Nie ma dowodów, że można złapać koronawirusa od zwierząt domowych - twierdzą eksperci

WHO oraz większość ekspertów uważa, że nasze domowe zwierzaki nie są zagrożone nowym koronawirusem, ani też same nie przenoszą wirusa. Jest mało prawdopodobne, aby koronawirus przeskoczył z czlowieka na psa lub kota - mówi ekspert.

- Koronawirus wydaje się dobrze przystosowany do rozprzestrzeniania się między ludźmi i dlatego jest mało prawdopodobne, aby przeskoczył na psa czy kota - powiedział dr Will Sander z Uniwersytetu Illinois (Wydział Weterynarii), odpowiadając na pytanie dziennikarza Bussines Insider

Podobnie twierdzi WHO. Nie ma dowodów na to, aby zwierzęta towarzyszące lub zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub byłyby odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa wywołującego COVID-19 - czytamy na stronie organizacji. Amerykańskie Centres of Disease Control and Prevention także potwierdza, że nie ma doniesień na temat zakażeń nowym koronawirusem domowych zwierząt.

Wiele wirusów, takich jak wirus przeziębienia, czy najnowszy koronawirus, ma specyficzną budowę. Ich receptory, którymi doczepiają się do komórek w płucach człowieka, są przystosowane do dołączenia ale do receptorów ludzkich. Zwierzęta mają inne receptory, dlatego nowy koronawirus raczej ich nie zaatakuje - przekonuje ekspert na łamach Bussines Insider.

Jakiś czas temu obiegła świat informacja o psie, u którego miano znaleźć koronawirusa po tym, jak jego właściciel, będący w trakcie kwarantanny, zachorował. Zarówno American Veterinary Medical Association (AVMA), jak i Hong Kong’s Agriculture, Fisheries and Conservation Department (AFCD) informują, że pies najprawdopodobniej miał wirusa w nosie lub w pysku z powodu zanieczyszczenia środowiska, w którym przebywał. Mógł to być także błąd w teście laboratoryjnym. W każdym razie pies czuje się dobrze i nie wykazuje oznak choroby COVID-19. Chińczycy zalecają profilaktycznie, aby nie całować swoich zwierząt, na których futrze mogły osiąść zarazki.

Zobacz wideo Co grozi za złamanie nakazu kwarantanny domowej?

Co jednak można zrobić dla domowych zwierzaków w czasie epidemii koronawirusa?

Jest mało prawdopodobne, aby pies czy kot zachorowały na COVID-19, ale jeżeli chcemy je chronić, powinniśmy postępować tak samo, jak w przypadku innych zdrowotnych zagrożeń - zalecają eksperci.

Ważne jest sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie szczepień profilaktycznych zwierząt w czasie corocznej wizyty kontrolnej u weterynarza, stosowanie środków przeciw kleszczom, pchłom i innym pasożytom zwierząt. Po dotknięciu naszego pupila należy umyć ręce wodą z mydłem, zgodnie z wszelkimi zasadami higieny, ponieważ niezależnie od zagrożenia wirusami, w ślinie zwierząt znajdować się mogą bakterie E. coli lub salmonella oraz niektóre rodzaje pasożytów.

Eksperci radzą, aby ewentualnie zaopatrzyć się w zapas jedzenia dla zwierząt na wypadek kwarantanny.

Źródło: Bussines Insider, ScienceAlert.com, WHO

Więcej o: