Staw skokowy - skomplikowany mechanizm kostno-stawowy. Budowa, funkcje i choroby stawu skokowego

Staw skokowy łączy kości podudzia z kośćmi stępu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poruszać stopą w różnych kierunkach. Staw skokowy może ulec rozmaitym kontuzjom, na przykład zwichnięciu.

Staw skokowy: co to jest?

Staw skokowy to jeden ze stawów naszej kończyny dolnej. Stawy tworzą ruchome połączenia między kośćmi - dzięki nim kości mogą poruszać się względem siebie (więcej informacji o ludzkich stawach znajdziesz tutaj). Staw skokowy łączy kości podudzia z kośćmi stępu (stęp z kolei łączy stopę z golenią). Staw skokowy człowieka dzieli się na staw skokowy górny i dolny.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Staw skokowy górny: budowa i funkcje

Staw skokowy górny (staw skokowo-goleniowy), to, potocznie rzecz ujmując, kostka. Łączy kości goleni ze stępem. To staw zawiasowy. Składa się z powierzchni stawowych, które mogą się względem siebie zginać i prostować. Odpowiada za unoszenie i opuszczanie stopy. Te ruchy to zgięcie grzbietowe oraz zgięcie podeszwowe. Pierwszy ruch możemy wykonać w zakresie około 45°, zaś drugi w zakresie około 60°. Zakres ruchu zależy od rozćwiczenia stawu oraz wieku.

> Przeczytaj: UKŁAD KOSTNY I STAWY - budowa, funkcje i najczęstsze schorzenia

Staw skokowo-goleniowy objęty jest torebką stawową, którą wzmacnia pięć więzadeł. Są to: więzadło przyśrodkowe, trójgraniaste, skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętrowo-strzałkowe.

Staw skokowy dolny: budowa i funkcje

Staw skokowy dolny to inaczej staw skokowo-piętkowo-łódkowy. Łączy kość skokową z kością piętową i łódkowatą. Dzieli się na część przednią i tylną. To staw jednoosiowy, odpowiada za ruchy odwracania i nawracania stopy. 

Staw skokowy tylny składa się z powierzchni stawowej piętowej tylnej kości skokowej oraz powierzchni stawowej skokowej tylnej kości piętowej. Obejmuje go torebka stawowa, która wzmocniona jest więzadłami. Są to: więzadło skokowo-piętowe tylne, skokowo-piętowe przednie, skokowo-piętowo przyśrodkowe oraz skokowo-piętowo boczne.

> Zobacz: Ból stopy - czasem to jedynie objaw odległego problemu

Staw skokowy przedni jest zbudowany z wypukłej części powierzchni stawowej kości skokowej oraz z kości piętowej i łódkowatej, a także więzadła piętowo-łódkowego. Staw obejmuje torebka stawowa. Całość wzmacniają więzadła: piętowo-łódkowe podeszwowe, piętowo-łódkowe i skokowo-łódkowe.

Staw skokowy: choroby

Najczęstsze schorzenia stawu skokowego to:

  • zwyrodnienie stawu skokowego,
  • skręcenie stawu skokowego,
  • zwichnięcie stawu skokowego,
  • złamanie kości skokowej.

O różnicy między złamaniem, skręceniem a zwichnięciem przeczytasz tutaj.

Skręcenie i zwichnięcie kończyny to prawie to samo, a złamaną kończyną nie da się poruszać? Specjalista wyjaśnia, jak jest naprawdę

Więcej o: