Fenyloalanina jest związkiem wykorzystywanym jako suplement diety wspomagający procesy anaboliczne (wzrost tkanek). Jest odpowiedzialna również za zdolność lepszego skupiania się, co jest efektem intensywnego oddziaływania na układ nerwowy. Tak pożądane cechy fenyloalaniny sprawiły, że stała się ona składnikiem wielu suplementów diety dla osób prowadzących intensywny tryb życia. Warto również dodać, że związek ten można otrzymywać syntetycznie. Spotkać można 3 rodzaje fenyloalaniny:
Każda z nich bierze udział w produkcji neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina czy epinefryna, które w istotny sposób oddziałują z ludzką psychiką oraz sposób postrzegania otoczenia. Do naturalnych źródeł L-fenyloalaniny zalicza się mięso, ryby oraz między innymi nabiał. W przypadku chęci wzbogacenia swojej diety w ten składnik warto dowiedzieć się o nim trochę więcej.
Jak wszystkie związki oddziałujące z układem nerwowym, tak i fenyloalanina odpowiedzialna jest za wiele istotnych funkcji w organizmie. Sprawia, że produkcja neuroprzekaźników jest efektywniejsza, co przekłada się na sprawniejsze przekazywanie impulsów nerwowych. To z kolei warunkuje prawidłową pracę mechanizmów regulujących funkcje poznawcze, które są bardzo ważne.
Fenyloalanina zwiększa stężenie dopaminy, co sprawia, że efektywniej pobudzany jest ośrodek przyjemności znajdujący się w mózgu. Badania naukowe wykazały również, że związek ten w połączeniu z odpowiednią terapią, może hamować procesy związane z niszczeniem melanocytów w ludzkiej skórze. Właściwość ta może więc być zbawienna w leczeniu bielactwa. Warto również dodać, że fenyloalanina odgrywa dużą rolę w łagodzeniu bólu oraz w diecie redukcyjnej, gdyż poprzez regulację trawienia lipidów hamuje apetyt. Właściwość tę wykorzystali producenci suplementów diety wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej.
Fenyloalanina znajduje obecnie bardzo wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją między innymi w:
Niedobór fenyloalaniny w organizmie może przyczyniać się do obniżenia zdolności intelektualnych, wystąpienia stanów depresyjnych, a także do zaburzenia pamięci krótkotrwałej oraz redukcji libido. Obserwacje wykazały, że zbyt mała ilość fenyloalaniny może być przyczyną wypadania włosów, łamliwości paznokci, a u dzieci znacznego spowolnienia wzrostu.
Zbyt wysokie stężenie fenyloalaniny może być powodem choroby zwanej fenyloketonurią. Powoduje ona redukcję poziomu serotoniny, przez co mogą wystąpić wahania nastroju, załamanie nerwowe, stany depresyjne i zaburzenia miesiączkowania. Zbyt wysoki poziom fenyloalaniny w organizmie kobiet jest szczególnie niebezpieczny dla płodu, gdyż może być powodem uszkodzenia serca czy cewy nerwowej, co prowadzi do upośledzenia funkcji umysłowych dziecka.
Przed zdecydowaniem się na wzbogacenie diety o fenyloalaninę warto zapoznać się ze wszystkimi zasadami dotyczącymi przyjmowania tego związku. Zalecana dzienna dawka tego suplementu w przypadku osób dorosłych nie powinna przekraczać 14 mg na 1 kilogram masy ciała. Przykładowo, w przypadku mężczyzny ważącego 80 kg dzienna norma wynosi 1,1 grama. Specjaliści zalecają jednak, aby dzienne spożycie fenyloalaniny ograniczyć do 500 mg.