Szczepionka przeciw koronawirusowi. Pierwsze testy na ludziach w kwietniu

Koronawirusa skutecznie może zatrzymać szczepionka, stąd wyścig z czasem wśród firm farmaceutycznych, które podjęły się jej stworzenia. Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna jako pierwsza przekazała do badań klinicznych na ludziach potencjalną szczepionkę przeciwko COVID-19. Testy pierwszej fazy potrwają do końca kwietnia, a wyniki badań poznamy w lipcu-sierpniu. Potem naukowcy przejdą do kolejnych testów, co w sumie może zająć od roku do półtora.

Firma biotechnologiczna Moderna poinformowała w poniedziałek (24 lutego), że wysłała próbki pierwszej potencjalnej szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi do National Institute of Allergy and Infectious Diseases (Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych - NIAID) w Bethesda. NIAID jest częścią National Institutes of Health (Narodowy Instytut Zdrowia - NIH), tu zostaną  przeprowadzone próby kliniczne I fazy na ludziach.

Jak podkreślają przedstawiciele Moderny, nastąpiło to zaledwie 42 dni od rozpoznania i wybrania odpowiedniej sekwencji w genotypie nowego koronawirusa (SARS-CoV-2). Tak krótki czas, w którym zdołano stworzyć nową szczepionkę, jest zdarzeniem bez precedensu. Jak przypomina dr Antony Fauci, dyrektor NIAID, przy poprzednich epidemiach wywołanych przez wirusy takie jak SARS i grypa, od rozpoznania genotypu wirusa do pierwszych testów próbnych szczepionek na ludziach upłynęło około 11-20 miesięcy.

- To swoisty rekord świata - podsumował pracę naukowców z Moderny dr Fauci. Nie wiadomo rzecz jasna, czy szczepionka okaże się skuteczna. Ale jej stworzenie to tak naprawdę jedyna pewna metoda zatrzymania epidemii - przypomina dr Fauci.

Szczepionka ma być testowana pod nadzorem NIAID w Kaiser Permanente Washington Health Research Institute w Seattle do końca kwietnia na 20-25 zdrowych ochotnikach w wieku od 18 do 55 lat. Na tym etapie badań naukowcy sprawdzą, czy dwie dawki szczepionki są bezpieczne i czy wystarczą do wywołania reakcji w układzie odpornościowym. Autorzy szczepionki spodziewają się pierwszych wyników eksperymentu w lipcu lub sierpniu tego roku.

Gdy testy pierwszej fazy powiodą się, naukowcy przejdą do badań drugiej fazy, już z udziałem setek osób. To zajmie czas do przyszłego roku. Następnie szczepionka musi być zatwierdzona przez odpowiednie instytucje państwowe, dr Fauci szacuje, że cały proces może zająć w sumie od jednego do półtora roku.

Zobacz wideo

Nowa szczepionka, nazwana mRNA-1273, oparta jest na zmodyfikowanych sekwencjach mRNA, kodujących białko spike (S), biorące udział w budowaniu odpowiedzi immunologicznej organizmu. Podobne rozwiązanie zastosowano też w próbnych szczepionkach przeciwko koronawirusom odpowiedzialnym za bliskowschodni zespół oddechowy (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS), będących także w fazie badań klinicznych.

Wśród firm, które aktualnie pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi są także takie firmy jak Sanofi, Inovio Pharmaceuticals, Novavax, Johnson&Johnson.

Natomiast w laboratoriach University of Nebraska Medical Center (Centrum Medyczne Uniwersytetu Nebraska - UNMC) w Omaha przystąpiono do badań klinicznych leku antywirusowego remdesivir. Remdesivir to lek na Ebolę i infekcje wywołane wirusem Marburg, ale wykazał też skuteczność przy zwalczaniu wirusa SARS. Próby kliniczne tego leku trwają także w Chinach. 

Źródło: Modernatx.com, NIH.gov, Wall Street Journal

Więcej o:
Komentarze (149)
Szczepionka przeciw koronawirusowi. Pierwsze testy na ludziach w kwietniu
Zaloguj się
 • this.man

  Oceniono 55 razy 51

  Ciekawe czy w obliczu pandemii, antyszczepionkowcy będą odmawiać szczepienia i postawią na selekcję naturalną?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 28 razy 16

  I znów amerykański kapitalizm z pożytkiem dla calego świata

 • karo80.0

  Oceniono 56 razy 16

  Oczywiście że ludzkość sobie poradzi z koronawirusem, to jest pryszcz w porównaniu z plagami z przeszłości, kiedy modły do tego czy innego bożka były jedynym „antidotum”. Natomiast teraz zidiociałe media nieodpowiedzialnie nakręcają histerię, co zwłaszcza w tak niedouczonym, ciemnym społeczeństwie jak w Polsce oznacza tylko jedno: panikę i zalew głupoty. Np. pytanie od telewidza w TVN: czy złapanie koronowirusa jest równoznaczne z wyrokiem śmierci? (!)
  To jest tylko - i aż - ostrzejsza grypa. Owszem, trzeba informować, ale kretyni udający dziennikarzy potrafią godzinami bez tchu donosić o „kolejnych ogniskach” i śmiertelnych ofiarach tak, jakby to była dżuma XXI wieku. Tymczasem zwykła grypa to kilkadziesiąt razy więcej ofiar rocznie niż koronawirus, nie mówiąc o wypadkach drogowych czy nowotworach. Tabloidyzacja / skretynienie mediów postępuje.

 • harari

  Oceniono 29 razy 11

  .
  USA to jednak potęga; militarna, gospodarcza, naukowa.
  Nie to co ta prymitywna ruska dzicz ze wschodu.
  .

 • ziggybam

  Oceniono 13 razy 9

  Tak działa kraj, który stawia na naukę i innowację, a nie tylko na węgiel i kartofle.

 • emilwsad14

  Oceniono 21 razy 9

  I dlatego USA jest i pozostanie potęga nr 1 a Ruscy co zrobili w walce z koronowirusem?

 • oelefante

  Oceniono 17 razy 9

  Ale wyroiło się ruskich troli :)
  Miłośnik faszyzmu, Putin, spuścił ze smyczy swoje pieski w walonkach. Nie potrafi uczynić z Rosji liczącego się kraju, to jak kundel szczeka na większego i mądrzejszego myśląc, że część chwały spadnie na niego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX