, nie mamy na to czasu. Jakaś ochrona wydaje się lepszą niż żadna.

Co na to epidemiolodzy i wirusolodzy?

Przeciwnicy maseczek przypominają, że one same mogą stać się źródłem zakażenia, jeśli będą niewłaściwie zakładane i używane. Obawiają się, że zostaną uznane za przyzwolenie wychodzenia z domu. Pewnie istnieje takie ryzyko, ale generalnie jesteśmy w ryzykownym okresie.

Bardzo nam zależało na aktualnej opinii epidemiologa czy wirusologa, zwłaszcza tych, którzy wcześniej w naszym serwisie odradzali używania maseczek. Niestety, tym razem odmówili wypowiedzi.

Aktualizacja, 01.04.20

„W apelu o powszechne stosowanie masek ochronnych z dnia 16 marca 2020 zacytowałem dosłownie prywatną opinię dr n. med. Szymona Brużewicza bez zgody Autora i bez podania jego nazwiska, za co niniejszym przepraszam."

ARTUR JURCZYSZYN

Więcej o:
Komentarze (397)
"Kto nie nosi, ten roznosi" czy wciąż "maseczki są dla chorych"? Awantura o maski przybiera na sile
Zaloguj się
 • yaspiman

  Oceniono 135 razy 111

  pezed chwilą oszustka i krętaczka witek powiedziała, że podczas najbliższego posiedzenia sejmu posłowie bedą mieć maski, rękawiczki i może kombinezony. uwazam, że cały ten sprzęt bardziej jest potrzebny w szpitalach, bo tam go zaczyna brakować, a tchurzliwi posłowie niech nie wychodzą z domów, skoro się boją. taka jest moralność pani witek.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 81 razy 77

  Za RP

  "Decyzja Alibaby jest wynikiem interwencji polskiego rządu, który kontaktował się w tej sprawie z władzami chińskimi. Zakaz sprzedaży maseczek i płynów dezynfekujących prywatnym firmom i osobom fizycznym z Polski na portalu Alibaba zacznie obowiązywać od wtorku 24 marca. Oznacza to, że polski rząd poprosił chiński rząd, aby ten wpłynął na koncern Alibaba, by wstrzymać wysyłki do Polski maseczek i środków dezynfekcyjnych do odbiorców prywatnych i firm. "

  Za to powinni pójść siedzieć

 • znow_ja

  Oceniono 103 razy 71

  Noszę maseczkę od początku epidemii, coraz więcej ludzi w Warszawie też nosi.
  Uszyłem z potrójnie złożonej tetrowej pieluchy.
  Nie, nie czuję się w tym bezpiecznie i nie uważam, że wirus nie przeniknie.
  Ale nie rozrzucam tak jak poprzednio mikrocząstek śliny. I jeżeli odruchowo chcę podrapać się po twarzy, maseczka mówi 'nie wolno'.
  Maseczki mam trzy, zmieniam je w aucie jeżeli czuję że są wilgotne - ale tylko po zdezynfekowaniu rąk. Zużytą wkładam do foliówki. W domu piorę, prasuję.
  Chronię innych.
  Dlatego składam pokłon sąsiadom z południa, którzy już dawno wpadli na ten pomysł.

 • gio0102

  Oceniono 70 razy 56

  nie było w Polsce maseczek, wiec gadali, że nic nie dają. Nawet tego pisiury nie były w stanie zabezpieczyć Polakom, choć mieli kilka miesięcy na przygotowania! Kłamią jak ze wszystkim, cały świat nosi a tylko w Polsce - nie!
  Do jednej osoby czuję szczególne obrzydzenie za dyspozycyjność wobec pis - tego medycznego celebrytę Grzesiowskiego, który jeszcze wczoraj gadał, że maski nie są potrzebne. Sprzedajny dupek.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 61 razy 53

  Maski są za gorsze w chińśkich sklepach online, ale pisowski rząd zakazał tym sklepom sprzedaży masek POLAKOM. To jest już zweryfikowany FAKT.

 • yankes1968

  Oceniono 49 razy 49

  Sprzedawcy, kasjerzy, kierowcy, kurierzy, pracownicy poczty, listonosze i wszyscy którzy mają kontakt z innymi ludźmi powinni bezwzględnie nosić maski.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 65 razy 49

  Zamiast maseczek Szujowski zakłada medykom kaganiec :-)
  Komuchy z PiS nie chcecie walczyć z wirusem to chociaż nie przeszkadzajcie :-)

 • starsza10

  Oceniono 51 razy 47

  Panie ministrze zdrowia, może wreszcie wypowie sie pan na temat, a nie obok. Skąd mamy wziąć maski? Dlaczego nie można się dodzwonić do Sanepidu? Jaki jest średni czas oczekiwania osoby, którą Sanepid wysłał na domową kwarantannę na test? Jaki jest mechanizm powiadamiania Sanepidu o pogorszeniu stanu zdrowia osoby odbywającej kwarantannę? Czy w przypadku braku reakcji Sanepidu na pogorszenie stanu zdrowia osoby odbywającej kwarantannę nie powinna ona zwolniona z obowiązku czekania na pomoc, żeby mogła jechać (własnym samochodem) do najbliższego szpitala zakaźnego, a jeśli nie, to, co ma robić? Co pan, w końcu biorca budżetowych pieniędzy na służbę zdrowia, robi, żeby poprawić sytuację epidemiologiczną w Polsce? Dlaczego pan nie robi nic?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX