Noradrenalina (norepinefryna) to hormon, który wytwarzają nasze nadnercza i miejsce sinawe (jądro pnia mózgu). Jest neuroprzekaźnikiem, czyli związkiem chemicznym, który przenosi "informacje" między neuronami (komórkami nerwowymi) i, w efekcie, wywołuje określoną reakcję organizmu. Ogólnie rzecz biorąc, noradrenalina stymuluje działanie mózgu i ciała. Zwykle wydziela się wraz z adrenaliną. Jej poziom zdecydowanie podwyższa się w sytuacjach niebezpieczeństwa, kiedy jesteśmy zagrożeni i zestresowani. Długotrwałe wzmożone wytwarzanie noradrenaliny może powodować zaburzenia lękowe. Norepinefryna to nie tylko hormon występujący naturalnie w organizmie, lecz także substancja lecznicza ratująca życie.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Norepinefryna przystosowuje nas do działania w stresie. Wyostrza czujność, sprawia, że jesteśmy pobudzeni i skoncentrowani, nasza pamięć działa lepiej. Równocześnie odczuwamy większy niepokój. Rytm serca przyspiesza, a ciśnienie krwi idzie w górę. Norepinefryna hamuje ruchy robaczkowe w przewodzie pokarmowym oraz powstrzymuje opróżnianie pęcherza moczowego. Stymuluje uwolnienie zmagazynowanej glukozy. Jednym słowem - ułatwia wybrnięcie z niebezpiecznej sytuacji.
Norepinefrynę podaje się w zagrażających życiu stanach niedociśnienia tętniczego; za jej pomocą można przywrócić ciśnienie do normy. Wykorzystuje się ją także jako dodatek do środków znieczulenia miejscowego - opóźnia wchłanianie leku w miejscu podania. Noradrenalinę podaje się dożylnie.
Przeczytaj: Za niskie ciśnienie to też problem! Kiedy trzeba je leczyć?
Przeciwwskazania do podania norepinefryny to:
Norepinefryna może zagrozić płodowi, dlatego kobietom w ciąży należy ją podawać tylko w ostateczności.
Możliwe działania niepożądane przyjęcia noradrenaliny to:
Przedawkowanie norepinefryny może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, bradykardii, bólu głowy, wymiotów, światłowstrętu, wzmożonej potliwości i bladości.