Maska antysmogowa - jak wybra i czym si kierowa przy zakupie?

KS
09.11.2018 11:00
Maska antysmogowa

Maska antysmogowa (unsplash)

Alarmujce doniesienia o rosncym steniu smogu skaniaj coraz wicej osb decyduje si na zakup maski przeciw smogowi. Podpowiadamy, na co naley zwraca uwag przed zakupem.

Maska antysmogowa - dla kogo?

Kiedy media mówią o alarmująco wysokim poziomie smogu, każda zdrowa osoba powinna pomyśleć o zakupie maski przeciw smogowi. Zdecydowanie zalecane są one dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na zewnątrz czy w komunikacji miejskiej. Warto jednak zauważyć, że osoby mające problemy z oddychaniem,  o słabych mięśniach płuc i przepony powinny jednak z maski zrezygnować. W przypadku osób starszych - warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, a dla dzieci powinno się wybrać maskę specjalnie dla nich przeznaczoną, która nie utrudni oddychania. 

Maska antysmogowa - dla kogo?Maska antysmogowa - dla kogo? kolaż redakcja, materiały partnerów

Maski antysmogowe ze względu na przeznaczenie

Maski możemy podzielić ze względu na przeznaczenie:

 • maski dla osób aktywnych fizycznie będą posiadały zawór umożliwiający regulację przepływu powietrza
 • maski dla dzieci - z wysokim filtrem, który często eliminuje także nieprzyjemne zapachy
 • maski codzienne będą wyposażone w wysokiej jakości filtr z włókna węglowego i zawór wydechowy

Maski antysmogowe - rodzajeMaski antysmogowe - rodzaje kolaż redakcja, materiały partnerów

Maska jednorazowa czy wielorazowa?

Maski jednorazowe są zdecydowanie tańsze, ale jednocześnie nie chronią tak dobrze przed smogiem. Warto też zaznaczyć, że służą do ochrony podczas krótszego przebywania na powietrzu. Jeżeli planujemy zakładać maskę regularnie, to zdecydowanie lepszą inwestycją okaże się maska wielorazowa. Taką maskę możemy używać przez okres około 3 miesięcy, po czym warto wymienić ją na nową. Warto pamiętać, by dbać o czystość maski wielokrotnego użytku i suszyć ją po każdym użyciu, by zapobiegać rozwojowi bakterii czy grzybów.

Rodzaje masek ze względu na filtry

Maski możemy podzielić również ze względu na rodzaj filtra:

 • filtr węglowy (F1) - wyłapuje minimum 99,9% cząsteczek pyły, chroniąc przed smogiem, bakteriami, wirusami i niwelując brzydkie zapachy
 • filtr HEPA (F2) - chroni podobnie jak powyższy, ale ma o wiele lepszą przepuszczalność powietrza, dlatego polecany jest podczas uprawiania sportu
 • połączenie filtórw węglowego i HEPA (F3) 

W Unii Europejskiej jakość filtra jest regulowana za pomocą certyfikatów - FFP1, FFP2, FFP3. Im wyższa cyfra, tym lepsza ochrona - maski z certyfikatem FFP3 pochłaniają 99% lotnych cząsteczek. Możemy także spotkać się z nieco innym oznaczeniem, zwłaszcza jeśli kupujemy maskę z amerykańskiego sklepu. W USA mamy do wyboru produkty oznaczone certyfikatami: N95, N99 i N100. Także w tym przypadku, im wyższa cyfra - tym lepiej.

Różne rodzaje masekRóżne rodzaje masek kolaż redakcja, materiał partnerów

Poza maskami antysmogowymi możemy kupić także maski przeciwpyłowe. Są one wielokrotnego użytku i oznaczone jednym z trzech certyfikatów - P1, P2 lub P3. 

Maski antysmogowe - jaką wybrać?

Przede wszystkim wybierając maskę antysmogową lub przeciwpyłową, należy zwrócić uwagę na certyfikaty oraz rodzaj filtra. Maska powinna być dopasowana do naszych potrzeb, aktywności oraz twarzy. Musi ona dobrze przylegać, dzięki czemu może zapewnić dobrą jakość filtrowania. Maski jednokrotnego użytku są zdecydowanie gorsze pod kątem jakości i ochrony, dlatego do regularnego stosowania, polecamy maski wielorazowe. 

Zobacz także oczyszczacze powietrza do domu:

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (51)

 • xvart

  Oceniono 72 razy 68

  Sorry ale z tego artykuu NIC nie wynika... Kolejna reklama pod pozorem mdrego artykuu i tyle.

 • pan_draska

  Oceniono 29 razy 27

  Problem z tymi maskami jest taki, e by moe w testach to one i filtruj 99,999% zanieczyszcze. W testach samego filtra.

  Rzeczywisto jest jednak taka, e taka maska nigdy nie przylega szczelnie do twarzy i znaczca cz powietrza wlatuje (wylatuje rwnie) przez nieszczelnoci - gwnie w zagbieniu midzy nosem a policzkiem oraz od spodu pod brod. Na prawd baaardzo ciko jest dopasowa t blaszk na nosie do ksztatu nosa i twarzy.

  Jeeli ju si jakim cudem uda w miar szczelnie dopasowa to nawet w najlepszej masce zaczyna si skrapla para wodna, maska od wewntrz jest wilgotna i po kilku dniach zaczyna podmierdywa (s rne filtry, nawet kilkutygodniowe).

  Osoby jedce na motocyklu w kasku otwartym lub na rowerze w okularach i kasku bd miay kolejny problem. Powietrze wydychane i wylatujce gr maski zamiast przez zaworki skutecznie powoduj zaparowywanie okularw.

  O uywaniu maski mog zapomnie rwnie faceci z wikszym zarostem, gwnie ze wzgldu na to, e powietrze bdzie zacigane pod mask.

  Nie udmy si te ... maska na prawd skutecznie ogranicz przepyw powietrza. Delikatny katarek dodatkowo zmniejszajcy wydolno oddechow i sytuacja jest mao komfortowa.

  Oczywicie mona powiedzie lepsze to ni nic ale uywanie maski niesie za sob sporo niedogodnoci.

 • mondokane

  Oceniono 22 razy 22

  Zawarto informacyjna tego artykuu jest bliska zera

  Poka starsze odpowiedzi (1)

 • Gość: Adam Adam

  Oceniono 17 razy 15

  Hmmmm... sabe minie puc... a co trzeba robi eby takie minie wzmocni? albo moe CO trzeba robi eby takie minie wychodowa? Bo z tego co si znam na anatomii to nie ma takich mini. Szanowna/y Autorko/Autorze ... troch siara eby pisa takie bzdury....

  Poka starsze odpowiedzi (2)

 • makuku

  Oceniono 12 razy 12

  Tylko kolorem! eby do oczu pasowaa.

 • xsawer

  Oceniono 15 razy 9

  A jak uywanie tych masek ma si do zakazu zasaniania twarzy w miejscach publicznych?

  Poka starsze odpowiedzi (1)

 • misiek12321

  Oceniono 8 razy 6

  Za smog sie wecie a nie za reklam masek. Z zaoenia artyku bez sensu.

 • skruszonybankster

  Oceniono 8 razy 6

  Widziaem artyku, w ktrym byy wyniki naukowych bada porwnujcych rne maski antysmogowe. Najlepsza okazaa si antypylowa maska BHP 3M 9332 za ok 20z.

 • stagrz20

  Oceniono 10 razy 2

  Ptora roku temu nie byo potrzeba masek? Interesuje mnie kto wchodzi w ten temat i bdzie na tym zarabia, bo nie piszcy i ekolodzy. Oni s narzdziem. Tylko czyim?

  Poka starsze odpowiedzi (2)

 • Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX