Zakażenie koronawirusem: GIS i NIL ostrzegają przed pseudoterapiami

Główny Inspektor Sanitarny oraz Naczelna Izba Lekarska wydały oświadczenie, w którym przestrzegają przed korzystaniem z nieautoryzowanych metod leczniczych, o których można się było dowiedzieć z fanpage'a Jerzego Zięby w poście zatytułowanym "Ukryte terapie". Znalazły się tam porady, jak postępować w przypadku zakażeniu nowym koronawirusem. Metody nie zostały potwierdzone przez naukę, lekarzy ani też przez instytucje do tego uprawnione - ostrzegają GIS i NIL.

Jerzy Zięba na Facebooku zalecał, aby w przypadku zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV) zażywać witaminę C oraz wstrzykiwać chorym dożylnie perhydrol, czyli 35-procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Perhydrol to substancja o właściwościach żrących. Niszczy żywe komórki, co można - dla przykładu - zaobserwować na dłoniach, gdzie pozostawia biały ślad. Perhydrol stosuje się w przemyśle chemicznym jako silny środek utleniający przy produkcji barwników i innych produktów. Ponadto jest związkiem wykorzystywanym do wytwarzania wody utlenionej. Dawniej stosowany był także w preparatach służących do rozjaśniania włosów.

"Te praktyki nie mają nic wspólnego z zaleceniami rekomendowanymi przez WHO, GIS, Ministerstwo Zdrowia ani też nie są zgodne z jakąkolwiek zweryfikowaną wiedzą medyczną" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w specjalnym oświadczeniu.

Ponieważ materiał Jerzego Zięby opublikowany został na Facebooku i był licznie udostępniany, zaniepokoił lekarzy i wiele instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne. W tej chwili jest już niedostępny na stronie serwisu społecznościowego. Jednak wiele osób zapoznawało się z jego treścią i udostępniało dalej, dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś mógł uwierzyć w jego treść. Zastosowanie się do tych "porad" stanowi, zdaniem GIS i NIL, zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

GIS rekomenduje zachowanie "szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku przy korzystaniu z dostępnych w internecie informacji, często przekłamanych lub nieprawdziwych, przez co mogących w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Odradzamy eksperymentowanie z wszelkiego rodzaju pseudoporadami lub pseudoterapiami, które bezpośrednio mogą zagrozić zdrowiu lub życiu osób je stosujących. Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne" - czytamy na stronie GIS.

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Co zrobić, jeżeli po powrocie z podróży do Chin zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy?

Koronawirus może wylęgać się od kilku do kilkunastu dni. Zatem jeżeli po powrocie z Chin, w ciągu 14 dni, zauważymy takie objawy ostrej infekcji układu oddechowego jak wysoka gorączka, kaszel i duszności, zgłośmy się do najbliższego szpitala lub do stacji epidemiologiczno-sanitarnej i poinformujmy o odbytej podróży - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Osoba podejrzana o zakażenie nowym koronawirusem powinna zostać odizolowana na oddziale zakaźnym szpitala. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, że ryzyko zakażania nowym koronawirusem, wywołującym chorobę nazwaną COVID-19, w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii jest obecnie niskie.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Więcej o:
Komentarze (17)
Zakażenie koronawirusem: GIS i NIL ostrzegają przed pseudoterapiami
Zaloguj się
 • piotrus009

  Oceniono 12 razy 8

  Z drugiej strony, jeśli ktoś sobie ten perhydrol wstrzyknie, to sam się wyeliminuje z puli genetycznej dla dobra przyszłych pokoleń. Nagroda Darwina?

 • dominik.olsztyn

  Oceniono 8 razy 6

  GIS to agent Big Pharma. Wszyscy antyszczepiinkowcy z suwerena, wstrzykujecie sobie czym prędzej!!!

 • bieganienieczlapanie

  Oceniono 8 razy 4

  Gwoli scislosci, zalecal podawanie perhodrolu rozcienczonego do wartosci homeopatycznych, bodajze 0,005 procenta, czyli w sumie tego perhydrolu we wlewie nie bedzie. Anyway, Zieba jest kretynem i tak powinien byc traktowany.

 • sir.fred

  Oceniono 1 raz 1

  On zabije więcej ludzi niż wirus.

 • r1234_76

  0

  Jak to szło? "Nadużywanie wolności słowa może stać się zagrożeniem"? Ktoś się nie zgadza?

  Teraz oczywiście powstaje pytanie, czy z tym zagrożeniem należy walczyć (czy takiego Ziembę należałoby cenzurować) czy też nie, należy pozwolić mu mówić co chce, godząc się z tym, że wielu ludzi może zostać poszkodowanych, nawet bardzo poważnie.

  Taki problem można przedyskutować. Ważne jest, żeby decyzja, czy pozostawić radykalną wolność słowa, czy wprowadzić jakąś formę cenzury, by takie bzdury nie mogły być szerzone, zapadła po świadomej dyskusji. Odwrócenie się od tego problemu pod hasłem "bo ino chcą wprowadzić cenzurę" go nie rozwiąże.

 • tonz2

  Oceniono 3 razy -1

  Zamiast rozcieńczonego perhydrolu można ten sam efekt uzyskać przez ozonowanie pobranej krwi i ponowne jej wstrzyknięcie. Druga sprawa witamina c nigdy nie będzie lekiem. Wynika to z tego że nie da się takiego leku opatentować i żadne laboratorium farmaceutyczne nie wpompuje w badania kilku milionów złotych tylko po to aby udowodnić jej działanie lecznicze.

 • 100-lec

  Oceniono 13 razy -7

  kasta farmaceutyczna w akcji, trolle już dyskredytują doktora Ziębę, który wyleczył tysiące ludzi z nowotworów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX