Maska antysmogowa - jak± wybraæ i czym siê kierowaæ przy zakupie?

KS
09.11.2018 11:00
Maska antysmogowa

Maska antysmogowa (unsplash)

Alarmuj±ce doniesienia o rosn±cym stê¿eniu smogu sk³aniaj± coraz wiêcej osób decyduje siê na zakup maski przeciw smogowi. Podpowiadamy, na co nale¿y zwracaæ uwagê przed zakupem.

Maska antysmogowa - dla kogo?

Kiedy media mówią o alarmująco wysokim poziomie smogu, każda zdrowa osoba powinna pomyśleć o zakupie maski przeciw smogowi. Zdecydowanie zalecane są one dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na zewnątrz czy w komunikacji miejskiej. Warto jednak zauważyć, że osoby mające problemy z oddychaniem,  o słabych mięśniach płuc i przepony powinny jednak z maski zrezygnować. W przypadku osób starszych - warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, a dla dzieci powinno się wybrać maskę specjalnie dla nich przeznaczoną, która nie utrudni oddychania. 

Maska antysmogowa - dla kogo?Maska antysmogowa - dla kogo? kolaż redakcja, materiały partnerów

Maski antysmogowe ze względu na przeznaczenie

Maski możemy podzielić ze względu na przeznaczenie:

  • maski dla osób aktywnych fizycznie będą posiadały zawór umożliwiający regulację przepływu powietrza
  • maski dla dzieci - z wysokim filtrem, który często eliminuje także nieprzyjemne zapachy
  • maski codzienne będą wyposażone w wysokiej jakości filtr z włókna węglowego i zawór wydechowy

Maski antysmogowe - rodzajeMaski antysmogowe - rodzaje kolaż redakcja, materiały partnerów

Maska jednorazowa czy wielorazowa?

Maski jednorazowe są zdecydowanie tańsze, ale jednocześnie nie chronią tak dobrze przed smogiem. Warto też zaznaczyć, że służą do ochrony podczas krótszego przebywania na powietrzu. Jeżeli planujemy zakładać maskę regularnie, to zdecydowanie lepszą inwestycją okaże się maska wielorazowa. Taką maskę możemy używać przez okres około 3 miesięcy, po czym warto wymienić ją na nową. Warto pamiętać, by dbać o czystość maski wielokrotnego użytku i suszyć ją po każdym użyciu, by zapobiegać rozwojowi bakterii czy grzybów.

Rodzaje masek ze względu na filtry

Maski możemy podzielić również ze względu na rodzaj filtra:

  • filtr węglowy (F1) - wyłapuje minimum 99,9% cząsteczek pyły, chroniąc przed smogiem, bakteriami, wirusami i niwelując brzydkie zapachy
  • filtr HEPA (F2) - chroni podobnie jak powyższy, ale ma o wiele lepszą przepuszczalność powietrza, dlatego polecany jest podczas uprawiania sportu
  • połączenie filtórw węglowego i HEPA (F3) 

W Unii Europejskiej jakość filtra jest regulowana za pomocą certyfikatów - FFP1, FFP2, FFP3. Im wyższa cyfra, tym lepsza ochrona - maski z certyfikatem FFP3 pochłaniają 99% lotnych cząsteczek. Możemy także spotkać się z nieco innym oznaczeniem, zwłaszcza jeśli kupujemy maskę z amerykańskiego sklepu. W USA mamy do wyboru produkty oznaczone certyfikatami: N95, N99 i N100. Także w tym przypadku, im wyższa cyfra - tym lepiej.

Różne rodzaje masekRóżne rodzaje masek kolaż redakcja, materiał partnerów

Poza maskami antysmogowymi możemy kupić także maski przeciwpyłowe. Są one wielokrotnego użytku i oznaczone jednym z trzech certyfikatów - P1, P2 lub P3. 

Maski antysmogowe - jaką wybrać?

Przede wszystkim wybierając maskę antysmogową lub przeciwpyłową, należy zwrócić uwagę na certyfikaty oraz rodzaj filtra. Maska powinna być dopasowana do naszych potrzeb, aktywności oraz twarzy. Musi ona dobrze przylegać, dzięki czemu może zapewnić dobrą jakość filtrowania. Maski jednokrotnego użytku są zdecydowanie gorsze pod kątem jakości i ochrony, dlatego do regularnego stosowania, polecamy maski wielorazowe. 

Zobacz także oczyszczacze powietrza do domu:

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (51)

  • xvart

    Oceniono 72 razy 68

    Sorry ale z tego artyku³u NIC nie wynika... Kolejna reklama pod pozorem m±drego artyku³u i tyle.

  • pan_draska

    Oceniono 29 razy 27

    Problem z tymi maskami jest taki, ¿e byæ mo¿e w testach to one i filtruj± 99,999% zanieczyszczeñ. W testach samego filtra.

    Rzeczywisto¶æ jest jednak taka, ¿e taka maska nigdy nie przylega szczelnie do twarzy i znacz±ca czê¶æ powietrza wlatuje (wylatuje równie¿) przez nieszczelno¶ci - g³ównie w zag³êbieniu miêdzy nosem a policzkiem oraz od spodu pod brod±. Na prawdê baaardzo ciê¿ko jest dopasowaæ t± blaszkê na nosie do kszta³tu nosa i twarzy.

    Je¿eli ju¿ siê jakim¶ cudem uda w miarê szczelnie dopasowaæ to nawet w najlepszej masce zaczyna siê skraplaæ para wodna, maska od wewn±trz jest wilgotna i po kilku dniach zaczyna pod¶mierdywaæ (s± ró¿ne filtry, nawet kilkutygodniowe).

    Osoby je¿d¿±ce na motocyklu w kasku otwartym lub na rowerze w okularach i kasku bêd± mia³y kolejny problem. Powietrze wydychane i wylatuj±ce gór± maski zamiast przez zaworki skutecznie powoduj± zaparowywanie okularów.

    O u¿ywaniu maski mog± zapomnieæ równie¿ faceci z wiêkszym zarostem, g³ównie ze wzglêdu na to, ¿e powietrze bêdzie zaci±gane pod mask±.

    Nie ³ud¼my siê te¿ ... maska na prawdê skutecznie ogranicz przep³yw powietrza. Delikatny katarek dodatkowo zmniejszaj±cy wydolno¶æ oddechow± i sytuacja jest ma³o komfortowa.

    Oczywi¶cie mo¿na powiedzieæ lepsze to ni¿ nic ale u¿ywanie maski niesie za sob± sporo niedogodno¶ci.

  • mondokane

    Oceniono 22 razy 22

    Zawarto¶æ informacyjna tego artyku³u jest bliska zera

    Poka¿ starsze odpowiedzi (1)

  • Gość: Adam Adam

    Oceniono 17 razy 15

    Hmmmm... s³abe miê¶nie p³uc... a co trzeba robiæ ¿eby takie miê¶nie wzmocniæ? albo mo¿e CO trzeba robiæ ¿eby takie miê¶nie wychodowaæ? Bo z tego co siê znam na anatomii to nie ma takich miê¶ni. Szanowna/y Autorko/Autorze ... trochê siara ¿eby pisaæ takie bzdury....

    Poka¿ starsze odpowiedzi (2)

  • makuku

    Oceniono 12 razy 12

    Tylko kolorem! ¯eby do oczu pasowa³a.

  • xsawer

    Oceniono 15 razy 9

    A jak u¿ywanie tych masek ma siê do zakazu zas³aniania twarzy w miejscach publicznych?

    Poka¿ starsze odpowiedzi (1)

  • misiek12321

    Oceniono 8 razy 6

    Za smog sie we¼cie a nie za reklamê masek. Z za³o¿enia artyku³ bez sensu.

  • skruszonybankster

    Oceniono 8 razy 6

    Widzia³em artyku³, w którym by³y wyniki naukowych badañ porównuj±cych ró¿ne maski antysmogowe. Najlepsza okaza³a siê antypylowa maska BHP 3M 9332 za ok 20z³.

  • stagrz20

    Oceniono 10 razy 2

    Pó³tora roku temu nie by³o potrzeba masek? Interesuje mnie kto wchodzi w ten temat i bêdzie na tym zarabia³, bo nie pisz±cy i ekolodzy. Oni s± narzêdziem. Tylko czyim?

    Poka¿ starsze odpowiedzi (2)

  • Aby oceniæ zaloguj siê lub zarejestrujX