Jak uszyć maseczkę do twarzy? Porady jak samemu zrobić wielorazową maseczkę

Maseczki ochronne to obecnie bardzo poszukiwany i jak się okazuje, trudno dostępny towar. Każdy stara się ochronić organizm przed zarażeniem, stąd wzmożone zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej. Radzimy, z czego i jak uszyć maseczkę do twarzy.

Materiał na maseczkę

Szukając odpowiedzi na pytanie jak zrobić maseczkę na twarz, warto zacząć od wyboru materiału. Ten na maseczkę ochronną musi przede wszystkim stanowić skuteczną barierę przed wszelkimi drobnoustrojami, a jednocześnie zapewniać optymalną wentylację i swobodne oddychanie. W innym przypadku maseczka byłaby bezwartościowa.

Maseczki medyczne muszą spełniać wyśrubowane normy, tak aby mogły maksymalnie ochronić personel pracujący z chorymi przed zakażeniem. Takie maseczki szyte są ze specjalnych włóknin, po czym poddawane są sterylizacji i wielu procedurom, po których są dopuszczone do użytku w różnego typu placówkach ochrony zdrowia.

Zwykłe maseczki, do użytku dla osób przeziębionych, które chcą uniknąć zakażenia innych podczas codziennych czynności, można uszyć z bawełny lub zwykłej fizeliny. Już taka bariera pozwala ograniczyć rozsiewanie zarazków.

Wciąż obowiązujące w naszym kraju zalecenia mówią, że maseczkę powinna zakładać osoba, która jest przeziębiona lub ma katar czy kaszel, by nie narażać innych na zarażenie. Sama maseczka bowiem nie stanowi wystarczającej bariery przed zakażeniem, jeśli pozostaniemy w dłuższym kontakcie z osobą chorą i nie zachowamy wszelkich zasad higieny. Co więcej, niewłaściwie używana maseczka również nas nie ochroni.

Zarazem: pojawiły się wątpliwości w związku z bezobjawowym zakażaniem wirusem SARS-Cov-2. Maseczki zalecają lekarze, wątpliwości mają naukowcy. "Lepsza jakakolwiek ochrona niż żadna" - to główny przekaz. 

Wszystko na ten temat: Kto nie nosi, ten roznosi - awantura o maseczki

Jak uszyć maseczkę na twarz?

W obliczu braku dostępności maseczek ochronnych w aptekach, sklepach medycznych, a nawet hurtowniach, nasuwa się pytanie jak uszyć maseczkę na twarz samodzielnie. Otóż nie jest to trudne zadanie. W internecie w różnych serwisach można znaleźć szczegółowe instrukcje jak samodzielnie zrobić maseczkę. Jeśli posiadamy umiejętność szycia na maszynie, wtedy zadanie to zajmie dosłownie kilka minut. W przypadku kiedy nie mamy dostępu do takiego sprzętu, wtedy także możemy sobie poradzić używając najzwyklejszej igły i nici. 

Jak zrobić maseczkę na koronawirusa?

Zastanawiasz się jak uszyć maseczkę, która zabezpieczny przed koronawirusem i zachorowaniem na COVID-19? Otóż, nic prostszego. Wystarczy kawałek materiału o wymiarach 20 cm na 20 cm i dwa kawałki gumki - może być to zwykła gumka bieliźniana. Kawałek materiału marszczymy dwukrotnie, tak aby po założeniu maseczki na twarzy szczelnie osłoniła nam ona całą twarz: od nosa aż po brodę. Po bokach doszywamy gumki, które założone za uszy będą utrzymywać maseczkę na twarzy. Nim przyszyjemy je, warto przymierzyć, aby gumki nie były zbyt luźne - wtedy maseczka będzie nam spadać. 

Z czego uszyć maseczkę?

Maseczkę wielorazową do własnego użytku możemy zrobić praktycznie z większości dostępnych materiałów. Ważne, aby przepuszczały one powietrze, bo w innym przypadku znacznie utrudni nam to oddychanie. Maseczka wielorazowa powinna być także odporna na częste pranie i swobodnie poddawać się prasowaniu w temperaturze minimum 60 stopni, bo to gwarantuje zabicie bakterii. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku materiał całkowicie naturalny jak np. bawełna lub len. 

Z czego zrobić maseczkę na twarz?

Jeśli chcemy uszyć większą ilość jednorazowych maseczek, wtedy najlepiej nada się do tego fizelina. Jest ona dość cienka, dzięki czemu twarz nie poci się tak mocno. Fizelina jest też materiałem dość łatwo dostępnym i stosunkowo tanim, dlatego każdy może zainwestować w tego typu środki do ochrony własnej.

Więcej o: