Fenyloetyloamina - co to za związek i jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Fenyloetyloamina to związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie i pełni funkcję neuroprzekaźnika, ale nie tylko. Zdaniem badaczy może odpowiadać także za tzw. euforię biegacza. Jakie jeszcze pełni zadania i jak wpływa na zdrowie?

Fenyloetyloamina należy do grupy amin biogennych. Choć jest naturalnie wytwarzana prze organizm to w skład niektórych produktów spożywczych, np. czekolady czy kakao. W organizmie pełni funkcje neuroprzekaźnika i aktywuje działanie serotoniny, noradrenaliny, dopaminy oraz acetylocholiny. Jeszcze do niedawna uważano, że fenyloetylomina może wykazywać działanie psychoaktywne, z czasem jednak okazało się, że związek bardzo szybko ulega rozpadowi w układzie pokarmowym, tym samym nie jest w stanie dotrzeć do mózgu. Badania pokazują, ze odpowiada ona także za uczucie, które towarzyszy stanowi zakochania, a także odpowiada za tzw. euforię biegacza.

Fenyloetyloamina - jakie pełni funkcje w organizmie?

Najważniejszym zadaniem fenyloetyloaminy jest aktywacja układu nerwowego, tym samym pełni funkcję neuroprzekaźnika. Co to takiego? To szczególne związki chemiczne, których zadaniem jest przenoszenie impulsów nerwowych między synapsami, a z komórek nerwowych do mięśni czy gruczołów. Tym samym mają ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje organizm.

Wzrost stężenia fenyloetyloaminy ma związek z uczuciem euforii. Wysokie stężenie tego neuroprzekaźnika mają osoby zakochane oraz intensywnie uprawiające sport, zwłaszcza bieganie. Ten wzrost aktywuje wydzielanie dopaminy, a ta z kolei oddziałuje na produkcje oksytocyny, czyli hormonu pobudza emocje i w pewnych warunkach decyduje o tym w  kim się zakochujemy. W przypadku osób, które biegają wzmożone wydzielanie fenyloetyloaminy poza uczuciem euforii, zwiększa odporność na ból, a tym samym podnosi wytrzymałość.

Warto zaznaczyć, że dzięki fenyloetyloaminie poprawia się nasza pamięć, łatwiej kojarzymy fakty i znacznie szybciej przypominamy sobie różne fakty czy zdarzenia. Dzięki temu można ją znaleźć w składzie wielu suplementów diety, które mają poprawić wydajność umysłu i poprawić przyswajanie wiedzy.

Fenyloetyloamina - czy ma działanie psychoaktywne?

Wciąż żywe jest przekonanie, że fenyloetyloaminy wykazuje działanie psychoaktywne. Choć badania pokazują, że sama w sobie tak nie działa, to jej pochodne już tak. Zbliżone do niej składem związki występują w niektórych narkotykach, np. amfetaminie, meskalinie czy metamfetaminie. Wchodzą także w skład leków na odchudzanie, przeciwdepresyjnych oraz farmaceutyków, które poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego.

Fenyloetyloamina - czy może być niebezpieczna?

Mimo że fenyloetyloamina to naturalny i teoretycznie bezpieczny związek, to nie zawsze jej obecność w organizmie ma korzystny wpływ na jego funkcjonowanie. Przypuszcza się, że może mieć ona związek z występowaniem migren, nudności, uderzeń gorąca, nadmiernego pocenia się oraz problemów z ciśnieniem. Zwłaszcza, kiedy jest jej za dużo.  

Fenyloetyloamina - sposób na przyrost masy mięśniowej?

Z zalet fenyloetyloaminy korzystają także niektórzy sportowcy. Ze względu na fakt, że potrafi poprawić wydolność organizmu, zmniejszyć odczucie bólu, a także przyspieszanie rozrostu masy ciała znajduje się suplentach diety czy odżywkach, właśnie sportowców amatorów. Chętnie korzystają z niej także osoby, które chcą zgubić ponadprogramowe kilogramy. Związek ten przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz zmniejsza uczucie głodu. Osoby, które po nią sięgają muszą pamiętać, że przyjmowanie suplementów na jej bazie nie jest sposobem na budowę masy ani na odchudzanie.

Ile posiłków należy jeść, aby schudnąć

Trwałe efekty da tylko to odchudzanie i te treningi, które prowadzone są rozsądnie i bezpiecznie, najlepiej pod okiem specjalisty. Nie można też zapominać o właściwej diecie, bo żeby schudnąć czy  po prostu rozbudować mięśnie trzeba jeść. Organizm potrzebuje odpowiedniej dawki energii, a ta powinna być dopasowana do aktualnego stylu życia. Jeśli porcje jedzenia będą zbyt małe lub posiłki będą zajadane zbyt rzadko nie uda się osiągnąć zamierzonego celu. Co gorsza, takie praktyki mogą doprowadzić do poważnych niedoborów witamin oraz substancji odżywczych, a konsekwencji - problemów ze zdrowiem.

Rozregulowany i karmiony jedynie suplementami organizm nie tylko wolniej spala i ma zaburzony układ pokarmowy, ale także nie ma z czego zbudować mięśni. Dlatego sięgnięcie po jakikolwiek suplement, powinno być dokładnie przemyślane i najlepiej skonsultowane z lekarzem. W przeciwnym razie, branie ich na własną rękę może okazać się bardzo niebezpieczne.

Więcej o: