WHO: Róbmy jak najwięcej testów! To teraz jedno z najważniejszych zadań

- Mam prostą wiadomość dla wszystkich krajów: testuj, testuj, testuj każdy podejrzany przypadek - apeluje szef WHO. To teraz jedno z najważniejszych zadań.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na poniedziałkowym (16 marca) spotkaniu z mediami nie krył zaniepokojenia. Pandemia COVID-19 nabrała rozpędu mimo widocznych wysiłków wielu krajów. Ale dbanie o higienę osobistą oraz o dystans społeczny, czyli zamykanie szkół, odwoływanie imprez masowych oraz ograniczenia podróży, chociaż ważne, nie wystarczą do wygaszenia epidemii - ostrzega szef WHO.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania kolejnym infekcjom i ratowania życia jest przerwanie łańcucha zakażeń. A w tym celu należy przetestować jak największą liczbą osób, a następnie odizolować osoby chore i zakażone. Nie ugasimy ognia z zasłoniętymi oczami i nie powstrzymamy tej epidemii, jeżeli nie będziemy wiedzieli, kto jest zakażony

- powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus na spotkaniu z mediami i dodał, że do tej pory WHO wysłało niemal 1,5 miliona testów do 120 krajów i współpracuje z kilkoma firmami, nakłaniając je do zwiększenia produkcji.

Rządy poszczególnych krajów powinny zająć się zwiększeniem liczby laboratoriów wykonujących testy i zadbać o ich dostępność oraz przeszkolić jak największą liczbę osób

- mówi dr Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO Health Emergencies Program.

Jeżeli wynik testu jest pozytywny, po pierwsze, należy odizolować taką osobę, a następnie prześledzić wszystkie jej kontakty sprzed co najmniej dwóch dni i poddać testom, jeżeli wykazują objawy choroby. WHO zaleca, aby izolować w placówkach służby zdrowia wszystkie osoby, u których potwierdzono koronawirusa, nie tylko ciężkie przypadki. Nawet gdy mamy do czynienia z łagodną postacią choroby. To może zapewnić, że łańcuch zakażeń zostanie zatrzymany, a chory otrzyma odpowiednią opiekę.

WHO jest świadome, że nie każdy kraj jest w stanie hospitalizować wszystkich zakażonych koronawirusem. W takiej sytuacji zaleca traktować priorytetowo osoby starsze i pacjentów ze schorzeniami podstawowymi. Inna opcja to izolowanie chorych z łagodną postacią choroby w domu i zapewnienie jej opieki medycznej.

Koronawirus atakuje wszystkich, nie tylko osoby starsze i przewlekle chore, chociaż to one cierpią najbardziej. Ale umierają też ludzie młodzi i dzieci. WHO niepokoi ponadto sytuacja w krajach rozwijających się. To one mogą być szczególnie mocno dotknięte obecnym kryzysem.

- Widzimy epidemie w krajach, w których istnieją dobrze rozwinięte systemy opieki zdrowotnej, a i one z trudem radzą sobie z kryzysem. Co się stanie, gdy wirus przeniesie się do krajów o niskich dochodach? Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, jaki to może mieć wpływ na populacje, w których obserwujemy wysoki odsetek zakażonych wirusem HIV oraz tam, gdzie są niedożywione dzieci - mówi szef WHO.

Dlatego wzywamy każdy kraj i każdą osobę do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby zatrzymać transmisję

- apeluje Tedros Ghebreyesus.

"Duch ludzkiej solidarności musi stać się jeszcze bardziej zaraźliwy niż sam wirus" - podsumował swoje wystąpienie szef WHO.

Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy [Źródło: RUPTLY/x-news]

Źródło: WHO, ScienceAlert.com

Więcej o:
Komentarze (70)
WHO: Róbmy jak najwięcej testów! To teraz jedno z najważniejszych zadań
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 25 razy 13

  To może do polskiego rządu też by to dotarło? Bo jak na razie to "testuj, testuj, testuj" odnosi się wyłącznie do członków tego rządu, którzy mieli kontakt z zakażonym ministrem. Dla pozostałych Polaków pozostaje ... kwarantanna.

 • mer-llink

  Oceniono 22 razy 10

  "Testuj, testuj, testuj" - jak najsłuszniej mówi WHO.
  Ale co z tego: u nas "testy na żądanie" są tylko dla członów rzadu, wierchuszki PiS-u i satelitów PiS-u.
  Ministrów przebadano w krótkich abcugach.
  A zwykły obywatel nie ma szans.
  "Rząd się wyżywi." = Rząd się wyleczy.

 • gj61

  Oceniono 17 razy 9

  Dla ministrów nieRządu testy się znalazły ciupasem. Ile testów zrobiono w Podlaskiem? Ani jednego.

 • starsza10

  Oceniono 15 razy 9

  A w Polsce: nie testuj, to nie będzie zakażonych. Testuj swoich, nawet jak tego nie potrzebują. Mów wszystkim, żeby się izolowali, ale nie zapewniaj izolacji podejrzanym o rozsiewanie wirusa np. powracającym. Najlepiej schowaj się w mysiej dziurze i przeczekaj licząc, że wyborcy zapomną. "Kto przeżyje wolnym będzie, kto umiera wolnym już" (Warszawianka, 1831).

 • gj61

  Oceniono 16 razy 8

  A w Polsce.... Ile testów wykonano w Podlaskiem?
  Ani jednego. Są drogie.
  Polska wykonała tyle samo testów co Austria, z tą różnicą, że Austriaków jest ok. 8,6 miliona.
  Fundusz na sytuacje nadzwyczajne został rozdany m.in. na 500+: przepity, przejedzony, wydany na stare graty z Niemiec. Fajnie?

 • konigin

  Oceniono 16 razy 8

  Rezim z braku testow rznal glupa, ze wszystko jest pod kontrola. Zajelo im to miesiac dzieki temu po powrocie z ferii wszystko rozjechalo sie po kraju i zakazalo kolejnych.

 • kzet69

  Oceniono 20 razy 8

  Testuj, testuj, testuj.... niecałe 7000 testów w miesiąc, a na wynik i tak pacjenci czekają po 40 godzin, to pislandia panie szefie WHO...

 • monoekann

  Oceniono 12 razy 6

  ale żeby jaśnie panom statystyki popsuło? nigdy w (r)życiu

 • wpac

  Oceniono 9 razy 5

  Województwo opolskie. 11 zarażonych. Przy tysiącach ludzi pracujących w Austrii, Niemczech i Holandii. Pisiorki ściemniają, nie ma testów, nie ma zarażonych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX