Minie twarzy - jakie peni funkcje i w jaki sposb je wiczy?

Czowiek ma okoo 70 mini twarzy, ktre nadaj twarzy ksztat i umoliwiaj wyraanie emocji. Minie te s nazywane rwnie miniami wyrazowymi lub mimicznymi. Minie twarzy s przymocowane bezporednio do skry, dziki czemu j podtrzymuj i umoliwiaj jej ruchomo.Jakie minie twarzy si rozrnia i jak je wiczy, aby duej zachowa mody wygld?

Bardzo często mówiąc o budowie skóry twarzy, skupia się uwagę na warstwach skóry, białkach istotnych dla kondycji skóry, czyli elastynie oraz kolagenie, i gruczołach znajdujących się w skórze. Są to rzeczywiście bardzo ważne składowe, ale nie można zapominać o mięśniach twarzy, które decydują o wyglądzie twarzy.

Mięśnie twarzy – anatomia

W twarzy człowieka znajduje się około 70 mięśni, które dzieli się na pięć podstawowych grup:

  • Mięśnie otaczające szparę ust – ta grupa mięśni jest odpowiedzialna przede wszystkim za otwieranie i zamykanie ust oraz wyrażanie emocji, przede wszystkim poprzez uśmiech. W tej grupie mięśni znajdują się mięśnie: obniżacz kąta ust, obniżacz dolnej wargi, mięsień bródkowy, mięsień śmiechowy,mięsień jarzmowy większy, mięsień jarzmowy mniejszy, mięsień dźwigacz górnej wargi, dźwigacz kąta ust, obniżacz dolnej wargi, mięsień okrężny ust i mięsień policzkowy.
  • Mięśnie otaczające szpary powiek – są to mięśnie umożliwiające zamykanie powiek, a także wyrażanie emocji zamyślenia, zmartwienia oraz cierpienia. Dzięki nim możliwe jest również marszczenie brwi. Do grupy tych mięśni zalicza się mięsień podłużny oka, mięsień okrężny oka oraz mięsień marszczący brwi.
  • Mięśnie żucia – tą grupę mięśni dzieli się na kilka podgrup. Są to mięśnie umożliwiające poruszanie żuchwą, czyli jej wysuwanie, cofanie, a także ruchy na boki i obniżanie żuchwy. Wśród mięśni tej grupy znajdują się: mięsień skrzydłowy przyśrodkowy, mięsień skrzydłowy boczny, mięsień skroniowy oraz żwacz.
  • Mięśnie otaczające nozdrza – są to mięśnie odpowiadające za rozwieranie nozdrzy. Do tych mięśni zalicza się obniżacz przegrody nosa oraz mięsień nosowy.
  • Mięśnie małżowiny usznej – to mała grupa mięśni, których funkcje nie są znaczące, jeśli chodzi o mimikę twarzy. Mięśnie te umożliwiają poruszanie uszami, co jednak nie jest naturalną umiejętnością dla wszystkich ludzi. W tej grupie mięśni znajdują się: mięsień uszny dolny, uszny górny oraz uszny przedni.

Ćwiczenia mięśni twarzy – po co i jak ćwiczyć?

Trening mięśni twarzy pozwala na ich wzmocnienie oraz uelastycznienie, co przekłada się bezpośrednio na lepszy wygląd twarzy. Wytrenowane mięśnie twarzy pozwalają przez dłuższy czas zachować młody wygląd, a także spłycić istniejące zmarszczki, ujędrnić skórę w okolicy czoła, oczu, brody i policzków, zredukować obrzęki pod oczami, a także poprawić owal twarzy. Co istotne, aby prawidłowo wykonywać należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Każdy trening należy zacząć od rozluźnienia mięśni twarzy, a następnie, tak jak w przypadku każdego treningu, należy przeprowadzić rozgrzewkę. Ważne jest również dokładne kontrolowanie ruchów twarzy, dlatego osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami mięśni twarzy powinny ćwiczyć przed lustrem.

Ważne jest również, aby wykonywać ćwiczenia w takiej samej liczbie powtórzeń i tak samo na każdą stronę twarzy. Poza tym, podczas treningu nie należy naciągać skóry. Podczas ćwiczeń nie należy się spieszyć ani denerwować. Ważny jest również równomierny, spokojny oddech. Aby zauważyć pozytywne efekty ćwiczeń twarzy konieczne jest regularne, najlepiej codzienne ćwiczenie.

Czy picie kranówki jest szkodliwe? [NaZdrowie]

Mięśnie twarzy – przykładowe ćwiczenia

Na początku treningu twarzy odchyl głowę na wszystkie strony – w lewo, w prawo, do tyłu oraz do przodu, a później wykonaj powolne krążenia głową.  Zrób kilka śmiesznych min – udawaj przestrach, cmokaj, zrób ustami „rybkę”. Po krótkiej rozgrzewce przejdź do ćwiczenia mięśni oczu. Popatrz maksymalnie w lewo, w prawo, do góry oraz w dół, ale pilnuj, aby nie marszczyć przy tym czoła i nie poruszać głową.

Następnie wykonaj ćwiczenia mięśni policzków – nabierz w policzki dużo powietrza i powoli je wypuszczaj. Kolejnym krokiem są ćwiczenia ust. Najpierw bardzo wyraźnie, szeroko otwierając usta wymawiaj samogłoski a, e, i, o, u, a następnie mocno się uśmiechnij, ale nie rozchylaj przy tym warg. Kolejne ćwiczenie polega na kilkukrotnym szerokim otwarciu ust na kilka sekund, tak jakby chciało się głośno krzyczeć. Następnie poślij do lustra kilka całusów, ale w taki sposób, aby mocno wydymać przy tym wargi. Ostatnim krokiem powinno być wyciągnięcie szyi i nałożenie na twarz kremu. Najlepiej połączyć to z delikatnym masażem.