Analiza danych, dokonana przez naukowców John Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore, pokazała, że średni okres wykluwania się COVID-19 wynosi 5 dni. W zdecydowanej większości przypadków (u 98 proc. pacjentów biorących udział w badaniu) choroba ujawniła się do 12 dni od ekspozycji na koronawirusa.
Badaniem objęto 181 potwierdzonych przypadków choroby u osób pochodzących z Chin, głównie spoza Wuhan, ale mających kontakt z tamtym rejonem, które zostały poddane kwarantannie przed 24 lutego. Uwzględniono prawdopodobne daty ekspozycji na koronawirusa oraz czas wystąpienia pierwszych objawów.
Naukowcy przypominają jednak, że na każde 10 000 osób, poddanych kwarantannie przez 14 dni, w 101 przypadkach objawy choroby pojawiły się później, już po zakończeniu okresu aktywnego monitorowania. Jest to jednak tak niewielki odsetek, że zdecydowana większość ekspertów uważa, że 14 dni obserwacji to wystarczający okres, aby choroba COVID-19 ujawniła się.
14-dniowy okres kwarantanny wydaje się zatem optymalny z punktu widzenia epidemiologicznego. Dr Aaron Eli Glatt z Mount Synai South Nassau w Oceansite w powiedział w wywiadzie dla prasy, że te wyniki sugerują, iż w praktyce większość chorych z COVID-19 zostanie zidentyfikowana w czasie dwutygodniowej kwarantanny.
- Jeżeli nie wykazujesz objawów choroby po odbyciu kwarantanny, jesteśmy prawie pewni, że wyszedłeś obronną ręką. Jeżeli jednak po 14-tu dniach pojawią się u ciebie jakieś objawy, natychmiast ponownie poddaj się kwarantannie i szukaj pomocy lekarskiej - mówi dr Glatt.
Obecnie 14-dniową kwarantannę stosuje się wobec osób, o których wiadomo, że miały kontakt z osobą zakażoną lub podróżowały do rejonu, który jest dotknięty epidemią.
Badania przeprowadzono na Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health, a opublikowanowo w Annals of Internal Medicine.
Źródło: ScienceDaily.com, WebMed