Naukowcy wiedzą, w jaki w sposób koronawirus wnika do komórek płuc - to może pomóc w znalezieniu leku

Niemieccy naukowcy zidentyfikowali enzym, który wykorzystuje wirus SARS-CoV-2, aby wniknąć do komórek płucnych człowieka. Jest to enzym proteazy (to rodzaj białka) kodowany przez gen TMPRSS2. Oznacza to nadzieję na znalezienie lekarstwa zatrzymującego koronawirusa, istnieje już przebadany lek, który blokuje TMPRSS2. To mesylan kamostatu, japoński lek na przewlekłe zapalenie trzustki.

Naukowcy z German Primate Center skupili się na szukaniu odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób nowy koronawirus wnika w głąb komórek w naszych płucach i jak można zablokować ten proces. Uważa się, że wirusowi potrzebny jest do tego enzym nazywany proteazą serynową, a za kodowanie tego enzymu odpowiada gen TMPRSS2. 

Wyniki naszych badań pokazały, że nowy koronawirus wymaga obecności proteazy TMPRSS2, enzymu który znajduje się w ludzkim ciele, aby dostać się do wnętrza komórek. Ta proteaza jest potencjalnym celem interwencji terapeutycznej

- powiedział jeden ze współautorów odkrycia Stefan Pöhlmann.

Jeżeli koronawirus może być aktywowany przez TMPRSS2, może być także hamowany przez inhibitory TMPRSS2. Dysponujemy zatwierdzonym do użytku inhibitorem TMPRSS2, który na wstępnym etapie badań zablokował też koronawirusa. Jest to mesylan kamostatu, japoński lek stosowany w przypadku remisji ostrych objawów przewlekłego zapalenia trzustki oraz po operacji przełyku przy chorobie refluksowej.

Naukowcy mają nadzieję, że inhibitor TMPRSS2 okaże się nowym lekiem blokującym zakażenia koronawirusem. Główny autor badania Markus Hoffmann relacjonuje, że lek testowano w warunkach laboratoryjnych na wyizolowanym od pacjentów koronawirusie i zauważono, że skutecznie blokował mu drogę do wnętrza komórek płucnych. Naukowcy postulują badania kliniczne, które mogłyby potwierdzić ich odkrycie.

Zobacz wideo Koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży? Epidemiolog odpowiada

Prace prowadzone są przez badaczy z Deutsches Primatenzentrum (DPZ)/German Primate Center, przy współpracy kilku instytutów naukowych, w tym Robert Koch Institute. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Cell.

Źródło: ScienceDaily.com, Cell

Więcej o: