Zastawka krętniczo-kątnicza (zastawka Bauhina) - budowa, funkcje i choroby

Zastawka krętniczo-kątnicza (zastawka Bauhina) to część układu pokarmowego. Stanowi przejście z jelita cienkiego do grubego. Jak zbudowana jest zastawka krętniczo-kątnicza i jakie są jej funkcje?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zastawka krętniczo-kątnicza (zastawka Bauhina): co to jest?

Zastawka krętniczo-kątnicza, czyli zastawka Bauhina, to miejsce, w którym jelito cienkie przechodzi w jelito grube. Zastawka Bauhina znajduje się na końcu jelita krętego, ostatniej części jelita cienkiego, a tym samym na początku jelita ślepego (kątnicy), pierwszej części jelita grubego. Stąd nazwa - "krętnicza" od jelita krętego, a "kątnicza" od kątnicy. Druga nazwa - zastawka Bauhina - pochodzi od nazwiska szwajcarskiego lekarza, Gasparda Bauhina. To on opisał zastawkę krętniczo-kątniczą jako pierwszy. Co ciekawe, na początku jedynie podejrzewał jej istnienie, a dopiero potem udowodnił je w czasie sekcji.

> Zobacz: Układ pokarmowy (trawienny) - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości

Zastawka krętniczo-kątnicza: budowa

Zastawka Bauhina ma kształt przypominający szczelinę. Złożona jest z dwóch warg: górnej i dolnej. Górna należy do okrężnicy wstępującej, a dolna - do kątnicy. Wargi złączone są przednim i tylnym wędzidełkiem. Zastawka krętniczo-kątnicza wyściełana jest błoną śluzową, błoną podśluzową oraz mięśniówką, która tworzy mięsień zwieracz. Od strony jelita cienkiego zastawka pokryta jest kosmkami jelitowymi.

Zastawka krętniczo-kątnicza (zastawka Bauhina): jak to działa?

Podstawowa funkcja zastawki krętniczo-kątniczej to przede wszystkim powstrzymywanie cofania się treści z jelita grubego do cienkiego. Zastawka gra również rolę bariery dla flory bakteryjnej jelita grubego. Dzięki zastawce Bauhina do jelita cienkiego niemalże wcale nie przenoszą się bakterie.

> Przeczytaj: Co nas w brzuchu boli?

Zastawka krętniczo-kątnicza (zastawka Bauhina): choroby

Nieprawidłowo funkcjonująca zastawka Bauhina może wywołać zespół rozrostu bakteryjnego (ZBR, znany również jako zespół ślepej pętli) jelita. Choroba utrudnia procesy metaboliczne oraz przyswajanie pokarmów i substancji odżywczych. Objawia się przede wszystkim biegunką (tłuszczową lub wodnistą), bólami brzucha i wzdęciami. Chorzy mogą skarżyć się na utratę masy ciała i osłabienie. Na zespół rozrostu bakteryjnego jelita narażone są przede wszystkim osoby starsze, które cierpią na chorobę wrzodową, neuropatię cukrzycową, zespół rzekomej niedrożności jelitowej czy twardzinę. Więcej o zespole rozrostu bakteryjnego dowiesz się stąd.

Niewydolność zastawki krętniczo-kątniczej może towarzyszyć niedrożności jelit. Jeśli zastawka działa prawidłowo, wzdęcia występujące przy niedrożności obejmują boki brzucha i nadbrzusze; jeżeli zastawka jest niewydolna, wzdęcia rozprzestrzeniają się na cały brzuch. Więcej o niedrożności jelit przeczytasz tutaj.

Gruźlica jelit to przewlekłe zapalenie wywołane przez prątki gruźlicy. Rozwija się po gruźlicy płuc. Najczęściej, bo w aż 85% przypadków umiejscawia się właśnie obok zastawki Bauhina. Gruźlica jelit objawia się przede wszystkim bólami podbrzusza i okolic pępka. Czasem występują również wymioty, utrata masy ciała, wzdęcia, utrata apetytu, biegunka i podwyższona temperatura ciała.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Więcej o: