Staw skokowy to jeden ze stawów naszej kończyny dolnej. Stawy tworzą ruchome połączenia między kośćmi - dzięki nim kości mogą poruszać się względem siebie (więcej informacji o ludzkich stawach znajdziesz tutaj). Staw skokowy łączy kości podudzia z kośćmi stępu (stęp z kolei łączy stopę z golenią). Staw skokowy człowieka dzieli się na staw skokowy górny i dolny.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Staw skokowy górny (staw skokowo-goleniowy), to, potocznie rzecz ujmując, kostka. Łączy kości goleni ze stępem. To staw zawiasowy. Składa się z powierzchni stawowych, które mogą się względem siebie zginać i prostować. Odpowiada za unoszenie i opuszczanie stopy. Te ruchy to zgięcie grzbietowe oraz zgięcie podeszwowe. Pierwszy ruch możemy wykonać w zakresie około 45°, zaś drugi w zakresie około 60°. Zakres ruchu zależy od rozćwiczenia stawu oraz wieku.
> Przeczytaj: UKŁAD KOSTNY I STAWY - budowa, funkcje i najczęstsze schorzenia
Staw skokowo-goleniowy objęty jest torebką stawową, którą wzmacnia pięć więzadeł. Są to: więzadło przyśrodkowe, trójgraniaste, skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętrowo-strzałkowe.
Staw skokowy dolny to inaczej staw skokowo-piętkowo-łódkowy. Łączy kość skokową z kością piętową i łódkowatą. Dzieli się na część przednią i tylną. To staw jednoosiowy, odpowiada za ruchy odwracania i nawracania stopy.
Staw skokowy tylny składa się z powierzchni stawowej piętowej tylnej kości skokowej oraz powierzchni stawowej skokowej tylnej kości piętowej. Obejmuje go torebka stawowa, która wzmocniona jest więzadłami. Są to: więzadło skokowo-piętowe tylne, skokowo-piętowe przednie, skokowo-piętowo przyśrodkowe oraz skokowo-piętowo boczne.
> Zobacz: Ból stopy - czasem to jedynie objaw odległego problemu
Staw skokowy przedni jest zbudowany z wypukłej części powierzchni stawowej kości skokowej oraz z kości piętowej i łódkowatej, a także więzadła piętowo-łódkowego. Staw obejmuje torebka stawowa. Całość wzmacniają więzadła: piętowo-łódkowe podeszwowe, piętowo-łódkowe i skokowo-łódkowe.
Najczęstsze schorzenia stawu skokowego to:
O różnicy między złamaniem, skręceniem a zwichnięciem przeczytasz tutaj.