Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Maska na twarz nie uchroni nas przed zakażeniem koronawirusem, jeżeli używamy jej w niewłaściwy sposób. Najważniejsze jest dbanie o higienę rąk i unikanie dotykania dłońmi ust oraz nosa. Chińczycy i Amerykanie zalecają noszenie maski przez osoby zakażone, gdy przebywają w pomieszczeniu z innymi osobami lub idą do lekarza. Zaleca się także włożenie maski, jeśli mieszkamy z zakażoną osobą i wchodzimy do pokoju chorego.

Czy noszenie maski naprawdę chroni przez koronawirusem?

Na łamach serwisu Prevention.com eksperci i lekarze chorób zakaźnych zastanawiają się, czy maska zakładana na twarz w czasie epidemii rzeczywiście chroni przed zakażeniem.

"Maski na twarz mogą pomóc w uchronieniu się przed wieloma infekcjami dróg oddechowych, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a więc i przed koronawirusami oraz wirusami grypy" - stwierdza na łamach serwisu ekspert dr Amesh Adalja z Johns Hopkins Center for Health Security. Te choroby mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową przez powietrze, gdy zakażona osoba kicha lub kaszle i tym samym rozrzuca wokół kropelki śliny, a razem z nią zarazki. Zainfekowane zostają także przedmioty i powierzchnie wokół chorego. Gdy dotykamy rękami takich przedmiotów, a następnie ust i nosa, przenosimy także wirusy. "Nosząc zatem maskę na twarzy, zapobiegniemy rozpryskiwaniu się kropelek śliny na twarzy i wokół siebie" - stwierdza dr Adalja.

Specjalista ds. chorób zakaźnych dr Wiliam Schaffner z Vanderbilt University School of Medicine przypomina jednak o ważnej sprawie: nie wolno w takiej sytuacji wkładać rąk pod maskę. Kiedy maseczka na twarz jest nieprawidłowo używana, nie ochroni nas przed zakażeniem. W dodatku noszenie maski na twarzy przez wiele godzin jest niewygodne i utrudnia oddychanie, jeżeli jest zbyt masywna. "Maski na twarz nie są przeznaczone do wielogodzinnego noszenia" - przypomina doktor.

Noszenie maski na twarzy ma jedną zaletę: może pomóc w unikaniu bezpośredniego dotykania ust i nosa rękami

- przekonuje dr Schaffner. "Jednak maski na twarzy nie chronią dobrze dróg oddechowych. Ani popularne maski, używane przez np. malarzy pokojowych, ani maski chirurgiczne nie są szczelne na brzegach, a zatem nie zapewniają pełnej izolacji dróg oddechowych od otoczenia".

Zobacz wideo

Centers of Disease Control and Prevantion: osoby zakażone lub badane pod kątem zakażenia koronawirusem oraz osoby z najbliższego otoczenia chorego powinny nosić maskę na twarzy.

CDC zaleca noszenie masek przez osoby chore oraz osoby z ich najbliższego otoczenia.

Zatem maskę na twarzy powinny nosić:

  • osoby, u których potwierdzono zakażenie wirusem, które nie są hospitalizowane i mogą być leczone w domu,
  • osoby badane pod kątem zakażenia, które nie muszą być hospitalizowane i mogą pozostać w domu,
  • opiekunowie i członkowie gospodarstwa domowego osoby zakażonej nowym koronawirusem,
  • inne osoby, które miały bliski kontakt z chorym lub z osobą podejrzaną o zakażenie wirusem.

WHO: jak unikać zakażenia? Najważniejsze zalecenia

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje standardowe zalecenia, które mogą nam pomóc uniknąć zakażenia koronawirusem. Najważniejsze to utrzymywać w czystości ręce, dbać o nierozprzestrzenianie się wirusa oraz właściwie obchodzić się z żywnością pochodzenia zwierzęcego.

  • Zatem musimy często myć ręce mydłem i wodą lub wcierać w nie środki dezynfekujące na bazie alkoholu.
  • Podczas kaszlu lub kichania koniecznie zakrywajmy usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą należy natychmiast wyrzucić do śmieci. Potem trzeba dokładnie umyć ręce. W ten sposób ograniczamy przenoszenie się wirusa drogą kropelkową.
  • Eksperci radzą, aby w miarę możliwości unikać kontaktu z osobami gorączkującymi oraz kaszlącymi.
  • W razie pojawienia się takich objawów, jak gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Trzeba też poinformować go o podróżach, które odbyliśmy w ostatnim czasie.
  • Gdy znajdziemy się w rejonie, w którym wirus już się ujawnił, unikajmy bezpośredniego kontaktu z żywymi zwierzętami oraz z przedmiotami, z którymi zwierzę miało styczność; umyjmy też ręce za każdym razem, gdy zetkniemy się ze zwierzęciem.
  • Nie wolno jeść niedogotowanego mięsa oraz należy unikać zjadania surowych produktów zwierzęcych. 

GIS: jak myć ręce, aby zminimalizować zagrożenie?

Główny Inspektoriat Sanitarny przypomina, że osoby podróżujące powinny pamiętać o dokładnym myciu rąk przez co najmniej 30 sekund, przy użyciu ciepłej wody i mydła w płynie. Można też dezynfekować dłonie środkami z dodatkiem alkoholu.

Źródło: WHO, Prevention.com, CDC, GIS

Więcej o: