Też nie śpisz, boli cię głowa i czujesz się fatalnie? Przed nami ekstremalna zmiana ciśnienia

Jeśli od kilku dni odczuwasz zmęczenie, prawdopodobnie jest to spowodowane wysokim ciśnieniem atmosferycznym. A od piątku 17 listopada czeka nas z kolei jego gwałtowny spadek. Co to dla nas oznacza?

W ostatnich dniach ciśnienie atmosferyczne było stosunkowo wysokie, wahało się w okolicach 1025 hPa.To dlatego wielu z nas borykało się z bólami głowy, obniżonym nastrojem, a nawet bezsennością. Jednak meteoropatów czeka jeszcze większe wyzwanie. Od piątku 17 listopada nastąpi gwałtowny spadek ciśnienia - do około 1010 hPa. Ale to nie koniec. Drugi duży spadek ciśnienia czeka nas w nocy ze środy na czwartek (z 22 na 23 listopada). Wtedy możemy doświadczyć ciśnienia nawet o 50 hPa niższego, czyli na poziomie 980 hPa.

 

Co to dla nas oznacza?

Bóle głowy, zawroty głowy, senność, rozdrażnienie, problemy ze snem - to najczęstsze i najbardziej zauważalne objawy, których mogą doznać osoby wrażliwe na zmiany pogodowe.

To jednak nie wszystko. W tym czasie zwiększa się również krzepliwość krwi, co może powodować zaburzenia rytmu serca, kołatania, problemy z układem krążenia. To również okres zwiększający ryzyko zawału serca, zatem szczególną czujność powinny zachować osoby z miażdżycą, po przebytych zawałach.

Kto jest najbardziej narażony na złe samopoczucie?

Spadek ciśnienia atmosferycznego mogą odczuć przede wszystkim osoby starsze i dzieci, osoby z niską odpornością. Bardziej predysponowane do odczuwania skutków zmian pogodowych są również kobiety z racji na wahania hormonalne, którym są cyklicznie poddawane. 

Gwałtowny spadek ciśnienia może być szczególnie odczuwalny i niebezpieczny dla osób z problemami układu sercowo-naczyniowego. 

Jak możemy sobie pomóc?

Kiedy ciśnienie jest wysokie, radzi się odstawić kawę i inne napoje zawierające kofeinę, palacze powinni zminimalizować liczbę wypalanych papierosów. Używki te mogą wzmagać bóle głowy i skutkować wysokim ciśnieniem krwi. Szczególnie do serca powinny sobie wziąć tę radę osoby predysponowane do zawałów.

Na tyle, na ile to możliwe, warto w tych dniach po prostu odpocząć, nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, unikać stresu.  

Natomiast kiedy ciśnienie spada, warto starać się aktywnie rozpocząć dzień. Każda aktywność fizyczna - nawet jogging czy szybszy marsz - mogą okazać się pomocne. Nie powinniśmy też stronić od kawy. Lepsze samopoczucie może zapewnić nam też bogata w węglowodany przekąska (np. ciastko czy kanapka), którą watro zjeść przed snem.