Jak uszyć maseczkę do twarzy? Porady jak samemu zrobić wielorazową maseczkę

Maseczki ochronne to obecnie bardzo poszukiwany i jak się okazuje, trudno dostępny towar. Każdy stara się ochronić organizm przed zarażeniem, stąd wzmożone zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej. Radzimy, z czego i jak uszyć maseczkę do twarzy.

Materiał na maseczkę

Szukając odpowiedzi na pytanie jak zrobić maseczkę na twarz, warto zacząć od wyboru materiału. Ten na maseczkę ochronną musi przede wszystkim stanowić skuteczną barierę przed wszelkimi drobnoustrojami, a jednocześnie zapewniać optymalną wentylację i swobodne oddychanie. W innym przypadku maseczka byłaby bezwartościowa.

Maseczki medyczne muszą spełniać wyśrubowane normy, tak aby mogły maksymalnie ochronić personel pracujący z chorymi przed zakażeniem. Takie maseczki szyte są ze specjalnych włóknin, po czym poddawane są sterylizacji i wielu procedurom, po których są dopuszczone do użytku w różnego typu placówkach ochrony zdrowia.

Zwykłe maseczki, do użytku dla osób przeziębionych, które chcą uniknąć zakażenia innych podczas codziennych czynności, można uszyć z bawełny lub zwykłej fizeliny. Już taka bariera pozwala ograniczyć rozsiewanie zarazków.

Wciąż obowiązujące w naszym kraju zalecenia mówią, że maseczkę powinna zakładać osoba, która jest przeziębiona lub ma katar czy kaszel, by nie narażać innych na zarażenie. Sama maseczka bowiem nie stanowi wystarczającej bariery przed zakażeniem, jeśli pozostaniemy w dłuższym kontakcie z osobą chorą i nie zachowamy wszelkich zasad higieny. Co więcej, niewłaściwie używana maseczka również nas nie ochroni.

Zarazem: pojawiły się wątpliwości w związku z bezobjawowym zakażaniem wirusem SARS-Cov-2. Maseczki zalecają lekarze, wątpliwości mają naukowcy. "Lepsza jakakolwiek ochrona niż żadna" - to główny przekaz. 

Wszystko na ten temat: Kto nie nosi, ten roznosi - awantura o maseczki

Jak uszyć maseczkę na twarz?

W obliczu braku dostępności maseczek ochronnych w aptekach, sklepach medycznych, a nawet hurtowniach, nasuwa się pytanie jak uszyć maseczkę na twarz samodzielnie. Otóż nie jest to trudne zadanie. W internecie w różnych serwisach można znaleźć szczegółowe instrukcje jak samodzielnie zrobić maseczkę. Jeśli posiadamy umiejętność szycia na maszynie, wtedy zadanie to zajmie dosłownie kilka minut. W przypadku kiedy nie mamy dostępu do takiego sprzętu, wtedy także możemy sobie poradzić używając najzwyklejszej igły i nici. 

Jak zrobić maseczkę na koronawirusa?

Zastanawiasz się jak uszyć maseczkę, która zabezpieczny przed koronawirusem i zachorowaniem na COVID-19? Otóż, nic prostszego. Wystarczy kawałek materiału o wymiarach 20 cm na 20 cm i dwa kawałki gumki - może być to zwykła gumka bieliźniana. Kawałek materiału marszczymy dwukrotnie, tak aby po założeniu maseczki na twarzy szczelnie osłoniła nam ona całą twarz: od nosa aż po brodę. Po bokach doszywamy gumki, które założone za uszy będą utrzymywać maseczkę na twarzy. Nim przyszyjemy je, warto przymierzyć, aby gumki nie były zbyt luźne - wtedy maseczka będzie nam spadać. 

Z czego uszyć maseczkę?

Maseczkę wielorazową do własnego użytku możemy zrobić praktycznie z większości dostępnych materiałów. Ważne, aby przepuszczały one powietrze, bo w innym przypadku znacznie utrudni nam to oddychanie. Maseczka wielorazowa powinna być także odporna na częste pranie i swobodnie poddawać się prasowaniu w temperaturze minimum 60 stopni, bo to gwarantuje zabicie bakterii. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku materiał całkowicie naturalny jak np. bawełna lub len. 

Z czego zrobić maseczkę na twarz?

Jeśli chcemy uszyć większą ilość jednorazowych maseczek, wtedy najlepiej nada się do tego fizelina. Jest ona dość cienka, dzięki czemu twarz nie poci się tak mocno. Fizelina jest też materiałem dość łatwo dostępnym i stosunkowo tanim, dlatego każdy może zainwestować w tego typu środki do ochrony własnej.

Więcej o:
Komentarze (25)
Jak uszyć maseczkę do twarzy? Porady jak samemu zrobić wielorazową maseczkę
Zaloguj się
 • szabepio

  Oceniono 109 razy 29

  Pis przesrał styczeń luty i marzec. Maseczek jak nie ma tak nie ma. Za to jest dla partyjnej aż TVPIS 2 mld zł! Tym się gn****i zajmowały i kampanią harcerza.
  Polacy, chyba jedyni na świecie jeżdżą autobusami, chodzą po ulicach, sklepach - bez maseczek! Ti jest ku... taki skandal ze pisowcy powinni siedzieć za to.

 • 20portal

  Oceniono 87 razy 25

  Maseczek nie ma i nie będzie. To prawdziwy stan przygotowania Polski na epidemie. Brakuje ich przede wszystkim dla personelu medycznego. Każda wizyta w aptece to "sprawdzam" dla tej władzy. przeżyjemy - rozliczymy.

 • arronia

  Oceniono 41 razy 23

  Dzisiaj każdy powinien uważać się za chorego – i nosić maskę idąc na dwór do ludzi.
  Wiele osób przechodzi Covida bezobjawowo. A mimo to zaraża! Nawet bardziej niż chorzy, który siłą rzeczy są na jakiś czas unieruchomieni.

 • bmarten

  Oceniono 23 razy 15

  W piątek trochę przez przypadek trafiłem na świeżą dostawę maseczek do apteki Ziko na warszawskim Ursynowie. Musiałem kupić paczuszkę 6 sztuk; cena za sztukę zajebista: 6,50 zł.

 • saviour

  Oceniono 11 razy 3

  KONIECZNIE róbcie, nie kupujcie w internecie od Polaków, bo to są pisowskie słupy, które narobiły zapasy dzięki przeciekom od członkow pisowskiej kasty.

 • anders76

  Oceniono 6 razy 2

  Nie trzeba az tak duzo robic, juz sa zrobione ! Woreczek do odkurzacza (najlepiej antyalergiczny) przecinany w poprzek przez otwor wlotowy i otrzymejemy 2 worki z wycieciem latwym do dopasowania do nosa. Do krawedzi bocznych doczepiamy zszywkami do papieru okolo 40 cm gumki bieliznarskiej w mamy wygodna i obszerna maske z masa miejsca do swobodnego oddychania.
  PO uzyciu prasowanie 95stC i jest znowu czysta.
  /imgur.com/a/CJxm0aW

 • czesarna

  Oceniono 6 razy 2

  Do Administratora!
  Pozycja komentarze bywa wykorzystywana przez ludzi kierującymi się różnymi intencjami. Różnymi - znaczy również sprzecznymi; a to nie wyklucza, że też złymi lub złą wolą /niekiedy nieświadomie, bo nie każdy ma zdolność przewidywania skutków swych 'odezwań'/. Administrator, jeżeli w jego istnienie nie można wątpić, powinien stanąć na wysokości zadania, jakiego się podjął /lub mu przypadło nawet przez niespodziewany przypadek/ i - ograniczać, jeżeli nie eliminować skuteczność szkodliwych komentatorów. Tu chodzi tylko i wyłącznie o pozytywną, a nie wrogą wobec kogokolwiek inicjatywę. Ufam w skuteczność Administratora. Powodzenia. Powodzenie ZAWSZE przynosi nieskończone satysfakcje i korzyści. Takich życzę. Nawet umiejętność wykorzystania zasady, według której nie ma takiego zła, coby na dobre nie wyszło, dobro zawsze powinno wygrywać. Dotychczas nie zawsze to się sprawdza, ale szczęściu (to znaczy dobru) WARTO i TRZEBA CHCIEĆ POMÓC //ciągle pomagać - do skutku!//

 • race444

  Oceniono 2 razy 0

  Noszenie prowizorycznych maseczek jest najgorszym rozwiazaniem jaki moze tylko byc. W Niemczech tez chcieli wprowadzic noszenie masek ale wystarczajacych dla wszystkich maseczek nie ma a do szycia maseczek nikogo nie mozna zmusic i dlatego z tego zrezygnowali. Aktualnie mozna kupic maseczki bez zadnego problemu na www.amazon.de, np: 50 szt - 12,50 €uro /dostawa gratis/

 • pinkink3

  Oceniono 4 razy 0

  Chocby tak:
  htt ps://www.youtube.com/watch?v=dl3jilfoB_o

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX