Kość jarzmowa składa się z kilku części, wśród których wyróżnić można:
Oprócz podstawowych części w budowie kości rozróżnia się trzy powierzchnie:
Na każdej z powierzchni umiejscowione są otwory, którymi przechodzą naczynia jarzmowe oraz nerwy. Poszczególne powierzchnie są oddzielone od siebie brzegami.
Od tego, jak ustawiona jest kość jarzmowa w dużej mierze zależy kształt twarzy. Przykładowo, ustawienie tej kości w płaszczyźnie czołowej sprawia, że twarz nabiera mongoidalnego wyrazu.
Ból, który pojawia się w obrębie twarzy może być spowodowany urazem kości twarzoczaszki, ale może mieć również wiele innych przyczyn. W zależności od przyczyny ból może mieć różny charakter, na przykład być ostry, ćmiący, pulsujący lub kłujący. Do popularnych przyczyn bólu twarzy należą między innymi:
Przyczyny występowania dolegliwości bólowych w obrębie twarzy mogą być jeszcze inne, takie jak na przykład to nowotwory jamy ustnej oraz jaskra.
Jeśli przyczyna bólu jest nieznana, a dolegliwości występują często albo ich nasilenie narasta, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista na podstawie dokładnego wywiadu określi powód pojawiania się bólu oraz zaleci podjęcie odpowiednich kroków. W procesie diagnostycznym ważne jest określenie czy ból pojawia się w specyficznych sytuacjach, na przykład na skutek stresu albo zmęczenia, a także czy występuje w obrębie całej twarzy czy w jej określonych obszarach (na przykład z jednej strony twarzy albo z tyłu głowy). Czasami konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, między innymi badania krwi, które pozwoli na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta lub tomografii komputerowej głowy.
Urazy kości jarzmowej, a także innych kości w obszarze twarzoczaszki, są zazwyczaj wywoływane poważnymi wypadkami, podczas których w obrębie twarzy działa duża siła. Na takie urazy narażone są w szczególności osoby uprawiające sporty walki oraz sporty kontaktowe, takie jak piłka nożna oraz siatkówka. Objawami uszkodzenia kości w obrębie twarzy są zazwyczaj obrzęk oraz silny ból. W niektórych sytuacjach widoczne jest również zdeformowanie twarzy. Jeżeli zaistnieje podejrzenie uszkodzenia kości twarzoczaszki konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Podstawowym badaniem jest tomografia komputerowa, która pozwala na zobrazowanie miejsca urazu oraz okolicznych tkanek. Na etapie badania niezwykle ważne jest wykluczenie powikłań oraz dodatkowych obrażeń. Częste powikłania, które towarzyszą urazom kości twarzoczaszki to występowanie ropni, odprysków fragmentów kości oraz krwiaków. Do najbardziej poważnych urazów kości jarzmowej należą pęknięcie, złamanie oraz przemieszczenie.
W zależności od rodzaju urazu oraz stopnia jego zaawansowania obierana jest odpowiednia metoda leczenia. Czasami konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który ma na celu na przykład odpowiednie ustawienie kości lub usunięcie odłamków kostnych.