Szczoteczka soniczna - modny i kosztowny produkt, ale czy skuteczny? [Opinie, cena, jak używać]

Pierwsza szczoteczka soniczna powstała w latach 80. XX wieku. Mimo to produkt ten dla wielu z nas nadal pozostaje dosyć tajemniczy. Podpowiadamy, jak działa szczoteczka soniczna i o czym warto pamiętać przed zakupem.

Szczoteczka soniczna - co to jest?

Szczoteczka soniczna to w ostatnich latach jeden z najczęściej polecanych produktów do higieny jamy ustnej. Jest podobno lepsza od tradycyjnych i elektrycznych szczoteczek. Jednak czy to na pewno prawda?

Na wstępie musimy zaznaczyć, że trudno to jednoznacznie stwierdzić. Główną przyczyną jest brak większych badań, które by to w jakiś sposób potwierdziły. Musimy więc bazować na opiniach użytkowników i doświadczonych dentystów.

Jak używać?

Zazwyczaj tego typu sprzęt jest dosyć łatwy w obsłudze. Co więcej, niektóre ze szczoteczek mają specjalne liczniki czasu. Dzięki temu dowiadujemy się np. po kilku minutach, że możemy zakończyć już mycie.

Szczoteczka soniczna - jak działa?

Na czym dokładnie polega mechanizm działania tego sprzętu? Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że szczoteczka soniczna jest szczoteczką dżwiękową.

Oto krótki schemat, który pomoże nam zrozumienie działania takich szczoteczek:

  • Dźwięk emituje falę, która sprawia, że włókna szczoteczki zaczynają drgać.
  • W tym samym czasie wprowadza w ruch także cząsteczki śliny wymieszanej z pastą.
  • Dzięki temu powstają mikrobąbelki, uderzające o powierzchnię zębów.
  • To z kolei pomaga w usuwaniu płytki nazębnej.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? 

Wiele osób, które chcą zadbać o higienę jamy ustnej, zaczyna właśnie od wymiany sprzętu do mycia zębów. Rozważamy wówczas dwie opcje - szczoteczki soniczne i elektryczne. Jednym z czynników przemawiających za tą drugą opcją, jest na pewno cena. Dobrej jakości szczoteczki elektryczne bez problemu dostaniemy obecnie już za kilkadziesiąt złotych.

Więcej na temat szczoteczek elektrycznych dowiesz się tutaj >>

Z kolei szczoteczka soniczna to wydatek minimum kilkuset złotych. Tańsze są jedynie dziecięce wersje tego produktu. Niektórzy dorośli przyznają się nawet na forach internetowych do tego, że zaczynali od dziecięcych szczoteczek, by przekonać się, czy szczoteczka jest rzeczywiście skuteczna w ich przypadku.

Jednak dla zainteresowanych produktem osób najważniejszą informacją jest to, że wytwarza ona aż 30 tysięcy ruchów na minutę. Dla porównania, szczoteczka elektryczna wykonuje ich "zaledwie" 8 tysięcy w tym samym czasie. Ten czynnik wpływa bardzo zachęcająco na konsumentów, co może tłumaczyć całkiem dużą popularność szczoteczek sonicznych w ostatnich latach.

Szczotekcza soniczna - cena

Ile zapłacimy za tego typu produkt? Oto ceny najchętniej wybieranych szczoteczek:

  • Seysso Carbon Basic (około 230 zł);
  • Philips Sonicare Easy Clean (około 250 zł);
  • Sonicare FlexCare (około 700 zł);
  • Sonicare Diamond Clean (około 1400 zł).

Dla porównania za niektóre produkty dla dzieci zapłacimy znacznie mniej:

  • SEYSSO Baby Penguin (cena około 55 zł)
  • Brush-Baby BabySonic (cena około 50 zł)

Musimy pamiętać także o pewnej ważnej zalecie takich szczoteczek. Tego typu produkty są zazwyczaj wytrzymałe i mogą służyć przez wiele lat. Dlatego, gdy porównamy wydatki na zwykłe szczoteczki (które należy wymieniać co trzy miesiące), po kilku latach koszta są podobne.

Szczoteczka soniczna - opinie dentystów

Zanim zdecydujemy się na zakup takiej szczoteczki, dobrze jest poznać opinie na jej temat.

Mimo rosnącej popularności tego typu produktów, badania naukowe nie potwierdziły bardzo znaczących różnic między efektami działania szczoteczek tradycyjnych, sonicznych i elektrycznych. To może być zaskoczenie dla wielu z nas. Niektóre badania mówią jedynie, że soniczne szczoteczki mogą usunąć 10 proc. więcej płytki niż tradycyjne szczoteczki. Dlatego możemy spotkać się z opinią, że nie są one warte swojej wysokiej ceny.

Jednak nie powinniśmy zapominać o pewnych istotnych atutach produktu. - Na pewno są mniej abrazyjne, co oznacza, że w mniejszym stopniu ścierają naturalne substancje, które są na zębach. Mniej urazowo działają też na dziąsła, bo dzięki mikrobąbelkom czyszczą w sposób mniej inwazyjny - mówiła w rozmowie z "Tylko zdrowie" dr Natalia Lewkowicz

Wielu konsumentów jest bardzo zadowolonych z działania tego typu sprzętu i nie żałuje dosyć sporego wydatku. Polecają go zwłaszcza osoby, które chciały uzyskać efekt bielszych zębów. Ich zdaniem szczoteczki soniczne są znacznie skuteczniejsze w usuwaniu przebarwień i zabrudzeń.

Jeżeli chcesz poznać opinie osób, które używały szczoteczek sonicznych, zajrzyj na nasze FORUM >>

Zobacz także:

Czy jedzenie przed snem powoduje koszmary? [NaZdrowie]

Więcej o: