Naukowcy odkryli nowy narząd. Jest wielki, ale świetnie się ukrywał

Interstitium to jeden z największych organów w ciele człowieka, który na dodatek pełni szereg ważnych dla życia funkcji. Jak to możliwe, że do tej pory świat nauki nie miał pojęcia o jego istnieniu? Narząd dobrze się "ukrywał".

Interstitium (od łac. inter – między, sisto – umieszczam), które naukowcy opisują jako nowy i samodzielny organ, to struktura przypominająca elastyczną sieć lub gąbkę. Składa się ona z połączonych włóknami kolagenowymi i elastynowymi malutkich przestrzeni wypełnionych płynem "interstycjalnym".

Ze względu na swój zasięg - występuje pomiędzy warstwami skóry oraz w wyściółce przewodu pokarmowego, płuc i układu moczowego, a także w otoczeniu naczyń krwionośnych i w powięziach oddzielających mięśnie od siebie - jest jednym z największych organów w ciele człowieka.

Jak się okazuje, pełni też szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim dzięki swojej elastycznej budowie i amortyzującym właściwościom sprawia, że poszczególne tkanki nie rozrywają się pod wpływem pracy innych organów - np. pompującego krew serca. 

Autostrada do raka

Zawarty w "oczkach" sieci płyn intensywnie przemieszcza się po całym organizmie, a samo interstitium naukowcy porównują wręcz do autostrady. Niestety, ma to swoje minusy - to za jego sprawą komórki nowotworowe szybko rozprzestrzeniają się po ludzkim ciele.

Oprócz tego tworzące "siatkę" włókna kolagenowe zmieniają się z upływem czasu, co eksperci łączą z powstawaniem zmarszczek, sztywnieniem stawów, a także włóknieniem i twardnieniem tkanek czy stanami zapalnymi, które przybierają na sile w miarę starzenia się organizmu.

Za odkrycie interstitium odpowiadają naukowcy z NYU School of Medicine, University of Pennsylvania i Mount Sinai Beth Israel Medical Center. Na jego trop wpadli lekarze z Izraela - dr David Carr-Locke i dr Petros Benias - w trakcie badania endoskopowego, które miało na celu znalezienie u ich pacjentki ewentualnych przerzutów raka. 

Wśród pobranych od niej próbek różnych tkanek dostrzegli jedną, która wyglądała na uszkodzoną ze względu na obecność niezidentyfikowanych malutkich pustych przestrzeni w tkance. Okazało się, że to pozostałości zapadniętych "oczek" interstitium, które później badacze odkryli również w innych próbkach.

Dlaczego nikt nie zauważył interstitium wcześniej?

Jak to możliwe, że wcześniej nikt tego nie zauważył? Tradycyjne i najczęściej wykorzystywane metody do badań tkanek bazują na obserwacji mikroskopowej martwych wycinków, z których - w trakcie przygotowania preparatu - wycieka cały płyn. 

Pozbawione go przestrzenie interstitium zapadają się, przez co stają prawie niewidoczne. Zamiast "gąbczastej" struktury naukowcy mogą więc zaobserwować pod mikroskopem jedynie zbitą masę, którą do tej pory, ze względu na podobieństwo, uznawali za tkankę łączną. 

Specjaliści odpowiedzialni za odkrycie interstitium wykorzystali natomiast nowoczesną technologię - laserową endomikroskopię konfokalną, która pozwala obrazować żywe tkanki (to endoskop połączony z laserem oświetlającym tkanki i czujnikami analizującymi odbite światło).

To już nie pierwszy raz, kiedy naukowcy odkryli, że ciało człowieka składa się z większej liczby organów niż wcześniej sądzono. W styczniu zeszłego roku cały świat zelektryzowała informacja o tym, że krezka, czyli cienka błona otrzewnej, która przytwierdza nasze wnętrzności do ścian jamy brzusznej, to osobny, pełnoprawny organ. 

CZYTAJ WIĘCEJ >> Mamy nowy narząd. Trzeba zaktualizować podręczniki do anatomii

Źródła: Science Daily, Nature.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (86)
Naukowcy odkryli nowy narząd. Jest wielki, ale świetnie się ukrywał
Zaloguj się
 • usera

  Oceniono 31 razy 31

  Oponka na brzuchu, czyli zgodnie z terminologią lekarską tłuszcz trzewny, zachowuje się jak odrębny organ, który produkuje liczne hormony i uruchamia stany zapalne prowadzące do wielu chorób. Dotychczas zidentyfikowano ok. 100 substancji, które wytwarzane są w komórkach tłuszczowych. Leptynę odkryto dopiero w 1994 r., a kontroluje łaknienie, hamuje wytwarzanie insuliny w trzustce i kortyzolu w nadnerczach, stymuluje tworzenie kości i uczestniczy w regulowaniu płodności - stąd zagłodzone dziewczyny nie miesiączkują.
  Wybieramy się na Marsa, a o człowieku nadal wiemy niewiele.

 • zalep

  Oceniono 28 razy 26

  Mózg to też narząd. Niestety wiele jest pustych.

 • tesia44

  Oceniono 21 razy 15

  Mnie się  wydaje, że "interstitium" [pozostając przy tej nazwie] można określić raczej mianem układu [nomen omen - a'propos kaczystów ;)] niż narządu. Tak, jak jest układ krwionośny, odpornościowy czy limfatyczny, ale nikt nie nazywa ich narządami. Tyle, że kto by się przejmował poprawnym tłumaczeniem z jakiegoś bardzo obcego języka [że o merytoryce przez grzeczność nie wspomnę]

 • jonia2012

  Oceniono 9 razy 9

  cialo to bardzo ciekawy wynalazek, szkoda ze tak szybko ulega autodestrukcji...

 • mariuszet

  Oceniono 17 razy 9

  To być może okaże się, że meridiany i kanały łączące je z organami istnieją jako inetrstitium ?

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba to operacyjnie usunac z organizmu i po krzyku.
  ;-)

 • ch-wilenska

  Oceniono 7 razy 3

  Tydzień temu na Planete+ był program, w którym nazywano ten narząd powięzią (mianownik: powięź)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX