Mycie i suszenie
Gwałtowne zmiany temperatury (zimne powietrze na dworze i gorące w samochodzie, autobusie, pomieszczeniach) bardzo osłabiają kondycję naszych włosów zimą. Z tego względu nie powinniśmy myć ich częściej niż to konieczne i zawsze należy stosować przy tym odżywkę. Można zastosować tzw. metodę OMO, czyli najpierw myjemy włosy odżywką, potem szamponem, a następnie znów nakładamy odżywkę. W miarę możliwości pozwólmy włosom samodzielnie wyschnąć, ale jeśli nie jest to możliwe - suszmy je chłodnym powietrzem.
Mycie i suszenie kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels
Odżywianie włosów po zimie
Koniec zimy to najlepszy okres na odżywianie włosów - stosowanie masek, olejów oraz cięższych kosmetyków, których unikamy w pozostałych miesiącach roku. Warto wybierać produkty z parafiną i silikonami (które zwykle nie są polecane, ale zimą dobrze chronią włosy przez zmianami temperatury). Doskonale w tym czasie sprawdzają się oleje: kokosowy, rycynowy, lniany, z awokado czy wiesiołka. Pamiętajmy także o odpowiednim nawilżeniu.
Odżywianie włosów zimą kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. shutterstock
Dieta
Odpowiednia dieta ma wpływ na cały nasz organizm, także na włosy. Zimą i na początku wiosny powinna być ona bogata w zdrowe tłuszcze i kwasy omega. Warto wprowadzić do swojej codziennej diety bulion robiony na kościach, samodzielnie hodowane kiełki oraz orzechy i pestki. Można rozważyć także suplementację tranem lub olejem z wiesiołka, lub arganowym. Niezbędne jest również nawilżenie, dlatego należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.
Do wyprodukowania 1 litra oleju potrzeba około 30 kilogramów owoców arganii, co jest odpowiednikiem rocznego plonu z 6-7 drzew. Fot. Shutterstock
Czapka - obowiązkowa!
Zimno i wiatr wpływa nie tylko na włosy, ale także na ich cebulki, mogąc je uszkadzać. Dlatego zanim wiosna przyjdzie do nas na dobre, pamiętajmy o tym, by zawsze nosić czapkę. Wybierajmy modele z wełny lub innych naturalnych materiałów, dzięki czemu skóra będzie mogła oddychać. Aby poradzić sobie z elektryzowaniem się włosów, można wyprać czapkę w płynie o działaniu antystatycznym.
Czapka - obowiązkowa! kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels
Poza mrozem i wiatrem, suche, gorące powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy ma bardzo zły wpływ na kondycję naszych włosów. Dlatego warto pomyśleć o nawilżeniu - nawilżacz powietrza może pozytywnie wpłynąć również na stan naszych włosów, dodatkowo warto często wietrzyć pomieszczenia. Można również dopasować fryzurę do pory roku - o wiele lepiej zimą, pod czapką sprawdzają się krótkie fryzury lub upięcia niż długie, rozpuszczone włosy.