Też nie śpisz, boli cię głowa i czujesz się fatalnie? Przed nami ekstremalna zmiana ciśnienia

Jeśli od kilku dni odczuwasz zmęczenie, prawdopodobnie jest to spowodowane wysokim ciśnieniem atmosferycznym. A od piątku 17 listopada czeka nas z kolei jego gwałtowny spadek. Co to dla nas oznacza?

W ostatnich dniach ciśnienie atmosferyczne było stosunkowo wysokie, wahało się w okolicach 1025 hPa.To dlatego wielu z nas borykało się z bólami głowy, obniżonym nastrojem, a nawet bezsennością. Jednak meteoropatów czeka jeszcze większe wyzwanie. Od piątku 17 listopada nastąpi gwałtowny spadek ciśnienia - do około 1010 hPa. Ale to nie koniec. Drugi duży spadek ciśnienia czeka nas w nocy ze środy na czwartek (z 22 na 23 listopada). Wtedy możemy doświadczyć ciśnienia nawet o 50 hPa niższego, czyli na poziomie 980 hPa.

 

Co to dla nas oznacza?

Bóle głowy, zawroty głowy, senność, rozdrażnienie, problemy ze snem - to najczęstsze i najbardziej zauważalne objawy, których mogą doznać osoby wrażliwe na zmiany pogodowe.

To jednak nie wszystko. W tym czasie zwiększa się również krzepliwość krwi, co może powodować zaburzenia rytmu serca, kołatania, problemy z układem krążenia. To również okres zwiększający ryzyko zawału serca, zatem szczególną czujność powinny zachować osoby z miażdżycą, po przebytych zawałach.

Kto jest najbardziej narażony na złe samopoczucie?

Spadek ciśnienia atmosferycznego mogą odczuć przede wszystkim osoby starsze i dzieci, osoby z niską odpornością. Bardziej predysponowane do odczuwania skutków zmian pogodowych są również kobiety z racji na wahania hormonalne, którym są cyklicznie poddawane. 

Gwałtowny spadek ciśnienia może być szczególnie odczuwalny i niebezpieczny dla osób z problemami układu sercowo-naczyniowego. 

Jak możemy sobie pomóc?

Kiedy ciśnienie jest wysokie, radzi się odstawić kawę i inne napoje zawierające kofeinę, palacze powinni zminimalizować liczbę wypalanych papierosów. Używki te mogą wzmagać bóle głowy i skutkować wysokim ciśnieniem krwi. Szczególnie do serca powinny sobie wziąć tę radę osoby predysponowane do zawałów.

Na tyle, na ile to możliwe, warto w tych dniach po prostu odpocząć, nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, unikać stresu.  

Natomiast kiedy ciśnienie spada, warto starać się aktywnie rozpocząć dzień. Każda aktywność fizyczna - nawet jogging czy szybszy marsz - mogą okazać się pomocne. Nie powinniśmy też stronić od kawy. Lepsze samopoczucie może zapewnić nam też bogata w węglowodany przekąska (np. ciastko czy kanapka), którą watro zjeść przed snem.

 

Komentarze (18)
Też nie śpisz, boli cię głowa i czujesz się fatalnie? Przed nami ekstremalna zmiana ciśnienia
Zaloguj się
 • amitodynda

  Oceniono 175 razy 97

  Nic tak nie podnosi ciśnienia jak mordy pisowskie w tv szczególnie płaszczka terleckiego pawłowiczowej maciorewicza bielana i koniotrzepa prezia nieinternowanego zawsze dziewicy jerkosława

 • Ula Paczend

  Oceniono 67 razy 45

  No fakt - nieinternowany zawsze dziewica może podnieść człowiekowi ciśnienie.

 • elenem

  Oceniono 33 razy 7

  Los sie uwziął na Polaków... nie dość ze rzad i Kościoł porypane to jeszcze pogoda odpieprza numery ! I jak tu zyć?

 • lovepeacemusic

  Oceniono 7 razy 3

  Im niższe ciśnienie tym mniejszy smog. Skoro już nie wieje, to chociaż to niech nas ratuje przed naszym dobrem narodowym ze Śląska i szrotami od sąsiadów z lewa.

 • judyt6

  Oceniono 1 raz 1

  skoki ciśnienia zmniejszyły się po tym jak zaczęłam przyjmowac taksyfolinę z modrzewia dahurskiego

 • Mateusz Stasiak

  0

  Na wysokie ciśnienie i bóle głowy pomaga uziemianie się. Śpię na takim prześcieradle www.club-tv.pl/przescieradlo-100200-tkanina-bawelniana-srebrna-p-10.html i dolegliwości ustąpiły jak ręką odjął i to bez żadnych tabletek i innych kombinacji. Ta teoria ma uzasadnienie naukowe, warto poczytać.

 • wojtek1506

  0

  Mamy deszcze na zamowienie ,tornada i trąby,teraz testują z dużymi skokami ciśnienia , biedne to Polin

 • chmjel

  Oceniono 32 razy -12

  Brak jest jakiegokolwiek dowodu naukowego wskazującego na istnienie korelacji pogoda - samopoczucie. Zmiany ciśnienia są zbyt małe aby ludzie mogli je odczuwać. Jest to potwierdzone naukowymi eksperymentami. Równie dobrze może wróżbita Maciej wypowiadać się o tym jak jutro będą czuły się Pawły i Weroniki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX