Inhibina B - co to jest? Na czym polega badanie inhibiny B i jak interpretować jej poziom?

Inhibina B i jej poziom u kobiet wiąże się z funkcjonowaniem jajników i wielkością tzw. rezerwy jajnikowej, która ma wpływ na możliwość zajścia w ciążę. Inhibina B występuje także u mężczyzn i oddziałuje na pracę jąder.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Inhibina B: co to jest?

Inhibina B to substancja, która jest wytwarzana u kobiet w komórkach ziarnistych pęcherzyka jajnikowego. Stężenie inhibiny B od 3 do 5 dnia cyklu (w fazie folikularnej) pozwala ocenić liczbę i jakość pęcherzyków jajnikowych. Poziom inhibiny B poniżej normy sugeruje, że rezerwa jajnikowa (czyli w skrócie potencjał rozrodczy jajnika) jest mała i zajście w ciążę może być trudniejsze. Jednak trzeba pamiętać o tym, że niski poziom inhibiny B zajścia w ciążę nie wyklucza i jest analizowany przez lekarza wraz z wieloma innymi czynnikami.

Inhibina B u mężczyzn wytwarzana jest przez komórki Sertolego (czasem nazywane błędnie komórkami Sertoliego). Poziom inhibiny B obrazuje powstawanie i dojrzewanie plemników (czyli spermatogenezę) oraz funkcjonowanie jąder. Zbyt niskie stężenie inhibiny B może oznaczać brak plemników w spermie. Inhibina B wpływa na stężenie hormonu FSH.

Inhibina B: po co przeprowadzać badanie?

Badanie poziomu inhibiny u kobiet przeprowadza się w celu wykrycia problemów z zajściem w ciążę, zdiagnozowania płodności oraz zaplanowania ciąży. Przebadanie mężczyzny służy do sprawdzenia jakości spermy, zdiagnozowania funkcjonowanie jąder, a także obserwowania efektów leczenia schorzeń jąder (może być np. wskazaniem do wykonania biopsji jądra).

> Przeczytaj: 5 męskich dolegliwości, których nie wolno zlekceważyć

Inhibina B: przebieg badania

Badanie poziomu inhibiny B wymaga minimalnego przygotowania. Jedyny wymóg dla kobiet jest taki, żeby przyjść na nie w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego (tzw. fazie folikularnej), najlepiej trzeciego dnia miesiączki. Badanie polega na zwykłym pobraniu krwi, trwa kilka sekund.

> Zobacz: Cykl miesiączkowy - jak się zachowuje kobiece ciało?

Inhibina B: normy inhibiny B u kobiet

Normy inhibiny B zależą głównie od dnia cyklu menstruacyjnego, którym zostało przeprowadzone badanie. Różne dni mają różne wartości. Jeśli 3 dnia cyklu poziom inhibiny B wynosi więcej niż 45 pg/ml, oznacza to, iż rezerwa jajnikowa jest duża.

Orientacyjne normy inhibiny B dla poszczególnych dni cyklu to:

  • 1-2 dzień cyklu (krwawienie) - 15-70 pg/mL
  • 3-5 dzień cyklu (faza folikularna) - 45-120 pg/mL
  • późna faza folikularna (do około 12 dnia cyklu) - 30-90 pg/mL
  • owulacja (do 14-16 dnia cyklu) - 80-200 pg/mL
  • faza lutealna (od końca owulacji) - < 50 pg/mL

Niższe wartości nie oznaczają jeszcze bezpłodności. Im starsza kobieta, tym mniejsza liczba pęcherzyków jajnikowych, dlatego norma dla pań po menopauzie wynosi <10 pg/ml. Jeśli poziom inhibiny B jest znacząco niższy u młodych kobiet, może to wskazywać na zbyt wczesne zaprzestanie działania jajników, a także zespół Savege (zespół oporności jajnika) oraz zaburzenia pracy podwzgórza.

Inhibina B: normy inhibiny B u mężczyzn

Prawidłowy poziom inhibiny B mężczyzn plasuje się między 120 a 400 pg/ml. Wartość poniżej 60 pg/ml może oznaczać azoospermię, czyli brak plemników w ejakulacie (więcej o azoospermii znajdziesz tutaj). Obniżony poziom inhibiny B może być uzależniony także od zespołu komórek Sertolego (Sertoliego), zwłóknienia kanalików, zatrzymania komórek zarodkowych czy obecności komórek nowotworu zarodkowego.

> Przeczytaj: Badania plemników (spermy) - kiedy i dlaczego należy je wykonać?

To także może cię zainteresować:

> Brak miesiączki, chociaż nie jesteś w ciąży i nie przechodzisz menopauzy? Diagnostyka konieczna

> Grzechy główne w leczeniu niepłodności

[16+] Niepłodność: czy jestem pełnowartościowym facetem, czy jestem pełnowartościową kobietą?

Więcej o: