Maska antysmogowa - jaką wybrać i czym się kierować przy zakupie?

KS
09.11.2018 11:00
Maska antysmogowa

Maska antysmogowa (unsplash)

Alarmujące doniesienia o rosnącym stężeniu smogu skłaniają coraz więcej osób decyduje się na zakup maski przeciw smogowi. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przed zakupem.

Maska antysmogowa - dla kogo?

Kiedy media mówią o alarmująco wysokim poziomie smogu, każda zdrowa osoba powinna pomyśleć o zakupie maski przeciw smogowi. Zdecydowanie zalecane są one dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na zewnątrz czy w komunikacji miejskiej. Warto jednak zauważyć, że osoby mające problemy z oddychaniem,  o słabych mięśniach płuc i przepony powinny jednak z maski zrezygnować. W przypadku osób starszych - warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, a dla dzieci powinno się wybrać maskę specjalnie dla nich przeznaczoną, która nie utrudni oddychania. 

Maska antysmogowa - dla kogo?Maska antysmogowa - dla kogo? kolaż redakcja, materiały partnerów

Maski antysmogowe ze względu na przeznaczenie

Maski możemy podzielić ze względu na przeznaczenie:

 • maski dla osób aktywnych fizycznie będą posiadały zawór umożliwiający regulację przepływu powietrza
 • maski dla dzieci - z wysokim filtrem, który często eliminuje także nieprzyjemne zapachy
 • maski codzienne będą wyposażone w wysokiej jakości filtr z włókna węglowego i zawór wydechowy

Maski antysmogowe - rodzajeMaski antysmogowe - rodzaje kolaż redakcja, materiały partnerów

Maska jednorazowa czy wielorazowa?

Maski jednorazowe są zdecydowanie tańsze, ale jednocześnie nie chronią tak dobrze przed smogiem. Warto też zaznaczyć, że służą do ochrony podczas krótszego przebywania na powietrzu. Jeżeli planujemy zakładać maskę regularnie, to zdecydowanie lepszą inwestycją okaże się maska wielorazowa. Taką maskę możemy używać przez okres około 3 miesięcy, po czym warto wymienić ją na nową. Warto pamiętać, by dbać o czystość maski wielokrotnego użytku i suszyć ją po każdym użyciu, by zapobiegać rozwojowi bakterii czy grzybów.

Rodzaje masek ze względu na filtry

Maski możemy podzielić również ze względu na rodzaj filtra:

 • filtr węglowy (F1) - wyłapuje minimum 99,9% cząsteczek pyły, chroniąc przed smogiem, bakteriami, wirusami i niwelując brzydkie zapachy
 • filtr HEPA (F2) - chroni podobnie jak powyższy, ale ma o wiele lepszą przepuszczalność powietrza, dlatego polecany jest podczas uprawiania sportu
 • połączenie filtórw węglowego i HEPA (F3) 

W Unii Europejskiej jakość filtra jest regulowana za pomocą certyfikatów - FFP1, FFP2, FFP3. Im wyższa cyfra, tym lepsza ochrona - maski z certyfikatem FFP3 pochłaniają 99% lotnych cząsteczek. Możemy także spotkać się z nieco innym oznaczeniem, zwłaszcza jeśli kupujemy maskę z amerykańskiego sklepu. W USA mamy do wyboru produkty oznaczone certyfikatami: N95, N99 i N100. Także w tym przypadku, im wyższa cyfra - tym lepiej.

Różne rodzaje masekRóżne rodzaje masek kolaż redakcja, materiał partnerów

Poza maskami antysmogowymi możemy kupić także maski przeciwpyłowe. Są one wielokrotnego użytku i oznaczone jednym z trzech certyfikatów - P1, P2 lub P3. 

Maski antysmogowe - jaką wybrać?

Przede wszystkim wybierając maskę antysmogową lub przeciwpyłową, należy zwrócić uwagę na certyfikaty oraz rodzaj filtra. Maska powinna być dopasowana do naszych potrzeb, aktywności oraz twarzy. Musi ona dobrze przylegać, dzięki czemu może zapewnić dobrą jakość filtrowania. Maski jednokrotnego użytku są zdecydowanie gorsze pod kątem jakości i ochrony, dlatego do regularnego stosowania, polecamy maski wielorazowe. 

Zobacz także oczyszczacze powietrza do domu:

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (51)

 • xvart

  Oceniono 72 razy 68

  Sorry ale z tego artykułu NIC nie wynika... Kolejna reklama pod pozorem mądrego artykułu i tyle.

 • pan_draska

  Oceniono 29 razy 27

  Problem z tymi maskami jest taki, że być może w testach to one i filtrują 99,999% zanieczyszczeń. W testach samego filtra.

  Rzeczywistość jest jednak taka, że taka maska nigdy nie przylega szczelnie do twarzy i znacząca część powietrza wlatuje (wylatuje również) przez nieszczelności - głównie w zagłębieniu między nosem a policzkiem oraz od spodu pod brodą. Na prawdę baaardzo ciężko jest dopasować tą blaszkę na nosie do kształtu nosa i twarzy.

  Jeżeli już się jakimś cudem uda w miarę szczelnie dopasować to nawet w najlepszej masce zaczyna się skraplać para wodna, maska od wewnątrz jest wilgotna i po kilku dniach zaczyna podśmierdywać (są różne filtry, nawet kilkutygodniowe).

  Osoby jeżdżące na motocyklu w kasku otwartym lub na rowerze w okularach i kasku będą miały kolejny problem. Powietrze wydychane i wylatujące górą maski zamiast przez zaworki skutecznie powodują zaparowywanie okularów.

  O używaniu maski mogą zapomnieć również faceci z większym zarostem, głównie ze względu na to, że powietrze będzie zaciągane pod maską.

  Nie łudźmy się też ... maska na prawdę skutecznie ogranicz przepływ powietrza. Delikatny katarek dodatkowo zmniejszający wydolność oddechową i sytuacja jest mało komfortowa.

  Oczywiście można powiedzieć lepsze to niż nic ale używanie maski niesie za sobą sporo niedogodności.

 • mondokane

  Oceniono 22 razy 22

  Zawartość informacyjna tego artykułu jest bliska zera

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • Gość: Adam Adam

  Oceniono 17 razy 15

  Hmmmm... słabe mięśnie płuc... a co trzeba robić żeby takie mięśnie wzmocnić? albo może CO trzeba robić żeby takie mięśnie wychodować? Bo z tego co się znam na anatomii to nie ma takich mięśni. Szanowna/y Autorko/Autorze ... trochę siara żeby pisać takie bzdury....

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • makuku

  Oceniono 12 razy 12

  Tylko kolorem! Żeby do oczu pasowała.

 • xsawer

  Oceniono 15 razy 9

  A jak używanie tych masek ma się do zakazu zasłaniania twarzy w miejscach publicznych?

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • misiek12321

  Oceniono 8 razy 6

  Za smog sie weźcie a nie za reklamę masek. Z założenia artykuł bez sensu.

 • skruszonybankster

  Oceniono 8 razy 6

  Widziałem artykuł, w którym były wyniki naukowych badań porównujących różne maski antysmogowe. Najlepsza okazała się antypylowa maska BHP 3M 9332 za ok 20zł.

 • stagrz20

  Oceniono 10 razy 2

  Półtora roku temu nie było potrzeba masek? Interesuje mnie kto wchodzi w ten temat i będzie na tym zarabiał, bo nie piszący i ekolodzy. Oni są narzędziem. Tylko czyim?

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX