Tasznik pospolity - zastosowanie i właściwości. W jakich sytuacjach może okazać się pomocny?

Tasznik pospolity to niepozorny chwast, który posiada liczne cenne właściwości. W czasach starożytnych roślinę tę docenił nawet sam Hipokrates. Gdzie i kiedy kwitnie tasznik pospolity? W jaki sposób możemy wykorzystać tę roślinę? Podpowiadamy.

Tasznik pospolity - powszechny i dokuczliwy chwast

Roślina ta zdaniem wielu badaczy pojawiła się najpierw w rejonach śródziemnomorskich. Z czasem stała się gatunkiem obecnym prawie na całej kuli ziemskiej (prawdopodobnie stało się tak w wyniku przesiedleń). To dlatego zaliczany jest do archeofitów - grupy roślin, które w czasach prehistorycznych przybyły na nasz obszar z innego rejonu świata.

W Polsce, jak podpowiada już nazwa, to roślina bardzo powszechna. Tasznik pospolity rośnie najczęściej w okolicach opuszczonych budynków, a także przy drogach i na wysypiskach śmieci. Powszechnie pojawia się także na łąkach i na obrzeżach lasów. Kwitnie od marca do listopada. Możliwe jest to także w trakcie bezśnieżnych i ciepłych zim.

Zdarza się, że tasznik pospolity zaczyna rosnąć w ogródkach. Jest on wówczas bardzo dokuczliwym chwastem, którego trudno jest się pozbyć.

Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Tasznik pospolity - zastosowanie w medycynie i w kuchni

Chwast ten znajduje jednak zastosowanie w medycynie naturalnej. W niektórych krajach jest nawet składnikiem popularnych sałatek. Z kolei w ziołolecznictwie doceniono jego liczne cenne właściwości - m.in. przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Uwaga! Jeśli chcemy wykorzystać w jakimś celu tę roślinę, nie powinniśmy zbierać okazów pokrytych brunatnymi plamami. To dlatego, że są one porażone przez pasożytnicze grzyby.

Tasznik pospolity - opis gatunku

Tasznik pospolity to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Wyróżniają ją przede wszystkim charakterystyczne owoce w kształcie serc. Roślina ta osiąga z reguły wysokość od 30 do 60 centymetrów. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Oto szczegółowa systematyka gatunku:

 • Gatunek: tasznik pospolity
 • Rodzaj: tasznik
 • Rodzina: kapustowate
 • Rząd: kapustowce
 • Klasa: okrytonasienne
 • Królestwo: rośliny
 • Domena: eukarionty

Tasznik pospolity - działanie

Jakie działanie ma tasznik pospolity? Roślinę tę wyróżniają przede wszystkim właściwości:

 • przeciwzapalne (tasznik polecany jest zwłaszcza w razie stanów zapalnych układu moczowego)
 • przeciwkrwotoczne (docenił je już sam Hipokrates!)
 • przeciwbólowe (może np. zmniejszać ból miesiączkowy)

Jeśli chcemy zastosować tę roślinę w celach leczniczych, powinniśmy najpierw skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Wiele osób myśli, że skoro zioła to część medycyny naturalnej, to zawsze są bezpieczne. Nie jest to jednak prawda. Zioła mogą uczulać. Poza tym stają się też szkodliwe, gdy są zażywane w zbyt dużych ilościach. Dlatego w przypadku naturalnych kuracji także zalecana jest ostrożność.

Matcha, czyli "zdrowe espresso" z Dalekiego Wschodu [Właściwości, cena, jak parzyć] >>

Herbatka z tasznika opóźnia starzenie?

Warto wspomnieć, że tasznik pospolity jest źródłem potasu i wapnia. Zawiera także liczne witaminy - m.in. A, C, K. Jednak to nie koniec.

Jednym z najcenniejszych składników tej rośliny są flawonoidy. Wyróżnia je silne działanie antyoksydacyjne. Z tej przyczyny osobom, które chcą opóźnić proces starzenia się organizmu, zalecane jest regularne picie herbatki z tasznika.

W jaki sposób przyrządza się ten odmładzający napój? Do kubka lub filiżanki wsypujemy jedną łyżeczkę suszonego ziela. Następnie zalewamy to wrzątkiem i parzymy przez 15 minut. Na koniec herbatę należy przecedzić.

Tasznik pospolity - zwalczanie

Roślina ta nie jest chwastem łatwym do zwalczenia. Przy małym zachwaszczeniu, jest to jednak wykonalne przy użyciu tylko i wyłącznie naturalnych metod. W takich sytuacjach sprawdza się zazwyczaj mechaniczne odchwaszczanie.

Z kolei, gdy zagęszczenie rośliny jest spore lub tradycyjne odchwaszczanie nie pomaga i tasznik powraca, należy zastosować środki chemiczne.

Tasznik pospolity - o tym pamiętaj

Tasznik pospolity to roślina, która prawdopodobnie przywędrowała w nasze rejony z obszarów śródziemnomorskich. Jej cenne właściwości doceniane były już w czasach starożytnych. O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Tasznik kwitnie zazwyczaj od marca do listopada.
 • Powszechnie roślina ta uznawana jest za trudny do usunięcia chwast. Znajduje ona jednak zastosowanie w kuchni i medycynie.
 • Oprócz ogródków pojawia się także na wysypiskach śmieci, przy drogach, na łąkach i w okolicach opuszczonych budynków
 • Gatunek ten wyróżniają przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne.

Zobacz także:

Więcej o: