Jak prawidłowo dbać o zęby? Kilka podpowiedzi, jak wybrać najlepszą szczoteczkę

Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego niż mycie zębów. Statystyki pokazują jednak, że większość z nas ma poważny problem z tą codzienną czynnością. Oprócz tego, iż trzeba to robić odpowiednio często i długo, powinno się również wykonywać to przy użyciu właściwego sprzętu. Z pomocą eksperta podpowiadamy, jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej i wybrać najlepszą szczoteczkę.

Trudny wybór

 W sklepach roi się od różnych rodzajów szczoteczek. Często nie wiemy, którą wybrać. Podstawowy podział to ten na manualne i elektryczne. Lekarze dentyści rekomendują stosowanie szczoteczek elektrycznych wykorzystujących technologię 3D.

- Trzeba pamiętać o tym, że podczas mycia zębów szczoteczką elektryczną zrobimy o wiele więcej ruchów obrotowych niż wykona za nas szczoteczka manualna - zauważa profesor Iwanicka-Grzegorek, specjalistka stomatologii ogólnej i periodontologii. Szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać około 600 ruchów na minutę, zaś dobra szczoteczka elektryczna robi ich aż… ponad 58 tysięcy!

Taka szczoteczka to dobra inwestycja w zdrowie i urodę. Warto wybrać najbardziej zaawansowane technologicznie, wręcz genialne szczoteczki, które w sposób interaktywny i inteligentny wpływają na nasze nawyki, na przykład poprzez aplikację, która łączy się ze szczoteczką za pomocą Bluetooth.

Główka pracuje

Dobra szczoteczka elektryczna daje nam pewność dokładnego umycia zębów. Łatwiej wyczyścić nią granice ząb-dziąsło oraz przestrzenie międzyzębowe. Wszystko dzięki specjalnemu, okrągłemu kształtowi główki, który najlepiej radzi sobie z trudno dostępnymi miejscami i inspirowany jest narzędziami, które stosują w swych gabinetach stomatolodzy.

Wybierając odpowiednią szczoteczkę, trzeba również pamiętać o możliwości łatwej wymiany jej główki. Powinniśmy wymieniać ją co trzy miesiące. Włókna końcówek dobrych szczoteczek elektrycznych zaczynają blednąć po tym czasie, dając nam znak, że należy założyć nową główkę.

Główka szczoteczki powinna również móc dopasować się do naszych indywidualnych i zmieniających się z czasem potrzeb. Istnieje kilka rodzajów główek szczoteczek, które możemy zmieniać dowolnie w zależności od naszych potrzeb - dopasowują się one idealnie do naszych preferencji. Niektóre z nich usuwają przebarwienia powierzchniowe, wybielając nasze zęby, jeszcze inne, zwane Cross Action, są ekspertami w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Co więcej, najbardziej zaawansowane technologicznie modele szczoteczek wyposażone są w różne tryby szczotkowania takie jak masaż dziąseł czy tryb delikatny, które wspierają odpowiednio dopasowaną główkę, pomagając razem z nią zwalczyć różnorodne problemy stomatologiczne.

Czerwone światło dla uszkodzeń szkliwa

Istotne jest również szczotkowanie z odpowiednią siłą - zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów może uszkodzić ich szkliwo. Najlepsze szczoteczki elektryczne wyposażone są w czujniki kontroli nacisku, który nie tylko zwalnia ruchy głowicy szczoteczki, lecz także sygnalizuje nasz błąd poprzez czerwoną barwę oświetlenia urządzenia.

Zbyt delikatne używanie szczoteczki to także nieskuteczne działanie. - Jeśli po 3 miesiącach używania końcówka szczoteczki wciąż wygląda jak nowa, oznacza to, że zębów nie czyściliśmy, tylko gładziliśmy - zauważa profesor Iwanicka-Grzegorek.

Proste jak dwa razy dwa

Profesor Ewa Iwanicka-Grzegorek zastrzega, że absolutnie najważniejsza w higienie jamy ustnej jest regularność. - Jeśli nie myjemy zębów systematycznie, nie usuwamy odpowiedniej ilości płytki bakteryjnej. Powinniśmy myć zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przed spaniem - mówi.

„Dwa” jest tutaj istotną cyfrą. Mycie zębów dwa razy dziennie po dwie minuty - to złoty standard, którego powinniśmy przestrzegać, żeby chronić się przed próchnicą i, co tu dużo mówić, po prostu cieszyć się ładnym, białym uśmiechem! W kontrolowaniu prawidłowego czasu mycia świetnie pomaga Timer - rozwiązanie dołączone do najlepszych szczoteczek elektrycznych, które monitoruje odpowiedni czas szczotkowania.

Do „dwóch minut dwa razy dziennie” trzeba dodać jeszcze jedną istotną zasadę - odpowiednie ruchy szczoteczką. Nie powinny być wyłącznie poziome lub wyłącznie okrężne. Należy połączyć ruchy okrężne z wymiatającymi; czyścić zęby od tylnych do przednich. Profesjonalne czyszczenie zębów zapewnia najnowocześniejsza technologia 3D, która łączy trzy rodzaje ruchów - ruchy pulsacyjne, ruchy oscylacyjne i rotacyjne. Ruchy te delikatnie rozbijają płytkę bakteryjną oraz skutecznie ją wymiatają.

Język też jest ważny

- Mycie zębów przed spoczynkiem jest najważniejsze. Noc to czas, kiedy bakterie bardzo intensywnie się rozwijają. Aby odpowiednio zadbać o higienę, powinniśmy umyć zarówno same zęby, jak i język - mówi profesor Iwanicka-Grzegorek. Najnowocześniejsze szczoteczki, takie jak Oral-B Genius, wyposażone są w specjalny tryb do czyszczenia języka. Należy pamiętać jednak, aby do tej czynności używać osobnej końcówki o delikatnym, miękkim włosiu.

Co za dużo, to…

...wszyscy wiemy, że niezdrowo. Zasada działa również w przypadku higieny jamy ustnej. Okazuje się, że istnieje coś takiego, jak zbyt częste mycie zębów! Jeśli będziemy myć zęby więcej niż dwa razy dziennie, istnieje zagrożenie, że je po prostu uszkodzimy - zetrzemy szkliwo i doprowadzimy do ubytków. Nasz umiar w tym zakresie może pomóc nam monitorować specjalna aplikacja. Najnowocześniejsze szczoteczki elektryczne łączą się przez Bluetooth ze smartfonem i otwierają przed nami wachlarz funkcji, które nadzorują nasze poczynania i poprawiają nasze nawyki w higienie jamy ustnej. To zaawansowane technologicznie rozwiązanie umożliwia także obserwację szczotkowanych przez nas obszarów i informowanie nas, którym z nich nie poświęcamy odpowiednio dużo uwagi.

Co z tym płukaniem?

Umyłeś już zęby najlepszą szczoteczką - i co dalej? Dokładnie płuczesz jamę ustną? Błąd. - Powinniśmy wypłukać jamę ustną dużą ilością wody przed myciem zębów - mówi profesor Iwanicka-Grzegorek. - Dlaczego? Porządne przepłukanie normalizuje pH jamy ustnej i umożliwia składnikom pasty lepsze działanie - doradza. Natomiast po myciu zębów trzeba przepłukać jamę ustną odrobinką wody, wypluć pastę i na tym zakończyć. W ten sposób dajemy paście szansę na efektywne popracowanie nad zdrowiem naszych zębów.

Jeszcze więcej informacji na temat wyboru najlepszej szczoteczki elektrycznej znaleźć można tutaj https://www.oralb-blendamed.pl/pl-pl/dlaczego-szczoteczka-elektryczna/najlepsza-szczoteczka-elektryczna.