Sekta w Korei Południowej wylęgarnią koronawirusa? Członkini grupy mogła zakazić setki osób

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Korei Południowej przypisuje się członkini grupy religijnej Shincheonji, która mogła zakazić setki osób. Nieznana z nazwiska kobieta, określana jako przypadek 31, wielokrotnie uczestniczyła w nabożeństwach, nawet gdy miała już objawy choroby.

Źródłem zakażeń w Korei Południowej ma być tajemnicza sekta religijna o nazwie Shincheonji Church of Jesus, the Temple of the Tabernacle of the Testimony (Kościół Jezusa, Świątynia Tabernakulum Świadectwa), określana w skrócie nazwą Shincheonji. Ten ruch religijny pojawił się w Korei w 1984 roku, a jego założycielem jest Lee Man-hee. Członkowie sekty czczą go jako wcielenie Jezusa Chrystusa. Ma około 200 tys. wyznawców w Korei oraz na świecie. Kościoły protestanckie przestrzegają przed tą grupą religijną, uznając ją za sektę.

Jak pisze "The Korea Herald", do czwartkowego popołudnia 43 ze 104 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 (nazwa choroby wywoływana przez nowego koronawirusa) związanych jest z obecnością na nabożeństwach Shincheonji w mieście Daegu. To tam przebywała 61-letnia kobieta, która uznawana jest za największe źródło zakażenia.

Kobieta, o której wiadomo, że jest aktywną członkinią sekty, została we wtorek zdiagnozowana jako 31. ofiara koronawirusa w Korei Południowej. Służby epidemiologiczne kraju uważają, że chora kobieta mogła zakazić wielu współwyznawców w Daegu, ponieważ czterokrotnie odwiedzała swój kościół - dwa razy, zanim pojawiły się u niej objawy zakażenia, oraz dwa razy później, 9 i 16 lutego. Kościoły sekty Shincheonji są w niedziele pełne, a ludzie siedzą ciasno koło siebie na podłodze - podaje "The Korea Herald". Uczestnicy nabożeństwa wymieniają też uściski pod koniec spotkania, co jeszcze bardziej sprzyja zakażeniom. W sumie w nabożeństwach w kościołach w Daegu uczestniczyło 1001 wyznawców. U 90 osób stwierdzono objawy zakażenia, 515 okazało się zdrowych, natomiast - według władz miasta Daegu - 396 osób nie zostało jeszcze odnalezionych.

Władze Korei kompletują listy wyznawców Shincheonji, próbując odizolować tych, którzy mogli mieć kontakt z pacjentką 31. Sekta ogłosiła, że zamyka kościół w Daegu oraz zawiesza nabożeństwa, zastępując je spotkaniami online.

Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Zobacz wideo

Jak obecnie wygląda sytuacja w Korei Południowej?

Według danych WHO kraj zgłosił 156 przypadków zakażenia koronawirusem wywołującym COVID-19. Potwierdzono także pierwszy zgon. Starszy mężczyzna zmarł w środę na powikłania po zapaleniu płuc. Daegu, miasto liczące dwa i pół miliona mieszkańców, położone dwie godziny jazdy od Seulu, zostało - jak czytamy w "The Guardian" - miastem duchów po ogłoszeniu przez władze miejskie komunikatu, że większość zakażeń nowym koronawirusem stwierdzono w lokalnych kościołach sekty. Jak podaje gazeta, powołując się na agencje France-Presse i Reuters, burmistrz Daegu, Kwon Young-jin, nakazał zamknięcie wszystkich przedszkoli i bibliotek publicznych. Szkoły zastanawiają się nad odroczeniem terminu rozpoczęcia wiosennego semestru.

Źródło: The Korean Herald, The Guardian

Więcej o:
Komentarze (64)
Sekta w Korei Południowej wylęgarnią koronawirusa? Członkini grupy mogła zakazić setki osób
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 38 razy 26

  czyli żeby być zdrowym i niezainfekowanym duchowo i fizycznie - wystarczy unikać kościołów wszelkiej maści i wyznań

  prawda stara jak świat, ale dobrze, że się oficjalnie potwierdził...

 • strach_sie_bac

  Oceniono 36 razy 26

  Zawsze mówiłem, że źródłem zła na świecie są religie i zostawcie dżizusa w spokoju, co on winien, że wyznawcy to durnie.

 • 11krzych

  Oceniono 26 razy 18

  Nieznana z nazwiska kobieta, określana jako przypadek 31, wielokrotnie uczestniczyła w nabożeństwach, nawet gdy miała już objawy choroby.

  Jeżeli ktoś myśli, że jakaś nawiedzona z katolickiej sekty postąpi inaczej, to jest w błędzie. Gorączka, nie gorączka, do kościoła iść przecie trzeba, bo jak ze inaczej.

 • kixx

  Oceniono 26 razy 16

  Nie chcę krajach, ale woda święcona w przedsionkach może być takim polskim "pacjentem31"

 • gj61

  Oceniono 21 razy 11

  W Polsce wielu wyznawców ma Konus z Żoliborza.

 • 4v

  Oceniono 24 razy 10

  "Kościoły protestanckie przestrzegają przed tą grupą religijną, uznając ją za sektę."

  Tylko protestanckie? Katolickiemu nie przeszkadza grupa religijna czcząca żywego Chrystusa? Nie uznaje jej za sektę?

  Nawet antykatolicyzm powinien mieć swoje granice. Tą granicą jest logika i stan faktyczny.

 • obrazony2x

  Oceniono 14 razy 8

  chińska broń biologiczna w użyciu ;)

 • baby1

  Oceniono 19 razy 7

  Widać, że chodzenie do kościoła to dobry sposób, aby znaleźć się szybko w domu Pana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX