Opieka okołoporodowa - poznaj nowe standardy. Co się zmienia? Od kiedy zaczynają obowiązywać?

Opieka okołoporodowa jest od jakiegoś czasu bardzo kontrowersyjnym tematem. Wszystko przez zmiany, które jakiś czas temu postanowili wprowadzić rządzący. Jaka jest więc aktualna opieka okołoporodowa? Z czym muszą liczyć się kobiety?

Opieka okołoporodowa - nowe zasady

Na początku kwietnia 2018 roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie nowych standardów opieki okołoporodowej. Temat ten wzbudził spore zainteresowanie. To dlatego, że wśród nowych zasad pojawiły się m.in. obowiązkowe testy na depresję dla wszystkich kobiet w ciąży.

Jak zapewniają twórcy zmian, ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka. - Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje, co ją czeka w trakcie porodu i później - informował w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Nowe standardy były konsultowane ze specjalistami z różnych dziedzin. Projekt przygotował zespół w składzie którego znaleźli się dyrektorzy podmiotów leczniczych i lekarze. 

Przymusowe testy na depresję, wyłączne karmienie piersią - nowe standardy opieki okołoporodowej >>

Standardy opieki okołoporodowej - co się niebawem zmieni?

Na jakie zmiany w najbliższym czasie powinny być przygotowane kobiety w ciąży? Oto najważniejsze zasady nowych standardów opieki okołoporodowej, które zapowiedziało już Ministerstwo Zdrowia:

  • Zniesienie obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży. Teraz będzie to uzależnione od decyzji lekarza.
  • Obowiązkowe testy na depresję, które oszacują, jakie jest prawdopodobieństwo, że choroba rozwinie się u kobiety po porodzie.
  • Edukacja przedporodowa na temat depresji.
  • Kobiety będą mogły wybierać swoje położne jeszcze przed porodem.
  • Większy nacisk na karmienie dzieci piersią.
  • Łatwiejszy dostęp do mleka kobiecego dla wcześniaków (pomoc będzie udzielana przez banki mleka kobiecego). Nie będzie im podawane mleko modyfikowane.

Niezbędne akcesoria z wyprawki noworodka. Reszta może poczekać!

Testy na depresję - na czym będą polegały?

Obowiązkowe testy na depresję to element nowych standardów opieki okołoporodowej, który wzbudził największe zainteresowanie. Mają one przewidywać, czy dana ciężarna może po porodzie zmagać się z depresją poporodową.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Inicjatorzy zmian zapowiadają, że już niebawem każda kobieta w ciąży będzie wypełniała kilkakrotnie kwestionariusz sprawdzający jej samopoczucie. Kiedy się one odbędą?

  • Pierwszy test - około dwunastego tygodnia ciąży.
  • Drugi test - około dwudziestego siódmego tygodnia ciąży.
  • Trzeci test - zaraz po porodzie.

Kwestionariusz składa się z dwudziestu jeden pytań. Jeśli w zdecydowanej większości pytań kobieta udzieli odpowiedzi "tak", dla lekarza będzie to sygnał, że jest ona narażona na depresję poporodową.

Depresja poporodowa - przyczyny, objawy, leczenie >>

Opieka okołoporodowa - ustawa

Kiedy wejdą w życie nowe standardy opieki okołoporodowej? W trakcie konferencji informującej o zmianach minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że będzie to początek 2019 roku. Do końca 2018 roku obowiązują jeszcze stare zasady.

Opieka okołoporodowa - nowe standardy to rewolucja?

Czy nowe standardy okażą się rewolucyjną zmianą dla rodzących kobiet? Tak można było przypuszczać po kilku pierwszych doniesieniach na ten temat. Jednak eksperci zalecają wstrzymanie się z osądami do czasu, aż nowe zasady wejdą w życie w nadchodzącym roku.

- Najnowszy projekt dotyczący standardów opieki okołoporodowej nie jest wywrotową zmianą. Ujednolicona została kwestia edukacji przedporodowej, wprowadzone zostały badania przesiewowe dotyczące ryzyka wystąpienia depresji u kobiety w okresie okołoporodowym. Kobiety będą mogły wypełnić dokumentacje jeszcze przed porodem, ukraca się także praktykę podawania mleka modyfikowanego bez wiedzy rodziców i wprowadza zapisy, które, mam nadzieję, wpłyną pozytywnie na promocje karmienia piersią - powiedziała w rozmowie z Edziecko.pl Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić Po Ludzku.

- Konieczne są kontrole w szpitalach. Bez tego powtórzy się sytuacja z poprzednich lat. Mamy dobre prawo, tylko niewiele placówek realizuje jego zapisy. Mam nadzieję, że nowy Minister Zdrowia rzeczywiście pokaże nam, że opieka okołoporodowa jest jego priorytetem, nie tylko w deklaracjach - podkreśliła Joanna Pietrusiewicz.

Zobacz także:

Więcej o: