Roślina ta zdaniem wielu badaczy pojawiła się najpierw w rejonach śródziemnomorskich. Z czasem stała się gatunkiem obecnym prawie na całej kuli ziemskiej (prawdopodobnie stało się tak w wyniku przesiedleń). To dlatego zaliczany jest do archeofitów - grupy roślin, które w czasach prehistorycznych przybyły na nasz obszar z innego rejonu świata.
W Polsce, jak podpowiada już nazwa, to roślina bardzo powszechna. Tasznik pospolity rośnie najczęściej w okolicach opuszczonych budynków, a także przy drogach i na wysypiskach śmieci. Powszechnie pojawia się także na łąkach i na obrzeżach lasów. Kwitnie od marca do listopada. Możliwe jest to także w trakcie bezśnieżnych i ciepłych zim.
Zdarza się, że tasznik pospolity zaczyna rosnąć w ogródkach. Jest on wówczas bardzo dokuczliwym chwastem, którego trudno jest się pozbyć.
Chwast ten znajduje jednak zastosowanie w medycynie naturalnej. W niektórych krajach jest nawet składnikiem popularnych sałatek. Z kolei w ziołolecznictwie doceniono jego liczne cenne właściwości - m.in. przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Uwaga! Jeśli chcemy wykorzystać w jakimś celu tę roślinę, nie powinniśmy zbierać okazów pokrytych brunatnymi plamami. To dlatego, że są one porażone przez pasożytnicze grzyby.
Tasznik pospolity to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Wyróżniają ją przede wszystkim charakterystyczne owoce w kształcie serc. Roślina ta osiąga z reguły wysokość od 30 do 60 centymetrów. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Oto szczegółowa systematyka gatunku:
Jakie działanie ma tasznik pospolity? Roślinę tę wyróżniają przede wszystkim właściwości:
Jeśli chcemy zastosować tę roślinę w celach leczniczych, powinniśmy najpierw skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Wiele osób myśli, że skoro zioła to część medycyny naturalnej, to zawsze są bezpieczne. Nie jest to jednak prawda. Zioła mogą uczulać. Poza tym stają się też szkodliwe, gdy są zażywane w zbyt dużych ilościach. Dlatego w przypadku naturalnych kuracji także zalecana jest ostrożność.
Matcha, czyli "zdrowe espresso" z Dalekiego Wschodu [Właściwości, cena, jak parzyć] >>
Warto wspomnieć, że tasznik pospolity jest źródłem potasu i wapnia. Zawiera także liczne witaminy - m.in. A, C, K. Jednak to nie koniec.
Jednym z najcenniejszych składników tej rośliny są flawonoidy. Wyróżnia je silne działanie antyoksydacyjne. Z tej przyczyny osobom, które chcą opóźnić proces starzenia się organizmu, zalecane jest regularne picie herbatki z tasznika.
W jaki sposób przyrządza się ten odmładzający napój? Do kubka lub filiżanki wsypujemy jedną łyżeczkę suszonego ziela. Następnie zalewamy to wrzątkiem i parzymy przez 15 minut. Na koniec herbatę należy przecedzić.
Roślina ta nie jest chwastem łatwym do zwalczenia. Przy małym zachwaszczeniu, jest to jednak wykonalne przy użyciu tylko i wyłącznie naturalnych metod. W takich sytuacjach sprawdza się zazwyczaj mechaniczne odchwaszczanie.
Z kolei, gdy zagęszczenie rośliny jest spore lub tradycyjne odchwaszczanie nie pomaga i tasznik powraca, należy zastosować środki chemiczne.
Tasznik pospolity to roślina, która prawdopodobnie przywędrowała w nasze rejony z obszarów śródziemnomorskich. Jej cenne właściwości doceniane były już w czasach starożytnych. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: