Nagła utrata węchu może wskazywać na "ukrytych nosicieli" koronawirusa - uważają eksperci z Wielkiej Brytanii

Łagodny lub bezobjawowy przebieg COVID-19 może być powiązany z nagłą utratą węchu i smaku. To ważna wskazówka - mówią eksperci - aby poddać się samoizolacji, zostać w domu przez tydzień i zapobiec w ten sposób rozprzestrzenieniu się koronawirusa.

Nagła utrata węchu i smaku, bez innych klasycznych już objawów COVID-19 w postaci kaszlu czy gorączki, została dostrzeżona przy okazji badań pacjentów w Korei Południowej, Chinach oraz we Włoszech. Aż jedna trzecia pacjentów w Korei zgłosiła lekarzom utratę węchu (anosmia lub hiposmia) w łagodnych przypadkach choroby. Niemcy podają, że u więcej niż dwóch na trzech pacjentów z potwierdzonym COVID-19, odnotowano także anosmię. Doniesienia z Iranu, gdzie obecnie epidemia rozwija się w dramatycznym tempie, mówią przy tej okazji o nagłym wzroście przypadków izolowanej anosmii - piszą eksperci na stronach ENT UK, profesjonalnego serwisu dla otolaryngologów w Wielkiej Brytanii.

Anosmia oznacza całkowitą utratę powonienia, której towarzyszą obniżenie lub brak apetytu. Jedzenie traci smak z dnia na dzień. Hiposmia natomiast to częściowy zanik węchu. Zarówno anosmia, jak i hiposmia jest dobrze znana osobom przeziębionym, z infekcjami górnych dróg oddechowych. Anosmia postwirusowa, czytamy na stronie ENT UK, jest jedną z głównych przyczyn utraty węchu u dorosłych, stanowiącą do 40 proc. wszystkich przypadków anosmii. Byłoby dziwne, gdyby nowy koronawirus nie poczynił i tutaj spustoszenia.

W przypadku koronawirusa utrata węchu może być głównym objawem COVID-19 o bardzo łagodnym przebiegu. Prof. Clare Hopkins z British Rhinological Society oraz prof. Nirmal Kumar z British Association of Otorhinolaryngology wydali w tej sprawie wspólne oświadczenie, w którym czytamy że analiza dostępnych danych z kilku krajów oraz własne obserwacje, doprowadziły ich do wniosku, że utrata węchu może być markerem zakażenia COVID-19.

- Wielu pacjentów na całym świecie, u których uzyskano pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, jako jedyne objawy zgłaszało utratę węchu i smaku, bez częściej rozpoznawanych symptomów, takich jak wysoka gorączka i kaszel - piszą eksperci. Brak innych objawów zakażenia oznacza, że najprawdopodobniej wiele zakażeń umyka naszej uwadze. Bezobjawowy COVID-19 to jeden z motorów rozprzestrzeniającej się epidemii.

W szczególności młodzi ludzie mogą nawet nie zauważyć zakażenia koronawirusem. Utrata węchu i smaku to oznaka, że wirus skumulował się w jamie nosowej. Nos jest przecież główną drogą, którą koronawirus wnika do organizmu człowieka. Wciągając powietrze, wciągamy także kropelki wilgoci, w których mogą znajdować się wirusy.

- powiedział prof. Kuman reporterom Sky News.

Eksperci wezwali zatem wszystkich, którzy zauważą u siebie nagłą utratę powonienia, aby sami poddali się izolacji na siedem dni i obserwowali swój organizm. Może to zapobiec przemieszczaniu się wirusa i uchronić wiele osób od zakażenia.

Zobacz wideo Koronawirus. PGE Narodowy zachęca do zostania w domu. Pojawił się napis na elewacji

Obserwacje otolaryngologów nie są jeszcze potwierdzone badaniami, ale mogą być pomocne i skłonić do pozostania w domu.

Źródło: ENT UK, ScienceAlert.com, Business Insider, skynews.com

Więcej o:
Komentarze (47)
Nagła utrata węchu może wskazywać na "ukrytych nosicieli" koronawirusa - uważają eksperci z Wielkiej Brytanii
Zaloguj się
 • mariandusza

  Oceniono 38 razy 26

  Wybory odbędą się w terminie choćbyście stracili węch, smak i resztę zmysłów, bo władzy raz zdobytej Jarosław Kaczyński nie odda nigdy.

 • malepifko

  Oceniono 28 razy 22

  Jeśli połowa nie ma żadnych objawów, to dlaczego bagatelizowane jest noszenie maseczek? Bezobjawowi nie będą zakażać, a zdrowym nie zaszkodzi, bo będą mieli przynajmniej prowizoryczną ochronę. W Chinach i Korei Płd. noszenie maseczek jest normą ze względu na smog. Po wybuchu epidemii zaczęli nosić wszyscy i jak widzimy już z tego wychodzą.

 • chirlider

  Oceniono 18 razy 12

  Cały czas czuje odór kaczyzmu w Polsce więc raczej nie jestem zakażony,

 • ps11111ps

  Oceniono 20 razy 8

  Yaro jest człowiekiem nieczułym
  Ubiera się bez smaku
  Jego sposób bycia również pokazuje że jest bez wrażliwości
  W ogóle jest bez jaj

  Jego koronawirus ogarnął chyba całościowo a nie tylko w gardle

 • platynowa_lwica

  Oceniono 4 razy 4

  Brak węchu może być również powodowany chociażby niedoborem żelaza, przestańcie siać panikę u ludzi i wymyślać objawy bo dziennikarze są pierwsi do tego. Każdy dobry lekarz powie aby nie czytać takich aforyzmów. Powinniście dawać ludziom nadzieje, oddech od tego wszystkiego a nie wypisywać domniemania bez poprzedzonych badań chociażby uniwersyteckich.

 • expel

  Oceniono 2 razy 2

  Tysiące słuchaczy disco polo od dawna nie ma smaku, więc epidemia trwa znacznie dłużej niż się wydawało.

 • extrafresh

  Oceniono 2 razy 2

  Spierdzialem się i nie czuję.
  Czy mam dzwonic po karetkę?

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 2

  anosmia nie powduje calkowitej utraty smaku. Powoduje utrate rozpoznania "odcieni" smakow np nie odroznia smaku lodow lodow truskawkowych od malinowcyh ale juz odroznia smak lodow waniliowych od czekoladowych. Anosmia rowniez diametralnie nie obniza pzoiom apetytu poniewaz pacjent odroznia np strukture jedzenia np befsztyk od kanapki . Faktem jest ze anosmia glownie jest spodowana wirusem , oczywiscie do tej pory nie przez koronawirus. Wirus moze "zabic" czubki olfactories w ronej czesci nosa w ktoryh nastepuje neuro boiochemiczny impuls ktory analizuje zapach w lewej czesci mozgu. Bardzo skomplikowany proces ale nauka jest dosyc zaawansowana w jaki sposob przywrocic wech pacjentom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX