Układ limbiczny nazywany jest również układem rąbkowym lub brzeżnym. W jego skład wchodzą przede wszystkim:
Do najważniejszych zadań układu limbicznego należy kontrola nad pamięcią oraz emocjami. Za to, co pamiętamy i jak zapamiętujemy odpowiada przede hipokamp. To tak naprawdę dwa narządy, które stanowią część mózgowia. Jeden znajduje się w prawej półkuli mózgu, drugi w lewej. Hipokamp analizuje i przetwarza dane oraz świeże informacje, które to do nas docierają. Także w nim zachodzą procesy związane z przetwarzaniem pamięci krótkotrwałej (popularnie określanej jako świeża). To także on decyduje także o tym, co zostanie przeniesione i zachowane w obrębie pamięci długotrwałej.
Drugą równie ważną co hipokamp układu limbicznego jest ciało migdałowate, które ma ścisły związek z emocjami. To ciało migdałowate odbiera i analizuje wszystkie czynniki czy bodźce, które docierają do mózgu. Od jego oceny zależy czy będziemy radośni, zadowoleni, czy wypełni nasz euforia czy też strach i lęk. Ściśle współpracuje z hipokampem, aby dokonać oceny często wykorzystuje zapisane przez hipokamp sytuacje czy zdarzanie i nawet podstawie determinuje nasze zachowanie i emocje, które odczuwamy.
Funkcje układu limbicznego nie ograniczają się jednak tylko do zapamiętywania czy kontroli emocji czy uczyć, jakie odczuwamy. Układ limbiczny ma wpływ na orientację przestrzenną oraz uczestniczy w procesach, które zachodzą w obrębie autonomicznego układu nerwowego czy na układ wewnątrzwydzielniczy, czy na to kiedy i jakie hormony są wytwarzane. Oddziałuje także na nasze popędy. W dużej mierze decyduje o tym, kiedy jesteśmy głodni i powinniśmy coś zjeść. Wpływa także na to kiedy mamy ochotę na seks. Zdaniem badaczy to właśnie układ limbiczny jest związany z występowaniem u nas motywacji do różnych działań, być może też swój udział w rozwijających się u niektórych osób uzależnień.
Tak szeroki zakres funkcji układu limbicznego wynika z tego, iż pomiędzy poszczególnymi jego elementami funkcjonują bardzo liczne połączenia.
Mimo że od okrycia układu limbicznego minęło już bardzo dużo to tak samo, jak cały ludzki mózg stanowi on sporą zagadkę dla naukowców i lekarzy. Choć przeprowadzono już bardzo wiele badań to jego funkcje oraz działanie nie zostały do końca poznane i dalej stanowią wielką tajemnicę. Niektóre badania dość wyraźnie wskazują, że uszkodzenie lub zmiany w obrębie układu limbicznego mogą mieć związek z niektórymi chorobami. Łączy się go z niektórymi postaciami padaczki - przede wszystkim z padaczką skroniową - dość często u chorych obserwowane są zmiany sklerotyczne hipokampa.
Przypuszcza się zmiany degeneracyjne, które pojawiają się w układu limbicznego mogą być z kolei związane z zaburzeniami otępiennymi, w tym z chorobą Alzheimera. Różne rodzaju nieprawidłowości w obrębie układu limbicznego mogą wpływać na zdrowie psychiczne i występowanie niektórych zaburzeń psychicznych. Wśród nich najczęściej wymienia się zaburzenia psychotyczne, zaburzenia lękowe czy afektywne oraz ADHD.
Znane są przypadki pacjentów ze schizofrenia, u których objętość struktur układu limbicznego - w porównaniu do osób zdrowych - była zmniejszona.